A himalájai szélvész helikopterrel utazik hegylábtól hegylábig

A 43 éves koreai Oh Eun-sun lehet az első nő, aki megmássza a világ mind a 14 nyolcezer feletti hegycsúcsát…






Oh-Eun-Sun
“A hegymászás nagyon nehéz sport. Az út sokáig tart fölfelé, lefelé pedig nagyon meredek…” – foglalta össze a sportág lényegét az abszurd humorban utazó Monthy Piton Flying Circus (a mondat a Kilimanjaro Expedition című epizódban látható).

A világ legmagasabb csúcsaira hatványozottan igaz a brit humoristák állítása.

Egy nyolcezer méter feletti hegyre feljutni körülbelül olyan fizikai megterhelés, mintha hónapokon át maratoni távokat futnánk hegynek felfelé, közben pedig oltárira hideg van.
Ilyen tengerszint feletti magasságban nagyon ritka a levegő – a szervezet küszködik. Ennek ellenére vannak olyan mászók, akik nem elégszenek meg egy vagy két irdatlan magas csúccsal, hanem halmozzák az élvezeteket.
Manapság azt tartják komoly hegymászónak, aki oxigénpalack nélkül megmászta a Himalája összes nyolcezer méter feletti csúcsát, szám szerint 14-et.

Két hete számoltunk be arról, hogy egy finn hegymászó, Veikka Gustafsson a kilencedik mászó, akinek sikerült abszolválni ezt a feladatot.

Most egy nő került figyelmünk középpontjába, a koreai Oh Eun-sun. A 43 éves hegymászónő augusztus 3-án feljutott a 8041 m magas Gasherbrum I-re. A Pakisztánban lévő csúcs a koreai mászó tizenharmadik nyolcezrese.
Oh Eun-sun még idén ősszel rápróbál az Annapurnára. Ha sikerrel jár, ő lesz az első nő, aki megmászta a világ mind a 14 nyolcezer feletti hegycsúcsát. Oh Eun-sun ugyan oxigént használ, ezzel a segítséggel pedig még a Mount Everest is mászható csúccsá töpörödik. Oh Eun-sun, női hegymászóként azonban nagyot villant ezzel a teljesítménnyel.

A himalájai szélvész

A most 43 éves Oh Eun-sun 1997-ben mászta első nyolcezresét, a Gashebrum II-t.
A következő években az Everestre jutott fel oxigén segítségével, ezután jött a Sisha-Pangma. 2007-ben Go Mi-sun nevű ugyancsak koreai barátnőjével beindultak, és célul tűzték ki az összes nyolcezres meghódítását.
Abban az évben két csúcsra jutottak fel, 2008-ban négy hegyet másztak meg. Idén a tarsolyba került a Kangcsendzönga, a Dhaulagiri, a Nanga Parbat és Gasherbrum I. Go Mi-sun a Nanga Parbaton tragikus balesetet szenvedett, ám Oh Eun-sun barátnője elvesztése után is darálja a csúcsokat.
Az utolsó csúcs az Annapurna – ezzel a heggyel az őszi idényben próbálkozik meg.

Sokan kritizáljáka koreai hegymászónőt amiatt, hogy szélvészként mássza a csúcsokat. Míg ő az egyik hegyen mászik, társai egy másik csúcson a táborláncot építik. Ha a hegy összejött, akkor Oh Eun-sun helikopterrel viteti át magát következő csúcs alá. Ilyen támogatással lehet eredményt felmutatni, egy évben négy nyolcezrest megmászni.
A koreai hegymászónő a csúcsok többségére oxigénpalackkal jutott fel. A szakma fanyalog, mert ettől értelmét és súlyát veszti a teljesítmény.

Nők és a hegymászás

Napjainkban három komoly hegymászónőt tartanak számon. Az osztrák Gerlinde Kaltenbrunner 12 nyolcezrest mászott meg, az olasz Nives Meroi és a spanyol-baszk Edurne Pasaban mögött 11 nyolcezres áll.
Ők eddig minden csúcsra plusz oxigén nélkül jutottak fel, ide értve az Everestet is.


Teljesítmény, etika vs. példaképek

Idén tavasszal Ugyan Anita magyar hegymászónő jutott fel az Everestre.
Egy kereskedelmi expedícióhoz csatlakozott, ahol társai mindannyian plusz oxigént használtak. Anita rákényszerült a palackra, mert amennyiben nem használja ezt a segédeszközt, egyedül kellett volna másznia.

Teljesítményét nem vitattuk, mégpedig azért, mert ha egy nő feljut a világ legmagasabb csúcsára, az példát mutat a tespedt emberiségnek.

Az nyolcezres expedíciók résztvevőinek alig 10 százaléka nő. Az expedíciós hegymászás macho sportág, kevés hölgy vállalkozik arra, hogy mínusz 30 fokban meneteljen hegynek felfelé, sátorban aludjék és hólevet igyon.
A másik ok, ami miatt kevés a nő a hegymászásban az a család.

Ebben a műfajban az ideális életkor 30 év körül van, az ember szervezete ilyenkor a legerősebb. Ebben az életkorban azonban a nők általában családot alapítanak. Ha egy nő feljut példának okáért az Everestre, akkor reflektorfénybe kerül, és óhatatlanul példakép lesz. Egy hegymászónő pedig a lehető legjobb példakép….

Comments

comments