Hazánk egyetlen para-tereptriatlonistája keményen odateszi magát…

Boronkay Péter kiváló triatlonista, aki elsősorban a tereptriatlonban jeleskedik. Szerinte kevés dolog jobb, mint mountainbike-kal nyomatni az erdős ösvényeken. Interjú.

A para sportágak közül az egyik legnagyobb közönséget, szurkolótábort vonzó sportág a triatlon, amelynek néhány versenyén egymilliós nézőszámot is elérnek. Mint például a tavalyi hamburgi viadalon, ahol egyébként egy magyar is küzdött a mezőnyben.

Boronkay Péter hazánk egyik legjobb triatlonosa, aki a múlt évi hamburgi triatlon világbajnokság keretein belül megrendezett AWAD atléták (mozgáskorlátozott) világversenyén az induló 8000 triatlonista közül a 8. helyen végzett.

Az X2S versenyek népszerű tagja ezen a versenyen úszásban és futásban a legjobbak között ért be, egyedül a kerékpárszám volt egy kicsit gyengébb (ott a 16. legjobb időt teljesítette).
Péter múlt évben megnyerte a 2. Visegrádi Terepfesztivál outdoor különdíját is.
Péter folyamatosan edzésben van, már idén is betervezett a versenynaptára.

extrem.hu: Mit kell tudni a para-triatlon versenyágról?





Péter edzésben

Boronkay Péter: Ugyanúgy, mint a legtöbb para sportágban, itt is sérültségi foktól függően kategorizáltak a versenyzők. Hat kategóriában mérkőznek meg egymással. A para-triatlon versenyágban sok fogyatékossággal élő elindulhatna, mégis – úgy tudom – hazánkban én vagyok egyedül para-triatlonista. Pedig nagyon kevés versenyzésből kizáró ok van, például kerekesszékeseknek is létezik kategória.

extrem.hu: Külön rendeznek para-triatlon versenyeket?

Boronkay Péter: Nem, az épek versenyének mondhatni a “betétfutamaként”, habár ez nem jó szó. Az egészségeseknek rendezett triatlon világversenyeken külön indítanak a mozgássérülteknek is futamot. Szerintem így a  helyes.

Paralimpián a triatlon?

extrem.hu: Mikor lesz paralimpiai sportág a triatlon?

Boronkay Péter: A para-triatlon esetében sajnos még nem paralimpiai sportágról beszélünk, de tárgyalások folynak arról, hogy a 2012-es londoni paralimpiai játékokon talán már szerepelhet a programban.

extrem.hu: Úszás, futás, kerékpározás – melyik a leggyengébb láncszemed?

Boronkay Péter: A felsorolás szerinti az erősségi listám. Ugyanis korábban válogatott úszó voltam, de nem fértem bele az athéni csapatba, ezért átnyergeltem a triatlonra. A futással semmi bajom, de a kerékpár bizony néha nagy kihívást jelent.

extrem.hu: Csak triatlonban versenyzel?

Boronkay Péter: Nem, tereptriatlonban is, és bevállalok extrém mountainbike maratoni versenyeket is.

Oldalra áttett váltókarok

extrem.hu: Mennyire kell speciális bringa a para-triatlon sportághoz?





Péter nemzetközi
versenyeken is bizonyít

Boronkay Péter: Nem kell, legalábbis nekem nem. A mountain bike esetében én használok művégtagot, mert ott keményen tartani kell a járgányt, ha az megindul az erdős terepen, vagy egy lefelé lejtős ösvényen. Igaz, annyiban speciális a kerékpárom, hogy oldalra áttett az első és a hátsó váltókar, valamint integrált fékkarom is van, vagyis egyszerre fog mind a kettő.

extrem.hu: Kedvenc hazai tereped?

Boronkay Péter: A mátrai. Így a Mátra Maraton a favoritom, ha tehetem, minden évben részt veszek rajta. Valamint, a visegrádi terepet is kedvelem. Már várom a visegrádi triatlon versenyt, amin másodszor indulok majd. Ez nagyon jó buli, hiszen a verseny másnapján van a Duna Maraton is.

extrem.hu: Következő versenyeid?

Boronkay Péter: Április 27-ére, az orfűi rövidtávú duatlonra készülök. A helyszín nagyon szuper, a pálya felveszi a versenyt a híres külföldi dutatlon versenyhelyszínekkel, mint például a monacoi vagy a lanzarotei. Itt combos kerékpárutak várhatóak, de lesz 10 km futás, 5 km bringa és a végén levezetésként 5 km futás is. Aztán rá két hétre utazok Lisszabonba az Európa-bajnokságra, ahol rövidtávok (1500 m úszás, 40 km bringa, 10 km futás) várnak rám.




Comments

comments