Légiharcok Kecskeméten: amcsi pilótákkal küzdenek a magyarok

Tíz napja amerikai vadászgépek érkeztek a kecskeméti légibázisra. Azóta "háború" zajlik az Alföldön: az USA nemzeti gárdájának légiereje méri össze tudását a magyar pilótákkal.






Kivételesen erős légi forgalom volt június 13-án pénteken az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis légterében.

A svédországi éleslövészetről hazaérkező magyar JAS-39 Gripenek mellett különleges vendégeket vártak Kecskemét repülőterére.

Az idei év legkomolyabb hazai rendezésű gyakorlatára nyolc darab F-15 Eagle





vadászrepülőgép érkezett az óceánt átrepülve, kis angliai pihenőt beiktatva az Amerikai Egyesült Államok Louisiana állam legnépesebb városából, New Orleansból.

A gyakorlat elsődleges célja, hogy az elkövetkező két hétben minél több repülés során ismerjék meg egymás képességeit, gyakorolják a NATO követelményeknek megfelelő harci eljárásokat.

A magyar vadászpilóták már a világ több vezető harci gépe ellen küzdöttek, most kíváncsiak: mire képesek a híres Eagle-k ellen, amit eddig hazánkban csak repülőnapok bemutatóin láthattak.
A nemzeti gárda pilótái is tapasztalatszerzés céljából jöttek, ők még nem repültek a keleti technika félelmetes típusa – a MiG-29 Fulcrum – ellen, és szeretnék megismerni azt is, milyen is harcolni a negyedik generációs Gripennel szemben.






A Nemzeti Gárda logója
Az amerikai Nemzeti Gárda régebben létezik, mint az Egyesült Államok.

A gyarmati időkben felállított milíciákat 1903-ban rendelték részben szövetségi fennhatóság alá.

A csapatok feladata a honvédelem, illetve őket vetik be természeti katasztrófák esetén is.

Az itt szolgáló katonák lényegében tartalékosok. Az ide jelentkezőknek van polgári foglalkozása, a gárda második vagy átmeneti munkahely. Sokáig az USA Nemzeti Gárdája a hadsereg levetett felszereléseit használta, ám az utóbbi időben felszerelték őket a legmodernebb eszközökkel, példának okáért F-15-ös vadászgépeket kaptak.







A június 29-ig tartó hadgyakorlat alatt a tervek szerint a nemzetközi közös gyakorlatok megszokott menetrendjét teljesítik.

Az első napokban a vendég pilóták házigazdáik segítségével ismerkednek a kijelölt légterekkel, majd kezdődik az igazi munka.

Először egy-egy elleni, majd kettő-egy és kettő-kettő elleni légiharc imitációt hajtanak végre.

Egy-egy ilyen közös munka legnagyobb szakmai kihívását jelentő feladata a COMAO (Composite Air Operations-tömeges légicsapások).
Ezen misszió végrehajtása során egy kitalált szituációban, valós harci feladatot hajtanak végre a vadászgépek egymás ellen.

Comments

comments