Lavinamentő eszközök használatának elsajátítása, hó-szerkezet vizsgálat és napi ezer méter szint – így foglalható össze a Hilldependent klub Tátrában rendezett freeride tábora.
”
A hegymászó alapismeretek elsajátítása Fotó: Nemere Zsóka
|
Nagyon jó hangulatú tábor volt” – foglalja össze Rigler Miki a legutóbbi freeride oktatás tapasztalatait.
“Nagyon sokat tanultunk a hegyi terepen való mozgásról, a lavinaveszély felméréséről és a saját kondíciónkról.” – tette hozzá.
Február második hetében a Magas Tátrában szerveztek freeride tábort a “Mássz és csússz!” néven.
“Az, hogy ebben a táborban minden csúszáshoz fel kellett jutni a hegyoldalon, nos az elég jó szűrő volt. Naponta ezer méter szintet másztunk meg szűz hóban. Csak olyanok jöttek el, akik komolyan gondolják a csúszást és a freeride-ot.” – jegyzi meg mosolyogva Miki.
Magas Tátra: a vad hegyi világ
|
A táborból kikerülő freeriderek reálisan meg tudják ítélni a veszélyeket, ki tudják választani a biztonságos útvonalakat, és mentés esetén használni tudják a lavina-beepert – ez az oktatás lényege.
A freeride a legszebb formája a sízésnek és a snowboard-nak, de sajnos a legveszélyesebb is…
A legnagyobb mumus a lavina. Azok a lejtők, amelyek a legjobbak csúszás szempontjából – nos azok a leginkább lavinaveszélyes területek.
Az, hogy mikor és hol alakul ki lavina – ez az időjárástól és a hó mennyiségétől függ, valamint attól, hogy mikor esett a hó, illetve mennyit tömörödött. Nagyon nagy gyakorlat kell ahhoz, hogy a freerider jól mérje fel a körülményeket, és oda menjen, ahol tényleg nem lehet baj.
Csúszás a szűzhóban
|
“A Tátra talán a legvadabb hegység Európában. Itt tényleg messze vagy a pályáktól, a freeride itt nem azt jelenti, hogy a felvonó alatt csúszol, mert felvonó az nincs.” – mesél Miki.
Az Alpok kétségtelenül túlnépesedett. Minden völgyben van egy falu vagy betonút.
A Tátra ezzel szemben igazi vadon. Nem véletlenül választotta a Hilldependent csapat ezt a hegységet.
A cél az volt, hogy minél jobban elszakadjanak a civilizációtól, és a csúszás egy kicsit se emlékeztessen arra, amit egy síparadicsomban csinál az ember. A Tátra melletti másik érv, hogy itt nagyon jó menedékházak vannak. A Téry vagy a Zöld tavi ház ugyan puritán, viszont megfizethető.
A menedékházak 4-5 óra gyaloglásnyira vannak a parkolóktól.
”
Menedékház |
Eleinte a Téry házat néztük ki magunknak, de aztán inkább a Zöld tavi házba mentünk, mert itt van meleg víz, és le lehet zuhanyozni. A Tátrában minden méterért meg kell küzdeni, nincs felvonó. Amikor egész nap gyalogol az ember felfelé, meg lavinamentési gyakorlatokon vesz részt, azután jól jön egy meleg zuhany.” – tudjuk meg a tábor létrejöttének körülményeit.
Rigler Miki és Göncz Gazsi komolyan veszik a freeride oktatását, ősszel egy online tankönyvet szerkesztettek.
Ez persze nem helyettesíti egy olyan tábort, ahol az ember megtanulja: milyen jelekre kell odafigyelni, és hogyan érdemes használni a lavinamentő cuccokat.
A lavina-beeper (rádiós jeladó és vevő készülék), a lapát és a szonda alapfelszerelés, ha az ember pályán kívül csúszik. Emellett ajánlott a sisak és a gerincvédő. Persze nem elég, ha a hátizsákban lapul a lapát, a kabát alatt pedig ott pihen a beeper.
De ezeket az eszközöket használni is tudni kell…
A csapat
|
“Minden nap kétszer csúsztunk. Egy rövidebbet és egy hosszabbat. Kerestünk olyan mélyhavas területeket, ahol a lavina-beeper használatát gyakoroltuk. Ez abból állt, hogy a jeladót elástunk, a társaságnak pedig meg kellett keresnie. Az első nap még voltak hibák, tanítványaink még nem sajátították el a keresés trükkjeit. Ez a műszer rádiófrekvenciát sugároz, ami ez körkörösen terjed. A gyakorlatlanokat könnyen megvezeti az, amit a műszer mutat, és egy köríven haladva jutnak el az áldozatokhoz”.
A tapasztalatok szerint 15 percig lehet segíteni azon az emberen, akit eltemetett a lavina. Ezután már minden perc eltelte csökkenti a túlélés esélyét.
Miki elmondása szerint tanítványai belejöttek a keresésbe – a tábor végére mindig szintidőn belül megtalálták a hó alá rejtet műszert.
Ebben elég nagy ösztönző erőt kaptak egy különleges gyakorlattól: eltemették egymást. “Negyven centi hóréteget szórtunk mindenkire, az embereknek csak a lába lógott ki. Szinte mindenki bepánikolt.” – mesélt Miki.
Comments
comments