Hídvégi Mr. Extrém Pál végigfutja a Tisza töltését

1050 km a Tisza töltésén, hegyen-völgyön, síkságon – erre az útra indul Hídvégi-Üstös Pál. Célja: hangsúlyozni a Duna leghosszabb mellékfolyójának környezetvédelmének fontosságát.

Hídvégi-Üstös Pál eltökélt környezetvédő és a Tisza megszállottja. Az extrém sportember a Tisza Nagykövete címet is kiérdemelte, hiszen bevállalta már a Tisza végigúszását is, amikor nettó 255 óra alatt úszta le a Tisza teljes úszható 851,84 km-es szakaszát.

A sportember most a Duna leghosszabb mellékfolyója partjának végigfutását tervezi. Útja május 19-én startol a kárpátaljai Fekete-Tisza forrástól.
Futása, mivel követi a folyó útját, áthalad Magyarországon, Románián, Szlovákián, Ukrajnán is, mielőtt – kicsivel több mint húsz nap alatt – a szerbiai Tisza-torkolathoz ér.

Üres könyvet visz a polgármestereknek





“Lejtőn lefelé
nehéz lesz a Tisza partján…”

A teljes távot, 1050 km-t Hídvégi-Üstös Pál három hét alatt tervezi megtenni, változó napi távokkal.
40, 60, 70 vagy 80 km-t futok majd naponta. Gyorsabban is teljesíthető lenne az 1050 km, de a futásomnak célja van – tudatta az extrem.hu-val. 

Nevezetesen: a Tisza Running nevet viselő futásnak környezetvédelmi célzata van.

Futásom részben edzés, de – ami fontosabb – a környezetvédelem hangsúlyozása. A Tisza megóvásáért és a Tisza-völgye gazdasági fellendítéséért szeretnék tenni – emelte ki az expedíciós sportoló.

Hídvégi-Üstös Pál az extrem.hu-nak elmondta azt is, futása során szeretne találkozni a helyi polgármesterekkel is.
Viszek magammal egy üres könyvet, és minden Tisza parti településen kitépek belőle egy üres lapot, amit szeretnék átadni az ottani polgármesternek, hogy írja fel rá: miként képzeli el települése jövőjét. A futás végén begyűjtöm a lapokat, így összeáll a kötet, és összeállhat a Tisza jövőképe – tette hozzá a sportoló.

Az expedíciós sportoló szerint minden kezdet nehéz, vagyis a Tisza Running legnagyobb kihívást jelentő szakasza az út első fele lesz. A kanyargós Tisza azonban feltehetőleg keményen megdolgoztatja majd a sportolót, akinek változatos terepen kell majd futnia. A Felső-Tisza rész hegyvidéki jellegű, a Bereg-Szatmári-síkság – ahol a folyó átlépi az országhatárt – pedig éppen az ellenkezője.

Amit már teljesített





Hosszában ment
át csapatával Afrikán

Hídvégi-Üstös azonban – mint eddig soha – nem hátrál meg a nehézségektől,
Korábban is mindig komoly edzésprogramot állított össze: 2006-ban hosszában végigúszta a Tiszát, az ukrajnai Bustyaházától indult, hogy harminckét nappal később, nyolcszázötvenkét kilométer megtétele után a szerbiai Titelnél másszon ki a folyóból.
De megjárta Afrikát is. Hídvégi-Üstös Pál itt nem egyedül, hanem egy szlovén, horvát, cseh, ukrán, orosz, szlovák és erdélyi sportolókból álló túlélőcsapattal vágott neki a tizenkétezer-ötszáz kilométeres útnak.
Fokvárosból indultak, hogy a Namíbia-Botswana-Zambia útvonalon észak felé haladva, végül az egyiptomi Alexandriába érkeztek meg.

Amit kitűzött maga elé

További tervei között az is szerepel, hogy átfut a Szaharán. Az Atlanti-óceántól indulna, Mauritániából, esetleg Szenegálból, hogy Malin, Szudánon, Egyiptomon át, nyolcezer kilométer megtétele után, Szaúd-Arábiában érjen célba. Öt hónaposra tervezi az utat.

A Tisza Running után, ha minden jól megy, pedig végigússza a Duna magyarországi szakaszát, majd átfut a kínai Takla Makán-sivatagon, a chilei Atacama-sivatagon, az ausztráliai Nagy Viktória-sivatagon, a szudáni Bayuda-sivatagon és a namíb sivatagon is, hogy aztán 2009 novemberében végre nekivágjon a Szaharának.

Comments

comments