Egzotikus utazások és halálos mellékhatások

Az egzotikus nyaralásokról nem csak élményekkel, hanem életveszélyes vírusokkal is hazatérhetsz. A felmérések szerint minden 10 utazó kap el utazása során valamilyen betegséget. Védőoltási körképünk.

Pálmafákkal szegélyezett fehérhomokos strand, amely mellett égszínkék tengervíz hullámzik – szép látvány. De, ha éppen ilyen helyre indulsz, ne feledkezz meg a védőoltásokról sem, hogy az életre szóló élményeken túl, nehogy egy életen át elkísérő veszélyes vírussal térj haza.

Korábbi cikkünkben foglalkozunk azzal, hogy a globális felmelegedés bizony eddig nem tapasztalt betegségeket is hozhat magával. Így még inkább előtérbe kerül a védekezés, és nemcsak a káros napsugarak, hanem a vírusok ellen is.
Úgyhogy, ha már most tervezed a téli nyaralást, a szilveszteri egzotikus utazást, netán már be is fizetted az utat, akkor bizony nem árt, ha az esetleges védőoltásokra is gondolsz.
Most megnézzük: mi az összefüggés a klímaváltozás és a betegségek között, valamint, hogy mely trópusi ország milyen veszélyeket rejthet.





Utazás előtt három hónappal érdemes felvenni az oltásokat

Klímaváltozás és fertőző betegségek

A hőmérséklet változása a rovarok által terjesztett betegségek gyakoriságára is kihat. Ha ugyanis emelkedik a hőmérséklet, nőhet a dengue-láz, sárgaláz, malária kórokozóját terjesztő szúnyogok száma.

Valamint a kullancs is több lehet az enyhe telek miatt, ez pedig a kullancsok csípése okozta megbetegedések (enkefalitisz, Lyme-kór) számát emelheti. Mindez pedig a természetben való sportolásra is hatással van.
Vagyis, aki például egzotikus utazásra indul, mondjuk egy jó kis kite-túrára Venezuelába, vagy szörfözni Dominikára, esetleg a Karib-térségbe búvárkodni, annak nem árt utazás előtt tájékozódni az adott térségre vonatkozó beadatható oltások felől is.
Más kultúra, más szokások: számos egyiptomi búvártúrán részt vett ismerősöm mesélte, hogy bizony az első napok erős hasfájással teltek, mire a gyomor megszokta az ottani ételeket.

Minden 10. ember megbetegszik…

Tény: az egzotikus úti célt választók 10 százaléka megbetegszik az utazás alatt, és tény az is: 100.000 utazóból egyvalaki meghal valamilyen betegségben.
Évente hazánkból több mint 100.000 ember utazik valamilyen egzotikus országba, közülük mindössze 8.000-10.000-en fordulnak orvoshoz tanácsért, oltásért, ami igen alacsony szám. A tervezett utazás előtt nem árt hónapokkal előbb tájékozódni, és ha kell beoltatni magunkat.

Ciprus, Jordánia, Marokkó és hepatitis “A”





Hentesüzlet egy egyiptomi faluban

Egyes trópusi országból ugyanis egy hajfájós vírussal többel is hazatérhetünk. Például, a hepatitis (fertőző májgyulladás) a mediterrán térségben is előfordul. Sőt a Földközi-tengert övező országok többsége közepesen, vagy erősen fertőzött e vírussal (WHO-adat).

A hepatitis “A” fertőzések száma ott magas, ahol az alapvető higiéniés szabályokat nem tartják be. A vírus előfordulhat Horvátországban is, elterjedt Görögországban, Törökországban, Tunéziában, Egyiptomban, Cipruson, Jordániában és Marokkóban is.

Kenya, Mauritius, Tanzánia, Seychelle: Hepatitis, hastífusz, malária, kolera, sárgaláz

Szép kis lista, amely ellen védekezni ajánlott. Kenyai utazás esetén alapból kötelező a sárgaláz elleni védőoltás. De javasolt a hepatitis “A”, hepatitis “B”, hastífusz, diftéria-tetanusz, veszettség, meningococcus meningitis, poliomyelitis elleni védekezés is.
Ja, és szintén ajánlott, hogy legyen nálad maximálisan tömény szeszes ital is, gyomorrontás megelőzése végett.

Thaiföld, Laosz, Kambodzsa, Vietnám, Myanmar: Ha nem félsz, csak akkor szexelj!

Orchideák illata, trópusi gyümölcsök hada, és Thaiföld, a mosoly országa. Vigyázz, hogy innen mosolyogva is térj haza! Thaiföldön, Laoszban Kambodzsában, Vietnámban ugyanis a higiéniás körülmények az országban uralkodó szegénység miatt eltérnek az európai normáktól. Emiatt ez a terület erősen fertőzött hepatitis “A” és hastífusz szempontjából, illetve a virágzó szexturizmus miatt a hepatitisz “B” fertőzés is elterjedt.

Brazília, Argentína, Venezuela, Peru: Gyógyszerek malária ellen

Ha valamelyik dél-amerikai országba utazunk, érdemes gyógyszert szedni malária ellen. Valamint minden esetben ajánlott a sárgaláz, a kolera, a hastífusz, a veszettség, a hepatitis “A” és “B” elleni védőoltásokat felvenni. Ezen kívül az amazonasi dzsungeltúrákra készülőknek érdemes a gyermekkori oltások emlékeztetőivel is felvértezni szervezetünket. Pl.: szamárköhögés, tetanusz, torokgyík, kanyaró, mumpsz és rubeola ellen is.

Ha karneválozni vágysz Rio de Janeiro-ba, akkor érdemes vigyázni a széklet útján terjedő betegségekkel és a szexuálisan elkapható fertőzésekkel. Már csak azért is, mert a karnevál ideje alatt a szükség bizony törvényt bont, vagyis, ha menni kell, akkor menni kell…
A kevés és tiszta WC helyett pedig oda, ahol éppen lehet… (ne ragozzuk tovább…)
A lényeg: hepatitisz “A” és “B” ellen, valamint hastífusz elleni védőoltás javallott az ide indulóknak.

Comments

comments