Kalandversenyzés: tájékozódás térképpel, közlekedés bicajjal, futva, gyalog, vagy kajakkal. Napokig a természetben lenni, és pontosan teljesíteni a távot, csapatban. Nem rossz, ugye?
Február 22-dike és március elseje között rendezték Lengyelországban a legutóbbi kalandversenyzési futamot, a Bergson Winter Challenge-t.
Ez a világ egyik legnagyobb téli kalandversenyzési futama. A Bergson Winter Challenge során 450 km-t kellett megtenniük a versenyző csapatoknak az 5 napos versenyidő alatt, non-stop menetelve.
A lengyel Bergson versenyterepén |
Az extrém, expedíciós kalandversenyzésben a közlekedés minden motorizált formája kizárt.
Ilyen jellegű versenyeket már az 1980-as évektől kezdve tartanak.
Az öt napon át tartó versenyek során a versengő csapatok számára marad a gyaloglás, a futás, a kerékpározás, vagy éppen a kajak, ha vízi útvonalon kell haladni.
Vegyes csapatok indulnak
A megmérettetések nagy részét csapatok számára rendezik. Legyen szó férfiről, vagy nőről, mindenkinek nagyon magas fizikai erővel és állóképességgel kell rendelkeznie, hiszen a nemzetközi kalandversenyek öt napig tartanak, és általában napi 20-24 órás igénybevételt követelnek.
A lényeg: egy kijelölt, a versenyzők által ismeretlen terepen tájékozódni, megtalálni a pihenőpontokat, illetve a váltási pontokat, ahol át lehet adn ia “stafétabotot”.
Minél gyorsabban teljesítve a távot – EZ A CÉL!
A csapatok indulás előtt kapnak néhány térképet, amelyen jelöltek azok a pontok, aelyeket
Tájékozódás: csak pontosan |
Éppen ezért a megmérettetéseken nagyon nagy szerep jut a navigációnak.
Kevés navigációs eszköz
A versenyzők használhatják a tájékozódásukat segítő különböző technikai segédeszközöket, de sajnos csak nagyon keveset, mert a minimumra korlátozott ezek száma.
A kalandversenyzés szigorú szabályai csak a fejlámpa, iránytű és barometrikus magasságmérő használatát engedélyezik.
Pedig napjainkban már olyan spéci eszközök vannak, amelyek tökéletes tájékozódást biztosítanak. Például az úgynevezett ADC-egységek, amelyek nagyon sok funkcióval rendelkeznek, még a hőérzetet, páratartalmat is mérnek.
“Összetett” egyéniségek
Úgyhogy a megfelelő útvonalválasztásban nem segíthetik a versenyzőket a technikai
A legjobban együtt dolgozó csapat győz |
Így a természet alkotta tájékozódási pontokra kell hagyatkozniuk.
Nagyon jó megfigyelőkészség, akaraterő, állóképesség és kiváló alkalmazkodási készség kell a versenyzőktől a csapat sikeres “meneteléséhez”.
Az ilyen versenyek nagyon kifárasztják az indulókat, hiszen egész nap talpon kell lenni, és komoly agymunkát kell végezni.
Figyelni kell a természet adta jeleket, – olykor, hegyet, sziklát kell mászni, olykor kajakban kell vízre szállni, vagy éppen hegymenetben gyalogolni.
A nemzetközi versenyzők között éppen ezért sok triatlonos, vagy biatlonista található. Hiszen bírni kell a gyűrődést esőben, sárban, minden körülmény között.