Klein Dávid 7300 méteres magasságból fordult vissza az Everestről, mert úgy ítélte meg: fizikai állapota nem engedi meg, hogy folytassa a csúcstámadást. Társa, Várkonyi László megpróbálja.
Klein megviselt állapotban |
A két hegymászó célja, hogy palackozott oxigén nélkül másszák meg a 8850 méter magas Everestet.
Az explorersweb.com statisztikái szerint ez eddig 144-en mászónak sikerült, míg palackkal 2972-en jutottak fel.
Csúcstámadás
Mount Everest – magas, de technikailag könnyű hegy |
A két hegymászó Magyarországról is kap meteorológiai adatokat – Klein és Várkonyi főleg ezeket használja, nem a helyi információkat.
A Pártai Luciától valamint Ferenczi Miklóstól kapott előrejelzés a következő napokra 10 m/s erősségű szelet jósolt, míg a helyi meteorológia kifejezetten erős szelet prognosztizált.
A Pepsi Max Everest Expedíció úgy döntött, hogy a hazai adatokra hallgat, és nekikezdtek a csúcstámadásnak. A szél valóban gyenge maradat, azonban mégis homok került a gépezetbe.
Kudarc
Várkonyi László |
Rövid idő elteltével azonban úgy ítélte meg, fizikai állapota nem engedi meg, hogy folytassa a csúcstámadást – hasogat a tüdeje, begyulladt és fáj a torka és hőemelkedése van.
Telefonon értekezett Dr. Vida Gábor orvossal, aki már több expedíció alkalmával segítette a csapatot. Vida doktor azt mondta, állapota javulása érdekében vissza kell vonulnia minél alacsonyabbra.
Dávid ezért leereszkedett a 2-es Táborba. A hegymászó erre az évre feladta az Everestet.
Várkonyi folytatja a mászást
Vasárnap (május 25.) Várkonyi László is felért a 3-as Táborba. Klein Dávid az expedíció sajtósának beszámolt arról, hogy Várkonyi folytatja a csúcstámadást.
“Az ember, aki a legtöbbször nem mászta meg az Everestet”
Klein Dávid |
A 32 éves hegymászó bámulatos ügyességgel kezeli a sajtót. Expedíciói körül hatalmas csinnadrattát rendez, azonban az utóbbi idők eredményei nem támasztják alá a hangzatos szólamokat.
Klein Dáviddal szemben a sajtó is egyre szkeptikusabb.Az Indextől kapott egy jelzőt: az ember, akinek eddig a legtöbbször nem sikerült feljutnia a világ legmagasabb hegyére.
Késői időzítés
Klein és Várkonyi |
Ez hatalmas viharokkal és intenzív viharokkal jár, ami véget vet a mászóidénynek.
Idén egyébként is nehéz soruk volt az Everestre készülő hegymászóknak. Kína ugyanis március közepén kitiltotta az Everest tibeti oldaláról az expedíciókat. Erre azért volt szükség, mert a tibeti lakosság Kína ellenes tüntetésekbe kezdett.
Az ázsiai szuperhatalom a számára kellemetlen ügyre katonai megoldást talált ki: halomra lőtték a demonstráló fegyvertelen tömeget. A diplomáciai problémák ellen pedig úgy védekeztek, hogy minden külföldit kitiltottak a tartományból. Kínának volt egy másik projektje is, ami érintette az Everestet: felvitték az olimpiai lángot a világ legmagasabb csúcsára.
A világ egyik legkegyetlenebb diktatúráját működtető állam igyekezett mindent megtenni annak érdekében, hogy ez az akció zavartalan legyen, ezért diplomáciai fegyvert vetett a szomszédos Nepállal szemben: arra kényszerítették a himalájai királyságot, hogy ők is vezessenek be korlátozásokat az Everesten.
A hegymászók nem mehettek 6400 méternél magasabbra egészen addig, amíg a kínai hegymászók nem végezték el a munkát. A láng május 10. körül felért, a nepáli oldalon várakozó alpinisták ekkor kezdhették el az igazi mászást. A korlátozás hatalmas időbeli kiesést okozott.
A hegymászók ugyanis nem tudtak tökéletesen alkalmazkodni a magassághoz, hiszen a felkészülő túrákon (akklimatizáció) szokásos 7-8000 méter helyett csupán 6400 méterig mehettek.
A Klein sztori
A hegymászó kedveli az ázsiai divatot |
A most 32 éves fiatalember 1998-ban robbant be a köztudatba, amikor sikeres expedíciót szervezett a Hindukush hegység legmagasabb csúcsára, a 7708 méter megas Tirich Mir-re.
A Klein által vezetett Explorers Team (Ács Zoltán, Mezey László) két évre rá egy nyolcezrest, a 8047 m magas Broad Peak-et tűzte ki célként.
A csapat kiegészülve a magyar hegymászás elitjével – sikeresen megmászta a csúcsot .
Ezután Klein Dáviddal “elszállt a ló”. 2001-ben Everest expedíciót szervezett. Irreális célt tűzött ki, a keleti, Kansung falon át akartak a csúcsra jutni.
Terveikben benne szerepelt az is, hogy az Everest után még felmennek a Lhotce-re is, ha az már úgyis ott van a szomszédban. Ilyen feladatot még a legnagyobb himalájai rókák sem vállalnak be. Ugyanis a Lhotce – amúgy a világ harmadik legmagasabb hegycsúcsa (8516 m) technilag nagyon nehéz hegy, szemben az Everesttel, ami gyakorlatilag sétát jelent, persze nagyon ritka levegőben.
Az Everest-Lotche Expedícióval az Explorers Team és Klein csúnyán lebőgtek, hiszen mindössze 6400 méterig jutottak. Klein mindenesetre mert nagyot álmodni és nagyot mondani, amire odafigyel a sajtó. Az utóbbi években azonban rendre kudarcot vall.