Himalájai trend: -50 fokban kalandosabb csúcsot hódítani…

Elérte a 7000 méteres magasságot a Makalun az olasz-kazah hegymászó expedíció. Denis Urubko és Simone Moro szezonon kívül próbálják elérni a világ ötödik legmagasabb hegycsúcsát. Télen…

“Tegnap nem vesztegettük az időt, 6910 méteres magasságig jutottunk, köteleket






rögzítettünk és felállítottunk egy tábort” – írja balogjában Simone Moro, az olasz hegymászó. Kazah társával, Denis Urubkoval január elején indultak a 8450 méter magas Makalura.

A világ ötödik legmagasabb hegycsúcsa még “szűz”, téli időszakban még senkinek sem sikerült feljutni a hegy tetejére.

“Úgy érezzük, jól akklimatizálódtunk, mindketten tökéletes fizikai állapotban vagyunk” – írja Simone.

A két alpinista az expedíció kezdete előtt egy hónapot töltött a Khumbu régióban.
4-5000 méteres magasságban szoktatták hozzá a szervezetüket a magashegyi körülményekhez.
Napjainkban versenyfutás zajlik a Himalájában: a mászók eltökélten ostromolják azokat a csúcsokat, amelyek eddig ellenálltak a téli kísérleteknek. Idén négy csúcsra indult expedíció.

Láthatóan felértékelődött a kemény szezon. A klasszikus célok ma már nem jelentenek szenzációt. A Mount Everestre csoportokban hordják fel a pénzes turistákat, akikkel az ember a Gellért hegyre sem indulna el.
Többezer dollárt fizetnek ki a különböző magashegyi vezetőknek, akik aztán feltolják őket a világ tetejére. A nagy hegy lábánál lévő alaptábor lényegében város lett.
A tél ezzel szemben megőrizte romantikáját: a hideg évszakban csak a kemény fiúk mennek a Himalájába.

Mínusz negyven fok, akár a 200 kilométeres sebességet elérő szél,
több méter hó – ilyen





a tél a világ legmagasabb hegységrendszerében.
A Himalájában “nyáron” szokás mászni (valójában tavasszal és ősszel -monszun után és a tél beállta után). 7-8 ezer méteren ilyenkor is könnyen mínusz húsz fok alá eshet a hőmérséklet éjszakánként, ha meg beüt egy nagyobb vihar, akkor ehhez orkánszerű szél társul.

8000 méteren a levegő már harmadannyi oxigént tartalmaz, mint a tengerszinten. Az ember az erőlködéstől kiköpi a tüdejét, kapkod levegő után, nem tud enni és inni.

Egy csúcs meghódítása körülbelül olyan erőfeszítés, mintha egy hónapon át minden nap maratonit futnánk hegynek felfelé. És közben még hideg is van. Az igazán elvetemültek viszont télen indulnak neki a világ 14 legmagasabb hegycsúcsának.

Hogy a különbséget érzékeltessük: tavaly télen gyakran mértek itt -50 fokot is.
“7200 méteren olyan szélviharba kerültünk, mintha másodpercenként húzna el mellettünk egy gyorsvonat” – írta Denis Urubko 2008 februárjában.

A kazah erősemberekből álló hegymászó expedíció tavaly télen is Makaluval próbálkozott. Két hónap megfeszített munkával 7800 méteres magasságig jutottak, de állandóan tomboló elemek nem engedték őket a csúcsra. Idén visszatértek.

A Makalut 1955-ben két francia, Jean Couzy és Lionel Terray mászták meg elsőként. Télen, vagyis a hideg évszakban azonban mindenkinek beletört a bicskája, ellentétben többi himalájai nyolcezressel.

Érdekes módon a téli mászásokat az alpinisták nem apránként kezdték. Belefoghattak volna példának okáért a legkönnyebbnek tartott Cho Oyu megmászásába is, ám ehelyett rögtön a legmagasabbat kezdték ostromolni.
1980. február 17-én két lengyel, Krzysztof Wielicki és Leszek Cichy jutott fel a Mount Everestre. Ez volt az első nyolcezres, amit a téli időszakban értek el. Ezt követően sorra dőltek meg a legmagasabb csúcsok: a Kancsenzdönga, a Lothse, a Manaslu.
A Himalája nyugati, Karakoramnak nevezett része azonban a mai napig érintetlen maradt; a hegység egyik nyolcezres (K2, Nanga Parbat, Broad Peak, Gashebrum I és II.) csúcsát sem sikerült még télen meghódítani.


Idén télen négy nyolcezer méter feletti csúcsra indul expedíció, ezek közül egy már vissza is fordult. Három cseh, Pavel Krupièka, Jan Krabec és Milan Wlasáka 8163 magas Manasluval próbálkoznak.
Ezt a csúcsot már elérték télen, azonban eddig csak egy expedíció jutott fel.
A Broad Peak-re egy nemzetközi csapat indult:. a lengyel Artur Hajzer és Robert Szymczak, valamint az amerikai Don Bowie. A csapatban Artur Hajzer a húzónév – 1987-ben ő hódította meg először télen az Annapurna-t.
Ezen kívül van még a Makalu, ahol Denus Urubko és Simone Moro küzd.

Comments

comments