A magyar Mount Everest expedíciók sorsa

Klein Dávid és Várkonyi László a Pepsi Max Mount Everest expedíció keretében Nepálból próbálnak feljutni a világ legmagasabb hegycsúcsára, a Magyarok a Világ Nyolcezresein csapata pedig a Csomolungma helyett a Makalura mászik. Eredetileg mindkét magyar expedíció a hegy északi, tehát a tibeti oldalára készült. A hegymászóknak új terveket kellett kovácsolniuk miután a Kínai hatóságok kitiltották a külföldieket Tibetből.


Kínai vesztegzár








“Az erőteljes hegymászó-tevékenységek, zsúfolt mászó-útvonalak és a természeti környezetre nehezedő nyomás okozta növekvő veszélyekre való tekintettel, a Csomolungma vidékén az idei tavaszi szezonban – a fogadóképesség korlátozottsága miatt – nem tudjuk fogadni az Önök expedícióját. Kérjük, hegymászó projektjüket halasszák május 10-e utánra! Ezért sajnálatunkat fejezzük ki!” – ezt a közleményt juttatta el a Kínai Tibeti Hegymászó szövetség március 11-én azoknak az expedícióknak, amelyek idén, a tavaszi szezonban az Everestre készültek.


Egy nappal később, az illetékes hatóság vezetője, Li Hua azzal indokolta a döntést, hogy nem szeretnék, ha bármi megzavarná a kínai hegymászókat abban, hogy az Olimpiai lángot feljuttassák a Mount Everest csúcsára.







Lőtt seb…A kínaiak persze mindent tagadnak
A valóság azonban az, hogy március 9-én Lhassában, Tibet fővárosában buddhista szerzetesek tüntetettek a kínai kormány ellen. A demonstrálókat könnygázzal oszlatták, ám egyre több tibeti csatlakozott a tüntető szerzetesekhez. A karhatalmi erők brutálisan léptek fel a tüntetőkkel szemben, a szombati (március 16.) összecsapásokban -bizonyos források szerint nyolcvan tibeti vesztette életét. A kínai kormány határozottan tagadja, hogy éles lőfegyvert vetettek volna be a tüntetőkkel szemben, ám ezeken a fotókon jól azonosíthatóan lőtt sebek láthatók. Vasárnap a kínai hatóságok kitiltották a külföldieket a területről és hadosztályokat vezényeltek a tartományba.



Magyar Mount Everest Expedíció – nevet cseréltek






Varkonyi Laszlo mászás közben
A tiltás alaposan bekavart annak a körülbelül 30-40 expedíciónak, amelyek a következő napokban indultak volna az Everestre. Ez nagyjából ahhoz hasonlítható, mintha a négy éve az olimpiára készülődő sportolóknak egy nappal az indulás előtt bejelentenék: a buli elmarad. A Magyar Mount Everest Expedíció 2008 aprócska irodájában néhány napig izzottak a telefonvonalak, Klein Dávid hol Kathmanduval, hol New Yorkkal tárgyalt. Várkonyi Lászlónak és Klein Dávidnak el kellett döntenie, hogy elhalasztják az utat, az Everest nepáli oldaláról másznak, vagy más csúcsra mennek.


– Mostanra eldőlt, hogy a nepáli oldalról mászunk – mondta csütörtökön az extrémnek Klein Dávid. A Himalayan Guides expedíciószervező cég befogad minket. Kaptunk tőlük egy barátinak nevezhetőn ajánlatot – meséli Klein. A nepáli oldalon persze sokkal drágább a csúcsdíj, mint amit Kínában kell kifizetni. Az expedíció költségvetését plusz két millió forinttal terheli meg az, hogy a déli oldalról kell mászniuk. Ez a pénz persze hiányzott a kasszából.


– Főszponzorunk, a Pepsi mellénk állt és megduplázta a támogatást. Ezzel névadó szponzorrá lépett elő. Pepsi Max Mount Everest Expedíció néven március 28-án indulunk Kathmanduba. Klein Dávid és Várkonyi László évek óta ostromolja a világ legmagasabb hegycsúcsát. Céljuk, hogy oxigén használata nélkül másszák meg a hegyet.




Csúcsdíj







Mászás a Gasgebrumra
Az, hogy ki honnan mászik, az lényegében pénzkérdés. A kínai oldalon az árakat az határozza meg, hogy a mászók melyik országból érkeznek. A csúcsengedély egy kelet-európai expedíció esetén 5000 dollár fejenként. A nepáli oldalon húzósabbak az árak. Az Everest csúcsdíja itt 10.000 dollár, ám a ügynökségek évekre előre lekötik az engedélyeket. A legolcsóbbak 15-20 ezer dolláréret adják tovább az engedélyeket, drágábbak 45 ezer dollárért értékesítik az Everest csomagot. Persze ennyi pénzért már jár az alaptábori szakács, sherpák állítják a sátrat a magashegyi táborokban, és persze adnak oxigénpalackot is. Az alacsonyabb csúcsok olcsóbbak, ráadásul nem fejenként, hanem egy-egy expedíció után kell fizteni. Példának okáért a világ ötödik legmagasabb csúcsa, a Makalu 10 ezer dollárba kerül. Ezért e pénzért hét ember mászhat fel a hegyre.



Magyarok a Világ nyolcezresein








Idén a Magyarok a Himalája Nyolcezresein program keretében Erőss Zsolt és Mécs László, illetve a csapat többi tagja is az Everestre készült. Ők kemény feladatot tűztek maguk elé: megmásszák a 8201 méter magas Cho Oyu-t, majd oxigén nélkül az Everestet. Az utóbbira ráadásul nem a normál úton, hanem a sokkal nehezebb északi falon keresztül akartak feljutni. A Magyarok a világ Nyolcezresein kevesebbet szerepel a sajtóban, mint Klein Dávid expedíciói, ám szakmai szempontból ők a sikeresebbek. A csapat következetes munkával, élvől évre darálja a nyolcezres csúcsokat. Expedícióik ritkán vallanak kudarcot (az expedíciók eredményeiről és kudarcairől lásd másik írásunkat), tavaly a Gashebrum I-et mászták meg.






A Gashebrum I csúcsán 2007-ben. Ez a csapat évek óta sikert sikerre halmoz
A kínai szankciók miatt a Magyarok a Világ nyolcezresein csapatának új célpontot kellett keresnie az Everest és a Cho Oyu helyett. Kollár Lajos, az expedíció vezetője az extrem.hu érdeklődésére elmondta, hogy nagy valószínűséggel a 8463 méter magas Makalut választják. Ez a csúcs egyébként technikailag nehezebb mint az Everest, a Makalut a meredek sziklás gerincek és a szélsőséges időjárás miatt a K2-höz szokták hasonlitani. Magyarok a Világ nyolcezresein csapata várhatóan március végén indul Kathmanduba. Az expedíció a jövő héten tart sajtótájékoztatót.



















Comments

comments