Szörffel siklani, uralva a szelet, vizet – egyszerűnek tűnik, de sok gyakorlást kíván. Öt érvet sorolunk fel, amely megmutatja, mit vesztel, ha nem profi okít a szörftudás alapjaira.
Mint minden sportágban az alapok elsajátítása a legfontosabb, ha ez megvan, csak ezután jöhet a gyakorlás. Ha autodidakta módon fogsz bele egy-egy sportág megtanulásába, könnyen rögzülhetnek rossz hibák, melyeket később talán már az oktató sem tud kijavítani, vagy csak nehézségek árán.
Beneveztünk egy szörf oktatásra a siófok-sóstói Surfbeachen, az alábbi cikk megírásában Bartucz Laszló, a Surfbeach egyik oktatója volt a segítségünkre.
A helytelen vitorla felhúzás komoly derékproblémát okozhat
Sokan úgy gondolják (ismerősi körömben is), vesznek egy szörf cuccot, mert milyen menő szántani a vizet nagy szélben, ugratva fordulni. Megveszik a komplett felszerelést, vízre teszik, és irány a gyakorlás. Deszkára állás, vitorla felhúzása, stb. Ami, talán megy is, pláne, ha a sportoló kellő érzékkel rendelkezik az adott sportághoz. Azonban lehet, hogy hibásan áll a deszkán, vagyis nem az ideális szörfös állásban, hibás a testtartása, amikor
Nem árt neoprén ruhát és mentőmellényt is beszerezni |
Ez pedig nem esztétikai kérdés, hanem egészségügyi, mert komoly derékfájásokhoz vezethet.
De, ne vágjuk a közepébe. Korábbi írásunkban részletesen írtunk arról, milyen szempontok alapján válasszunk szörf felszerelést. Most azt nézzük meg – öt pontba gyűjtve -, mire érdemes odafigyelnie a felszereléssel már rendelkező, kezdő szörfösnek. Vagyis, milyen tudás megszerzését mulasszák el azok, akik oktatás nélkül kezdenek bele a szörfözésbe.
1. Hozzánk illő legyen a felszerelés. Bérelni is lehet
A felszerelés milyensége nagyon nem mindegy, hiszen, a nem hozzánk illő felszerelés (deszka, vitorla méret) nem hozza meg a kellő sikerélményt. Az ideális deszka kiválasztása miatt szakboltban érdemes vásárolni, kikérni szakember véleményét, hogy a mi súlyunkhoz, magasságunkhoz illőt vegyük. Az elején azonban nem feltétlenül szükséges több százezerét beruházni, hiszen az oktatások helyszínén általában bérelhető is felszerelés.
2. Tanulni oktatótól ajánlott
Ehhez talán nem kell mit hozzáfűzni.
3. Meteorológiai alaptudás kell. Időjárás, szélirányok, szélerősség, szörfözési helyszín ismerete
Tisztában kell lenni a szélirányokkal és a szélerősséggel, és nem árt a szörfterepet is ismerni. Kezdőknek problémás lehet a túl gyenge és a túl nagy szél is. Az erős szél veszélyeket rejthet magában, csak tapasztalt sportolóknak jó ilyenkor vízre menni. Ajánlott tudni a vízi közlekedés szabályait is és ismerni a viharjelzéseket.
A trükkök csak a biztos tudás után jöhetnek |
Általában hátszéllel indulnak el a szörfösök, majd, vagy félszélben, vagy negyedszélben, vagy háromnegyed szélben mennek. Ismerni, és a gyakorlatba átültetve is tudni kell e-fogalmak jelentését.
Nem árt a szörfös helyszínt is megismerni. Tudni például, hogy a Balatonon pöffösek a szelek, az uralkodó szél az északi, és gyakran számolni kell a változó széliránnyal.
4. Helyes alapállások, helyes vitorlafelhúzás
Miután a kezdő szörfös túl van a deszkán végzett egyensúlygyakorlatokon, amely során megtanulja, hogy a deszka mely pontján álljon, csak ezután jöhet a vitorla felhúzása a vízből. A helyes testtartás, valamint az, hogy merre néz a szörfös, amikor felhúzza a vitorlát egyaránt fontos. Ezeket csak az oktatók tudják jól megtanítani.
5. Fordulások, vészmegállás, vészevezés a felszereléssel
Ha a kezdő szörfös túl van az alaphelyzet megtanulásán, jöhet az elindulás, kormányzás, megfordulás tanulása. Valamint, a fontos vészmegállás tudása. Ami nem azt jelenti, hogy a szörfös eldobja a vitorlát, aztán majdcsak lesz valami, hanem a pontos vészmegállást kell megtanulnia. Arra ugyanis mindig felkészültnek kell lennie a szörfösnek, hogy esetlegesen hirtelen meg kell állnia, vagy irányt változtatni. Hiszen, elé kerülhet egy úszó vagy más akadály is.