Vendée Globe: Michael Desjoyeaux nyerte a szóló Földkerülő versenyt

A francia hajós másodszor diadalmaskodott a világ egyik legnehezebb vízi megmérettetésén. Hatvan lábas hajójával 84 nap 3 óra és 9 perc alatt kerülte meg a Földet. Ezzel rekordot állított fel a Vendéée Globe történetében.





60 lábas hajó – egyedül komoly feladat irányítani
A 43 éves francia Michael Desjoyeaux-nek szerencsétlenül indult a Vendée Globe, a világ legnehezebb vitorlásversenye.
Közvetlenül a start után vissza kellett fordulnia, mert a Fonica nevű hajóján tönkrement valami.
A hiba kijavítása után közel negyven órás hátránnyal vágott neki ismét a versenynek.
Ezzel részben szerencséje is volt, mivel kimaradt a Vizcayai-öböl kegyetlen viharából, ahol több versenyző hajója komoly sérüléseket szenvedett. Dinamikusan jött fel a mezőnyre, és átvette a vezetést.

A Vendée Globe az igazi romantikus lelkek játéka – az indulók egyedül, kikötés nélkül kerülik meg a Földet. Ez egy kegyetlen menet, a versenyzőknek a nap 24 órájában ébernek kell lenniük, állítani a vitorlákat, navigálni: 100 nap halál, egyedül a világtengereken!






Desjoyeaux hajója a cél előtt
A 43 ezer kilométeres versenyen az egyik legnagyobb kihívás az állandó ébrenlét.
Az alvás a Vendée Globe résztvevői számára luxus és egyben életveszély.

24 óránként átlagban max. 3 órát alszanak, és azt sem egyhuzamban. Ezt szaknyelven polifázisú alvás stratégiának nevezik, aminek lényege, hogy négy óránként mintegy 20-30 percre bóbiskolhatnak.
Erre persze készülni kell, hónapokon keresztül gyötrik a verseny előtt magukat a tengerészek azzal, hogy 20-30 perc után felébresztetik magukat. Az REM, vagyis a gyors szemmozgás, a mély álom, létfontosságú a test és az agy regenerációjához. Ahhoz, hogy ezt az alvó elérje, legalább 60 perc alvásra van normális esetben szüksége. Sok gyakorlással, alváselvonással elérhető, hogy a mélyalvás már sokkal rövidebb idő alatt megjelenjen.
Persze a technika egészségesnek korántsem mondható, viszont, aki elindul a Vendée Globe-on, az nem is pihenni megy.






Meló a fedélzeten
A verseny útvonala a “szokásos” Földkerülő út. Franciaországból, Les Sables d’Olonne-ból indulnak, az Atlanti-óceánon lehajóznak Afrika partjai mentén a Jóreménység-fokáig, aztán az Indiai-óceánon irány Ausztrália, amit “alulról” kerülnek meg.
Ezután jöhet a Csendes-óceán, és Dél-Amerika “alja”, a Horn-fok, majd fel az Atlanti-óceánon vissza a kiindulási pontra.

Ez a “tradicionális” útvonal, ami azért teli van veszélyekkel. Ha a kontinensek alsó csücskeinél túl délen haladnak, jéghegyekbe ütközhetnek, ha túl északra mennek, kevés lehet a szél. Végig, mind a három óceánon nagyon kell figyelniük, és messze a segítség, ha baj van. És persze ez főként verseny, szóval gyorsnak sem árt lenni, ráadásul semmilyen külső segítséget nem vehetnek igénybe (kivéve orvosit, életveszély esetén), vagyis ha elromlik, vagy eltörik valami a hajón, azt nekik kell megjavítaniuk, ahogy tudják, amivel tudják.

Michael Desjoyeaux francia skipper másodszor diadalmaskodott a világ egyik legnehezebb megmérettetésén, és új csúcsidővel ért célba.
A 2001-2002-es versenyen 93 napos eredményével győzőtt, most azonban 84 nap 3 óra 9 perc és 8 másodperces idejével rekordot döntött. Az eddigi legjobb idő a szintén francia Vincent Riou nevéhez fűződik, aki 87 nap és 10 óra alatt teljesítette a világkörüli vitorlás versenyt.
Riou már korábban feladni kényszerült az idei viadalt.







A verseny nagy vesztese Roland Jourdain (Veolia Environnement hajó), aki keel sérülés miatt szállt ki a versenyből. Jourdain a második helyről esett ki. A francia vitorlázó már napok óta instabil hajójával haladt a cél felé az Atlanti-óceánon, de az erőlejelzések erős, 50 csomós szelet és tíz méteres hullámokat jósoltak.

Rádióján elmondta nem kísérti tovább a szerencséjét, eddig is sokat kockáztatott már.
Irányt változtatva a Sao Miguel szigetek felé indult, és Ponta Delgada kikötőjében fejezte be a versenyt, 84 nap hajózás után.






Armel Le Cléac’h a célban
Február 7-én ért célba a második helyezett Armel Le Cléac’h. 

A Vendée Globe 2008-2009 két hölgy résztvevőjé még versenyben van. Caffari Dee (Aviva) a hetedik helyen, Davies Samantha (Roxy) a negyedik helyen áll.

Azonban Jourdain Roland kiállásával mindenki egy hellyel előrébb kerül, így Davies Samantha már a dobogós 3. helyen folytatja a versenyt.

Comments

comments