A Pepsi Max Mount Everest Expedíció két tagja, Klein Dávid és Várkonyi László annak rendje módja szerint megérkezett az Everest alaptáborába. Kellemetlen hír fogadta őket: május 10-ig csak a 2-es számú táborig mehetnek fel a hegymászók…
A kínai diplomácia elérte, amit akart: a nagy hegy nepáli oldalán is korlátozásokat
Kína éveken át ígérgette a hegymászóknak, hogy az olimpia miatt nem lesznek korlátozások az Everesten.
Március közepén a Kínai Tibet Hegymászó Szövetség közleményben tudatta az expedíciókkal: környezetvédelmi okok miatt nem fogadják őket. Valójában Kína attól tartott, hogy a Tibet függetlenségéért harcolók és szimpatizánsaik megzavarjanak egy gigantomán projektet.
Az ötkarikás játékokra készülő ország ugyanis azt tervezi: feljuttatja az olimpiai lángot a világ legmagasabb hegycsúcsára.
Március 9-én Lhassában, Tibet fővárosában buddhista szerzetesek tüntetettek a kínai kormány ellen. A demonstrálókat könnygázzal oszlatták szét, ám egyre több tibeti csatlakozott a tüntető szerzetesekhez.
A karhatalmi erők brutálisan léptek fel a tüntetőkkel szemben,
Lőtt sebek |
A kínai kormány határozottan tagadta, hogy éles lőfegyvert vetettek volna be a tüntetőkkel szemben, ám mostanra biztossá vált: katonák és rendőrök a tömegbe lőttek.
A tüntetéssorozat néhány napon át tartott.
A hadsereg vérbe fojtotta felkelést, persze a világ előtt tagadták a módszereiket. Hogy könnyebben eltussolhassák az egészet, kitiltották a külföldieket Tibetből. Számos expedíciónak kellett átszabnia a programját, köztük a Klein Dávid és Várkonyi Lászól alkotta Pepsi Max Mount Everest Expedíciónak, illetve a Magyarok a Világ Nyolcezresein Programnak. Mindkét expedíció az Everest tibeti, kínai megszállás alatt lévő oldaláról akart mászni.
A New York-i exploresrweb.com már március végén arról cikkezett, hogy Kína hatalmas
Sokáig úgy tűnt, a himalájai királyság nem tesz eleget a kínai akaratnak. A napokban kiderült, hogy mégis.
Ezen nincs mit csodálni, Nepál a világ egyik legszegényebb országa, gazdaságilag és politikailag függ szomszédaitól. Amelyek történetesen szuperhatalmak az ázsiai kontinensen. Nepál tehát korlátoz.
Az expedíciók nem mehetnek a kettes tábor fölé, nem vihetnek magukkal Kína és Nepál kapcsolatait veszélyeztető anyagokat. Ez alatt a Free Tibet feliratú lobogók értendők…
Sőt, a hegymászóknak a híradástechnikai eszközeiket is az alaptábor alatt kell hagyniuk. A rendet a Nepáli Királyi Hadsereg tartja fenn az alaptáborban és a környéken. Mindezt Kína rémálma miatt.
Ez a következő: egy csapat hegymászó borzalmas nehézségek árán feljuttatja az olimpiai lángot a csúcsra. A világ televíziócsatornái élőben közvetítik a diadalt. A kamera boldog alpinistákat mutat.
Egyszercsak a nepáli oldalról megérkezik egy hegymászó, begyalogol a kamera elé és kibont, egy Free Tibet lobogót.