A globális éghajlatváltozás nemcsak a természetre van hatással. Hanem ránk, extrém sportolókra is. A lényeg: az extrém túrákra indulók alaposan tájékozódjanak az úticélról, hogy tudják: mire készüljenek.
Korábban írtunk róla, hogy a klímaváltozás hatással lehet az extrém sportokra is, és végső esetben a téli sportok kihalásával is járhat.
A globális éghajlatváltozás egyre drámaibb méreteket ölt – derül ki a most közzétett, tíz állam negyvenhat tudósa által összeállított harmadik “Északi-sark jelentésből”. Ez arról is ír, hogy ősszel még sosem mértek az ideihez hasonlóan magas hőmérsékletet az Északi-sarkon, ahol 5 Celsius-fokkal van melegebb, mint 100 évvel ezelőtt. Grönlandon 101 négyzetkilométernyi jégpáncél tűnt el csak tavaly.
Azonban az éghajlatváltozás nemcsak a sarkkörökre van kihatással, hanem az “extrém” betegségekre is, és ez egyre fokozottabb védelmet kíván az extrém sportolóktól is.
Az Új-zélandi Ferenc József gleccser: ilyen volt, ilyen lett…
A hőmérséklet változása ugyanis a rovarok által terjesztett betegségek gyakoriságára is kihat.
Klímaváltozás és fertőző betegségek
Ha emelkedik a hőmérséklet, nőhet a dengue-láz, sárgaláz, malária kórokozóját terjesztő szúnyogok száma.
Valamint több lehet a kullancs is az enyhe telek miatt. Ez pedig a kullancsok csípése okozta megbetegedések (enkefalitisz, Lyme-kór) számát emelheti.
Mindez pedig a természetben való sportolásra is hatással van.
Aki például egzotikus utazásra indul, mondjuk egy jó kis kite-túrára Venezuelába, vagy szörfözni Dominikára, annak nem árt a védőoltásokra is gondolnia utazás előtt. (Következő cikkünkben részletesen írunk arról, mely trópusi útra, milyen oltás felvétele ajánlott…)
A változó időjárási viszonyokkal a “hasmenéses betegségek” is összefüggésben vannak: mind az árvíz, mind a szárazság növeli a gyomor-bélrendszeri megbetegedések kockázatát.
Védelem, védelem, védelem
Az extrém sportolók tudják, szemük védelme nagyon fontos, legyen szó vízi, vagy éppen havas tájon való sportolásról. A napszemüveg viselése a sportolók esetében nem elsősorban divat, hanem védelmi kérdés. Ez pedig egyre inkább előtérbe kerül. Hiszen, az ózonréteg csökkenéssel jócskán megnövekedett az UV-sugárzás a bőrre, szemre, immunrendszerre kifejtett károsító hatása is, így a védekezésre is jobban oda kell figyelni.
A megnövekedett UV sugárzás hatásai:
– Bőrre kifejlett hatás: fényérzékenység, rosszindulatú bőrdaganat (melanoma).
– Szemre kifejtett hatás: heveny kötőhártya és szaruhártya gyulladás, szürkehályog, a szem egyes részeinek rosszindulatú daganata.
– Immunrendszerre kifejtett hatás: sejtes immunválasz elnyomása, fokozott fertőzési fogékonyság, latens fertőzések aktiválása.
Ez persze nem valami szívderítő, éppen ezért fontos a fokozott védelem a sportolás során. Például a síelni indulóknak nem árt egy valóban profi napszemüveg, ami valóban UV-szűrős, nem csak szép és vonzó.