Le a kalappal a széllel szemben vitorlázó őrült lengyel előtt!

Tomasz Lewandowski betartotta a szavát. Miután egyedül, széllel szemben körülvitorlázta a Földet, a vállára tetováltatta hajója képét. A 392 napos úton egyetlen társa volt, Wacek, a kutya. Elképesztő kalandokat elevenítünk fel.





A Luka, Tomek kapitány hajója
“Megesküdtem magamnak, ha befejezem ezt az utat, a vállamra tetováltatom, hogy soha többé kerülök meg egyetlen fokot sem keletről nyugat felé. Ez a természet ellen való. Csak egy olyan idiótának támadhat ilyen ötlete, mint én.” – írta hajónaplójában Tomasz Lewandowski.

A lengyel vitorlázó egyedül kerülte meg a Földet, ráadásul szándékosan rossz útirányt választott.

A vitorlázók ugyanis általában nyugatról keletre kerülik meg a Földet: ezen az útvonalon haladt a híres magyar páros, Fa Nándor és Gál József is. Ez azért logikus, mert a déli féltekén a szél dominánsan nyugat felől fúj. Ha valaki keletről nyugatra halad, annak szinte végig szél ellen kell hajóznia…






Tetoválás Tomek vállán
A lengyel vitorlázó akkor tette a cikk elején idézett fogadalmat, amikor keletről nyugatra kerülte meg Afrika déli csücskét, a Jóreménység fokot.
Tomasz Lewandowski mégsem tartotta meg a szavát.
Illetve nem teljesen azt csinálta, amit elhatározott.
A lengyel vitorlázó 392 nap alatt kerülte meg a bolygót. Amikor útja véget ért, elment egy tetováló szalonba, és a jobbra látható ábrát varratta a bőrére.








Wacek, a Jack Russel terrier
“Azért csinálom végig, mert gyerekkoromban elhatároztam, hogy egy nap körül fogom vitorlázni a Földet. Két éve, amikor törött karral ültem egy kabinban valami rossz whisky mellett, akkor határoztam el: ezt az útvonalat hajózom végig” – írta naplójában Tomek kapitány.

Az őrült lengyel napjaiba csupán a “legénység” ténykedése vitt némi színt.
Tomek ugyanis nem teljesen egyedül vágott neki a kalandnak. A magány ellen a hosszú útra elvitte magával Wacek névre hallgató kutyáját.
A Jack Russel terrier jól bírta a tengeri életet, lényegesen jobban, mint a kapitány.

Tomek története







A fedélzeten
Tomasz Lewandowski kapitány nem sokszoros milliomos, mint a legtöbb tengeri rekorder. Lengyelországban született, a vitorlázás fortélyait a Jeziorak-tavon sajátította el.
Hobbijától egy időre elválasztotta a család, ám mint a legtöbb szenzoros élménykereső, nem sokáig bírta a házaséletet. 1990-ban vált el, ekkor nyomban kivándorolt az Egyesült Államokba.
Eleinte mindenféle halászhajókon dolgozott, aztán építési vállakózóként kereste kenyerét. Amikor jobban ment a bolt, ismét vitorlázni kezdett. Évek óta kereste azt a hajót, ami alkalmas volt arra, hogy élete álmát, a Földkerülést végrehajtsa.

Két évig tartott a hajó felkészítése






A Luka a tengeren
A megfelelő hajót, egy Mikado 56-ost Kaliforniában találta meg 2003-ban.
Két éven át dolgozott azon, hogy a Luka névre keresztelt vitorlást felkészítse az expedícióra.

Amikor már majdnem készen volt, beütött a ménkű: Tomek súlyos balesetet szenvedett, szilánkosra törte a bal könyökét. Mikor felépült, lecsapott rá az USA bevándorlási hatósága. Tomek 17 éve élt az Államokban papírok nélkül, ezért kiutasították.
Ekkor Beáta nevű barátnőjével gyorsan összeházasodtak, de a mindenre elszánt tengerésznek egy időre haza kellett mennie Lengyelországba. Tomek nem akarta kivárni, míg az USA-ban rendeződnek hivatalos ügyei, ezért úgy döntött, Mexikóból indult útnak.
Felesége, Beáta Kaliforniában vízre tette Lukát, és átvitte a határon.

