Első magyar nőként Ugyan Anita feljutott a Mount Everest csúcsára. A hegymászó mesterséges oxigént használt.
A márciusban indult expedíció a déli oldalról, Nepál felől közelítette meg a Himalája és a Föld legmagasabb pontját.
Anita – ellentétben terveivel -oxigénpalack segítségével mászta meg az Everestet.
Információk szerint a sportoló folyamatosan ereszkedik le, várhatóan szombaton éri el az alaptábort.
Ugyan Anita egy kereskedelmi expedíció tagjaként indult a Csomolungma meghódítására.
Erőss Zsolt és Jelinkó Attila ugyan feljutottak (2001 és 2006), ám ők palackozott oxigént használnak és ez olyan, mintha egy 6000-es csúcsot másztak volna meg.
Klein Dávid és Várkonyi László évek óta állhatatosan próbálkoznak, ám az eddigi 6 kísérletük nem járt eredménnyel. Ugyan Anita sem először vágott neki az Everestnek: 2001-ben tagja volt a Millenniumi expedíciónak, akkor 7800 méteres magasságig jutott.
Erőfeszítés – mintha maratont futnánk egy hónapon át
A levegő 5000 méteres magasságban fele annyi oxigént tartalmaz, mint a tengerszinten. És ez még csak az alaptábor.
A szervezet már itt sem tud regenerálódni. 7-8 ezres magasságban még rosszabb a helyzet, itt már csak harmad-negyedannyi levegő van, mint amit megszoktunk.
Ennek ellenére a szervezetnek teljes erőbedobással kell dolgoznia, hiszen egy hatalmas és meredek hegyet kell legyűrni. Érdekes módon a magasság elviselésére születni kell. Lehet valakinek iszonyatos kondíciója, ám ha a szervezete nem tud alkalmazkodni a ritka és száraz levegőhöz, akkor esélye sincs megmászni a csúcsot.
Vannak viszont olyan alkatú emberek, akik anélkül gyűrik le a 8000 méter feletti csúcsokat, hogy különösebbem készülnének rá.
Nők és az Everest
Ezért a női megmászás mai napig rendkívüli teljesítménynek számít.
Ugyan Anita az első magyar nő, aki nyolcezer méter feletti csúcsra jutott fel, 2003 nyarán megmászta a Pakisztánban lévő Gasherbrum II-t, ez a hegy 8035 m magas. Utoljára két éve, 2007 nyarán volt a Himalájában, akkor egy expedíción két csúcs is a trófeái került: megmászta a 8068 m magas Hidden Peak- re (Gashebrum I) és a 8047 m magas Broad Peak-re.
Most az Everestre jutott fel, ám a az oxigén használat miatt ez nem minősül valódi megmászásnak. A nemzetközi alpin klubok szövetsége csak a tiszta, oxigén nélküli mászásokat jegyzi.