Ne bosszantsd fel Poszeidónt, ha jót akarsz merülni az Adrián! Búvárigazolvány, merülési engedély, majd irány a parti vagy hajós merülés. De kerüld a tiltott zónákat!
Szezonját éli a búvárkodás, főleg az Adrián.
Nincs túl távol, változatos és látványos, ezért sok hazai búvár látogatja a tengert.
Az évek óta itt merülők már tisztában vannak a szabályokkal, de
Egy Dubrovnik közelében lévő barlangi merülőhely |
Ez azonban nem ilyen egyszerű…
Nézzük, mire érdemes figyelni, mielőtt adriai búvárkörútra indulnánk.
Vannak ismerőseim, akiket már megbírságoltak “helytelen” merülésért Horvátországban. Olyan is akad, akinek a helyszínen elkobozták teljes búvárfelszerelését, közölve: vagy fizeti a bírságot, vagy egy hétre cellába vonul, és leüli büntetését. Vagyis nem éri meg kockáztatni, hanem igenis be kell tartani a merülésekre vonatkozó előírásokat.
Biztos búvárbázis, bonyolultabb egyéni merülés
Elsősorban merülési engedély szükséges.
Ennek hiányában komolyan bírságolnak.
Az előírás szerint mindenkinek, aki Horvátországban merülni akar, rendelkeznie kell
A bázisról való merülés biztonságosabb |
A szükséges engedélyt kiválthatod hazai és horvátországi búvárbázison is. Ára: 100 Kuna, és 1 évre érvényes.
Ha valaki egyénileg, nem búvárközponton keresztül szeretne merülni, akkor további engedélyre is szüksége van, amelynek ára 2400 HRK.
Emellé búvárigazolványra is szükség van. Egyéni engedélyeket a révkapitányságok adhatnak ki. A pontos engedélyek beszerzésére itt is nagyon figyelni kell, mert számítani lehet búvárellenőrök feltűnésére, akik nagyon szigorúan ellenőrzik a szabályok betartását.
Az egyéni merülők számára még figyelembe kell venni azt az előírást is, hogy a területet, ahol a merülést végzik, láthatóan meg kell jelöljék, narancssárga vagy piros bójákkal, búvár zászlóval. Sport- és turisztikai célú merülésnél a maximális mélység 40 méter lehet.
Mit és hol?
Horvátország rendkívül változatos merülési helyszíneket tartogat. A színes víz alatti élővilágának szereplői a rákok, vizicsikók, murénák, angolnák, polipok.
Érdemes tehát a tervezett út előtt kicsit utána olvasni, milyenek az időjárási viszonyok, mikor, hol érdemes merülni, mely helyszíneken hol vannak a búvárbázisok, ahol be lehet jelentkezni merülésre.
Korall Sibeniknél |
Hiszen szép tengeri falak, vörös, és kék korallokkal már 5-45 méter mélységben is találkozhatunk.
Ttiltott zónák
Akad ismerősöm, aki szigonypuskával is nem egyszer “felfegyverkezett”, biztos, ami biztos alapon. Szerencsére halakat nem lő ki, de a “fegyvertárában” – a palackok mellett – ez is megtalálható.
A víz alatti szigonyos horgászatra külön szabályok vannak Horvátországban. Például légzőkészülékkel nem engedélyezett a szigonyos vadászat, ez csak szabadtüdős felszereléssel művelhető, persze nem minden területen. Ehhez egyéni horgászengedélyt kell kiváltani a helyi kapitányságon.
Horvátországban van, ahol nem engedélyezett búvárkodni. Ilyen többek között Brijuni, vagy a Krka Nemzeti Parkok területe, a Kornati és a Mljet Nemzeti Park is. Bár itt lehetőség van szervezett merülésre.
Szintén tiltott merülni a nagy hajóforgalomú helyeken, kikötőket körülvevő területeken, a szárazföldi katonai bázisok 100 méteres körzetében. Merülés előtt érdemes minden esetben tájékozódni a helyi búvároktól az arra a területre érvényes merülési feltételekről.
Részlet a Horvát Búvárszövetség a merülési engedélyekhez összeállított, többnyelvű tájékoztatójából: kattints ide !!!