– Hetekig az volt a feladatom, hogy telefonon elmondjam Tomeknek, hogy néznek ki a hajó illesztései. Ő Mexikóban volt, én a kaliforniai kikötőben. Telefonon irányította a végső munkálatokat – mesélte Tomek felesége az indulás előtti felkészülésről.
Az őrült lengyel 2007 március 6-án elindult a nagy útra. Nem akart kikötni sehol, ezért több mint egy évre való vizet és élelmiszert kellett magával vinnie.












Útvonal keletről nyugatra














A legnagyobb megmérettetés: a Horn fok






A legénység bátran figyeli a tengert…
Szél ellen vitorlázni nem könnyű feladat. 
A Földkerülők általában nyugatról keletre hajóznak. 
A Jóreménység fok és a Horn fok az út legnehezebb része.
Ha valaki a rossz irányban halad, akkor a két pont megkerülése hatalmas kihívás.

Tomek kapitány 2007 decemberben érkezett a Horn fok közelébe.
A legjobb időszakban hajózott az amerikai kontines déli csücskéhez, ugyanis ott december nyár közepére esik, olyankor “nyugodt” az időjárás.

A lengyel vitorlázó egy védett öbölben horgonyzott majdnem egy hétig. Azt várta, hogy az időjárás lehetővé tegye, hogy az Atlanti-óceánról átjusson a Csendes-óceán vizeire. A Horn fok megkerülése az egyik legnehezebb vitorlázó feladat.

Amerika déli csücske nagyon közel van az Antarktiszhoz, a déli félteke állandó viharokat okoz. Tovább rontja a helyzetet, hogy két óceán találkozik itt a szárazfölddel. Az időjárás itt pillanatról pillanatra változik, a hajósoknak ez a terület igazi pokol.
Ha egy vitorlázó nyugatról keletre hajózik, akkor még csak-csak meg lehet csinálni. Széllel szemben már rázósabb feladat. Ha pedig az ember egyedül van, akkor ez nagyon kemény megpróbáltatás. Eddig ez csupán öt embernek sikerült:

Sir Chay Blyth (1971)
Mike Golding (1994)
Philippe Monnet (1989)
Jean Luc Van Den Heede (2004)
Dee Caffari (2006)






Újra együtt a család
Tomasz Lewandowski a hatodik szólóvitorlázó, aki sikeresen kerülte meg a Horn fokot keletről nyugat felé.
A lengyel kivárta a megfelelő pillanatot és szépen átcsusszant. Ezután még két és fél hónapon át hajózott, mire viszontláthatta a szárazföldet.

“Ha egyszer ez az utazás véget ér, eladom a hajót. Egy kis kastélyt építek valami hatalmas erdő közepén, szalonnát eszem majd, és sok whisky-t iszom. Talán egy könyvet is írok, de hogy miről, azt még nem tudom. Az egyetlen, ami eszembe jut, az utazásom története. Csakhogy itt a tengeren nem történik semmi. Minden említésre méltó igazából belül történik” – írta hajónaplójában a lengyel szólóvitorlázó.
Ekkor a Chile partnainál hajózott. Egy év és egy hónap kellett




Tattoo
ahhoz, hogy megérkezzen abba a mexikói kikötőbe, ahonnan elindult.
A behajózás persze nem volt teljesen sima. Az utolsó napokban hatalmas viharba került. “Talán az óceán így akar búcsúzni tőlem” – elmélkedett Tomek a viharban.

“Ki kellene takarítanom a kabint, mielőtt megérkezem. Csak az utolsó napok rázós időjárása miatt olyan káosz lett, hogy nem tudom, hol kezdjek neki” – jellemezte az őrült lengyel hajója állapotát az utolsó napokban.

Végül rendetlen és koszos hajóval futott be a kikötőbe, ahol felesége várta.
Érkezése után egy kép nappal Tomek felkeresett egy tetováló szalont, és a karjára rajzoltatta a hatalmas út mementóját.

Comments

comments