490 éve halt meg Leonardo Da Vinci, aki megszállottja volt az extrém sportoknak (is).
Tervezett búvárruhát, ejtőernyőt, siklóernyőt, vízen-járót, biciklit, gyorsúszó kesztyűt.
Az olasz művész, Leonardo Da Vinci (1452-1519) tudósnak és feltalálónak több kötődése volt az extrém sportokhoz, mint azt elsőre gondolnánk…
Nem véletlen, hogy találmányai között számos extrém sporthoz kötődő találmány volt. A fővárosban megnyílt Leonardo Da Vinci tárlaton a munkásságát bemutató felfedezések sorában az extrém sportokat érintő találmányok is szerepelnek. Megnéztük, összefoglaljuk.
Sárkányrepülő és fa ejtőernyő
Adrian Nicholas ugrása Leonardo terve alapján készült ejtőernyővel |
Leonardo-t – ugyanúgy, mint a 15.század mérnökeit is -, foglalkoztatta a repülés.
Kezdetben szárnyak mozgatásán alapuló szerkezetet dolgozott ki. Néhány alkotásán a pilóta arccal lefelé fekszik, hasonlatosan a mai sárkányrepülőkhöz.
Később már a szárnymozgás nélküli repülést kutatta, így eljutott az ejtőernyő kitalálásáig.
Leonardo ejtőernyője 7 méter hosszú, fából készült szerkezet volt, ahol a famerevítőkre feszítették rá a vásznat.
A szerkezet 80-90 kg-os lehetett.
Leonardo Da Vinci speciális ejtőernyőtervét 2000-ben egy brit, Adrian Nicholas megépítette, hogy a gyakorlatban is kipróbálja. Leonardo 500 éves vázlata alapján elkészített ejtőernyővel egy hőlégballonból ugrott ki, 3000 méter magasból, Afrika felett.
Adrian egy darabig zuhant az extrém szerkezettel, majd 600 méter magasságban levágta magáról a középkori ernyőt, és egy modern ejtőernyővel landolt, nehogy agyonüsse a
Szárnyas repülő szerkezete |
Tesztelt búvárzubbony
Az olasz polihisztort nem csak a repülés világa nyűgözte le, hanem a víz alatti, felfedezésre váró világ is. Így, gondolta, ezen a területen is akad bőven teendő, és búvárruha tervezésbe fogott. Leonardo könnyűbúvár felszerelése vízmentesen záródó bőrből volt. A levegő pedig nádból készült csöveken érkezett.
Hasonlóan az ejtőernyőhöz, Leonardo-nak ezen találmányát is elkészítették. 2002-ben Jacquire Cozens disznóbőr és bambuszcsövekből alkotatta meg Leonardo búvárruháját, amivel alá is merült. Búvárzubbony-tesztje nem sikerült valami fényesen.
Búvárruhát is tervezett |
Leonardo azonban nem elégedett meg a búvárruhával. Kitalálta a gyorsabb úszás eszközét is, mégpedig a úszóhártyás-kesztyűt. Ez kinézetre a mai békalábakhoz hasonlított, azonban a kézre kellett húzni, és az erősebb tempózásért gondolta ki.
A polihisztort nem csak a víz alá jutás foglalkoztatta, hanem magán a vízen való járás is. Ehhez is alkotott szerkezetet. Fából készült, vízen járó talpai a mai sífutók által használt lécekhez voltak hasonlóak.
De ő alkotta meg feltehetően a mai helikopterek ősét is, valamint tervezett lapátkerekes csónakot, amit kurbli hajtott, és dőlésszög-mérőt is.
Ennek lényege az volt, hogy megmutassa, egy repülő szerkezet vízszintesen repül-e. Ilyen szerkezetet ma is használnak. Leonardo sportokhoz kötőtő találmányai számos, később kialakult extrém sporthoz használt eszközök megtervezésében szolgálhatott segítségül.