Potter nagyon varázsolt az Alpok legendás ormán

Dean Potter egy bázisugró ernyővel a hátán mászta meg az Eiger egyik legkeményebb útját, a Deep Blue Sea-t. Az amerikai sziklamászó nem használt kötélbiztosítást. Baj esetén kidobta volna az ernyőt. Igen, igen, az egész úgy hangzik, mintha egy James Bond-film jelenete lenne.






“Mordwand” – vagyis halálfal. Németül így gúnyolják az Eiger északi falát.

A csúcsnak létezik egy irodalmi elvevezése is – ez pedig így hangzik: a szörny.

Ez az egyik legszebb északi fal az Alpokban, az 1800 méter magas masszívum mágnesként vonzza a hegymászókat.

Az Eiger nordwand (északi fal) első megmászása komoly emberáldozatokat követelt.
Az 1930-as években – az Alpok hőskorában – az alpinisták közt versengés folyt azért, hogy kinek sikerül elsőként megmászni egy




Az Eiger északi fala – bejelölve az első megmászók útja
nagy kihívást jelentő falat vagy csúcsot.

Az Eiger számított a legkeményebb diónak.
Az északi fal monumentális képződmény: 1800 méter magas szikla és jég.
A fal első fele 60-70 fokos,  felső szakasza viszont áthajlik. A kor technikájával az áthajló sziklán való mozgás extrém nehézségűnek számított.
Ekkoriban kenderkötelet használtak biztosításra.
A mászók a mellkasukon és a vállukon kötöttek “hevedert” a kötélből, ez fogta meg őket, ha estek. A fal kulcshelyzete az un. Hinterstoisser traverz volt.

A sziklafal itt fordult függőlegesből áthajlásba.
Ha az alpinisták átmászták ezt a szakaszt, akkor csapdába kerültek, amiből egyetlen kiút volt: felmászni a csúcsra. A kor technikájával és mászótudásával ugyanis nem tudták megoldani a visszaereszkedést az áthajló részeken.
Komoly nehézséget jelentett a kőzet rossz minősége. A szikla törik, mint a hungarocell. A napi hőingás miatt a fölső szakaszokon kilazulnak, majd lezuhannak a kő és jégdarabok.
Mivel a fal áthajlik, az omladék zavartalanul zuhan. Egy-egy ilyen kavics ezer méter gyorsulás után vágódik be a sziklafal alsó részén.

Az Eiger-legenda kialakulásában persze nem csak a fal szépsége, a nehézségeknek és a véráldozat játszott szerepet. A mítosz a sajtónak köszönhető.
Újságírók általában nem mennek a hegyek közé a sziklamászók ténykedését figyelni – az Eiger azonban kivétel.
Az északi fallal szemközt fekszik egy üdülőfalu, Grindelwald. Innen tökéletesen lehet látni a masszívumot, az embernek az az érzése, hogy karnyújtásnyira vannak a sziklák. Az újságírók elözönlötték a helyet, amikor megtudták, hogy néhány mászó küzd a falon.

Életemet egy csúcsért…






Heinrich Harrer 1938-ban
Az első próbálkozók – Willy Beck, Kurt Löwinger és Georg Löwinger 2900 méteres magasságig jutottak 1934-ben. Ott feladták a mászást. A hegy ugyanis ellenállt – kő és jégzáport zúdított az alpinistákra.
Az Eiger északi falával egy év múlva, 1935 nyarán próbálkozott újra egy német páros Karl Mehringer and Max Sedlmeyer.
A két hegymászó 3300 méteres magasságig jutott. Az idő azonban rosszra fordult. A két német alpinista mozdulni sem tudott az ítéletidő miatt.

A mászást nem tudták folytatni, leereszkedni pedig nem tudtak, mert a fal egyik áthajlását már maguk mögött hagyták. Mire a vihar néhány nap múlva elült, addigra a hegymászók megfagytak a falban.
A hely, ahol két német meghúzta magát a “halálbivak” nevet kapta.
A következő nyáron (1936) a




Harrer idős korában a Dalai Lámával
katasztrófa megismétlődött.

Két német és két osztrák alpinista próbálkozott a heggyel, ők is ott vesztették életüket, ahol egy évvel azelőtt a német parti. A két tragikus baleset miatt a közvélemény figyelme az Eiger felé fordult.

Amikor 1938-ban egy osztrák és egy német páros ismét megpróbálkozott a hatalmas fal meghódításával, újságírók és érdeklődők tömege árasztotta el az Eigerrel szemközt lévő üdülőfalut, Grindelwaldot.
Távcsövek pásztázták a sziklákat, az újságok naponta tudósítottak a hegymászók mozgásáról.

A két osztrák – Anderl Heckmair és Heinrich Harrer indult előbb. A parti gyorsan haladt egészen az addigi katasztrófák helyszínéig. A fal kulcshelyzethez érve az osztrákok nem akarták “elvágni” magukat a külvilágtól. A Hinterstoisser travezben benn hagytak egy kötelet arra az esetre, ha rosszra fordul az idő, vissza tudjanak menni.
Az őket követő német párosnak (Fritz Kasparek és Ludwig Vorg) egyszerű dolga volt – az osztrákok kötelét használva gyorsan átjutottak a kényes részen. A két csapat a fal fölső, legnehezebb szakaszán összetalálkozott.
A jéggel kitöltött repedéseket, amik egy hatalmas pók lábaira emlékeztetnek – erőiket egyesítve küzdették le. Az újságok világgá kürtölték a szenzációt: megmászták az Eiger északi falát!
Az útvonalat a csapat vezetőjéről nevezték el, a Heckmair út alpesi klasszikussá vált. Az első megmászók egyike, Heinrich Harrer megírta a fal történetét. Magyarországon a kötet “A szörny” címmel került forgalomba, Harrer Jack Olsen álnéven publikálta ezt a munkát. Harrer egyébként sok más könyvet is írt, a legismertebb a Hét év Tibetben.

