Spéci deszka és extrém csúszások: ez a skimboard!

Csúszás közben fejenállás, vagy éppen pörgés a deszkán, de a flatland-trükkök is jöhetnek a vízre épített boxokon. Jelentjük: a skimboard megérkezett hazánkba is. Interjú.

Mint azt korábban már megírtuk: nyáron egy hazánkban még új sportág debütál majd Siófokon. A rendezvény főszervezőjétől megtudtuk: a július 19-20-ai, Siófok-Sóstón, a Surfbeachen rendezendő  I. Skimboard Fesztivál főként a flatland irányzatra fekteti majd a hangsúlyt.

Vastagabb és vékonyabb





Lendület

A skimboard külföldön már régóta hódít, most úgy látszik megnőtt az érdeklődés a sportág iránt nálunk is.
De mi is az a skimboard?
A laikus szemlélő szerint a skimboard hajaz a windsurf-re, mégis teljesen más. A lényeg: csússz meg a víz tetején, vagy egy hullámon.

A skimboard deszka annyiban másabb a szörfdeszkánál, hogy nincsenek benne vezetések, üregek, szkegek. Valamint a skimboard deszka sokkal masszívabb, mint a hagyományos szörfdeszka, és anyagában is más – tudtuk meg a tapasztalt hazai skimboardostól, Schneidhoffer Gábortól, aliasz Snejdytől, aki a fesztivál szervezője.

Ebben a sportágban is léteznek un. kezdődeszkák, illetve mást használnak a freestyle és mást a wave riderek.
Van például sekély vízre tervezett deszka, ami ideális csúszásokra, pörgésekre, van fordulékony a gyakorlottabb ridereknek, és van kimondottan boxokhoz illő is.
Vannak vékonyabb és vastagabb deszkák. A vékonyabb könnyebben megpattintható, a vastagabb tovább csúszik, nem csavarodik meg annyira – mesélte Gábor.

Freestyle vagy wave?





Hullámok hátán

Snejdytől megtudtuk azt is, a skimboardnak két fő ága van: a flatland és a wave. A flatland-en belül azonban egy keményebb freestyle irányzat is létezik.
A trükkök sora nagyon széles, a csúszás közbeni fejenállástól, pörgésektől kezdve a lábletételig, de ezek már régi trükkök. Három éve megindult a slide elemek építése is – mesélte az extrem.hu-nak Gábor.

Gábor maga is épít deszkákat, de mint az általa szerkesztett honlapon írja: Te is belefoghatsz deszkaépítésbe!
Szerezz be egy 8 vagy 10 rétegű funérlemezt, fűrészeld, alakítsd a széleit, csiszold, lakkozd – csak az alapokat írjuk le. A deszkaépítés a valóságban azért kicsit bonyolultabb feladat.

Tófóliás csúszás a Hősök terén






A fóliás csúszás
Ha pedig megvan a deszkád, irány a víz, vagy éppen a tófólia! A skimboardot természetesen a legjobb természetes vízen, tengeren, tavon kipróbálni, de ha ez nincs, akkor jöhet a mesterséges csúszási felület, a tófólia.

Ezt kifeszítik, felöntik vízzel, és már lehet is nyomatni.
Biztosan lesznek extrém csúszásaink. Például tófóliás csúszást tervezünk a Hősök terére is, és fáklyás esti csúszásunk is lesz a Balcsin, de ezek még a jövő képei – bizakodott Gábor.

A sportágat állítólag nem is nehéz megtanulni, és kipróbálni mindenképpen érdemes.
Hétvégén a Balatonon egy fiatal pár kezdett tanulni. Le sem vették farmernadrágjukat, hogy ők biztosan nem lesznek vizesek. Ez azért nem így lett, de a lényeg: fél óra alatt elsajátították az alapokat – emelte ki Gábor.

Comments

comments