Eiger: egy alpesi legenda






Utak az Eiger északi falán
Az Eiger körül legendák szövődtek, napjainkban is ez az egyik legjobban elismert hegymászó célpont. A mounumetális falon tengernyi utat nyitottak, néhány éve magyar hegymászók is dolgoznak egy új út létrehozásán.

Az Eigert már minden elképzelhető irányból megmászták, szólózták télen és nyáron, különféle időrekordokat állítottak fel, majd ezeket megdöntötték. A jelenlegi rekorder svájci Ueli Steck, 2007-ben 2 óra, 47 perc és 33 másodperc alatt abszolválta az első megmászók útját. Persze a Heckmair út technikailag ma már nem számít nehéznek, az UIAA skála szerint IV-es V-ös.

Dean Potter






Dean Potter
Augusztus elején ismét a címlapokra került az Eiger.
Egy amerikai mászó kötélbiztosítás nélkül jutott fel a fal egyik legnehezebb útján. A Deep Blue Sea nehézsége az európai skála szerint IX-.

Lényegében sportmászásról van szó, apró, milliméteres fogások az áthajló sziklán.

Ilyen nehézségű utakat manapság a fedett, légkondicionált és jól biztosított műfalakon másznak.

Ha valakinek sikerül abszolválni egy kilencest, a többiek elismerően




Dean Potter házi szikláin gyakorol
bólogatnak, hogy ez aztán kemény gyerek. 3000 méteres magasságban, metsző hidegben egy kilences út XII-es nehézségűre emelkedik. Az amerikai Dean Potter persze nem a papundekli-matadorok táborát gyarapítja. Számos mászását jegyzik az El Capitanon és a Zion nemzeti park homokkőfalain. Dean szűkebb hazája az USA Utah államában lévő Moab. A hely sziklamászó zarándokhely, amerre az ember elnéz, sárga homokkőfalakat lát.
Dean néhány éve kitanulta a bázisugrás tudományát – kézenfekvő, hogy megmászott falak tetejéről leugrik. Dean Potter élettársa, Steph Davis sem békés konyhatündér. Staphanie tavaly októberben megszólózta a Sziklás-hegység egyik legendás falát, a Diamond-ot…

Felkészülés

Az Eiger északi falát Potter 2007-ben szemelte ki magának.
Jó komájával, Hans Kamerlanderrel belevágott a Deep Blue Sea nevű útba. Egy vihar lezavarta az európai-amerikai duót, de a túra során Potter fantáziája beindult. Kieszelte, hogy az áthajló sziklafalon fel lehet mászni úgy, hogy ejtőernyőt vesz a hátára. Ha baj van, ez még mindig megmentheti az életét. Az egész úgy hangzik, mintha egy James Bond film forgatókönyvírója vetette volna papírra. Csakhogy Potter a napokban megmutatta, hogy lehet ilyet is.

Dean július elején utazott a Svájcban lévő Interlaken-be. A hónap első felét az Eiger nyugati gerincén lévő barlangban töltötte. Az elvonulás során mentálisan készült a feladatra. Aztán lement a közeli Lauterbrunnen-be. A falu környéke Európa elsőszámú bázisugró paradicsoma, áthajló sziklafalak magasodnak egy keskeny völgy fölé. Az amerikai nap-mint nap csiszolta sziklamászó tudását az mészkőfalakon, a csúcsról pedig egész egyszerűen leugrott. Amikor a meteorológia néhány nap jó időt ígért, nekiveselkedett az Eigernek.






Potter bázisernyővel a hátán szólózik
Az északnyugati pillérről traverzált a fal közepéig – valójában itt kezdődik a Deep Blue Sea elnevezésű út. “Sportmászás, kellemesen áthajló mészkőfalon” – így jellemezte a falat az amerikai Climbing magazinnak Dean Potter.

Az alsó szakaszokon nem vette volna hasznát az bázisugró felszerelésnek. Ahhoz, hogy ki tudja nyitni az ernyőt, el kellett volna távolodnia a faltól, de a szikla még itt ehhez nem hajlik át eléggé.
A fal tetején, ahol az igazán nehéz részek vannak már reális lehetőség lett volna az ejtőernyő. Itt már annyira áthajlik a fal, hogy ha hibázik, akkor legalább 15-20 másodpercet zuhan. Ez már elég idő arra, hogy felvegye a stabil zuhanási pozíciót, eltávolodjon a faltól és nyisson. Persze erre nem volt szükség, Dean Potter hiba nélkül felkapaszkodott a milliméteres kis fogásokon és repedéseken – végül felért csúcsra.

“A mászás során teljesen el tudtam engedni magam. Teljesen megnyitotta az érzelmeimet, úgy éreztem, korlátok nélkül mozgok és cselekszem. Ez a feladat jobban fókuszálta a gondolataimat, mint bármi, amit eddig csináltam az életben” – mondta Dean a kalandról.
A csúcsról persze nem “gyalog” jött le.
Használta bázisugró ernyőt, amit végig magával cipelt.

Comments

comments

Egy hozzászólás