Navigáció pedálfordulat és szívritmus-méréssel, elmentett pályateljesítménnyel, navigáció rózsaszínben, vagy éppen zenével. A tájékozódási kütyük világában nehéz kiismernünk magunkat.
Egy vérbeli túrázó azt mondta jelen cikk szerzőjének: a természetjárók nem igazán szeretik használni a GPS-t, inkább maradnak a térképeknél, az autós túrázók, az off-road-osok, terepezők azonban nem tudnának meglenni nélküle.
Pluszban már egyre több kerékpáros természetjáró is járgányára szereli a navigációs készülékeket. Nézzünk néhány szempontot, amire vásárláskor figyelni érdemes, és néhány készüléket a GPS-ek kínálatából.
GPS, de mire?
A Bamako Ralit megjárt Dacia műszerfala sem GPS-mentes |
GPS-készülék vásárlásakor figyelembe kell venni, hogy szabadidős sportokhoz, túrázáshoz, geocaching játékhoz használjuk-e készülékünket, vagy “csak” autós tájékozódásra.
Túrázáshoz, geocachinghoz kis súlyú, kisméretű készülék ajánlott, amit könnyű kézben tartani, míg a csupán kocsiban való használatnál ez nem feltétlenül szempont.
A szempontok között szerepel a hideg is. Ugyanis az sem mindegy, hogy a készülék mennyire bírja a hideget. Hiszen a téli túrázás során megeshet, hogy befagy a szerkezet.
Éppen ezért, a rendszeres túrázók, kerekezők jó, ha dupla akkumulátor szettel indulnak útnak, mert hidegben jelentősen csökkenhet a GPS üzemideje.
Tájékozódj zenével!
Ha nemcsak tájékozódni szeretnél, de zenét is hallgatnál, vagy filmet néznél, akkor érdemes megnézned egy WAYTEQ N710B szerkezetet. Ez a típus ugyanis SD/MMC memóriakártyával bővíthető, így rátölthető MP3 zene és videó is, és IGO-alapú térképpel rendelkezik. Ára: 60.000 – 65.000 Ft körül mozog.
Nőies darab |
Paris Hiltonnak még a hullámlovas deszkája is bugyirózsaszín – a nők kedvelik a finomabb színeket, még a sporteszközökben is…
Éppen ezért szeretik rózsaszínben látni azt a készüléket, amely útbaigazítja őket.
Természetesen a navigációs kütyük között is akad gyártó, aki gondolt a gyengébb nemre…
A Garmin Nüvi 200 PINK ugyanis tévedhetetlenül női darab, és kiválóan tájékoztat hazánkban.
Létezik NaviGuide Magyarország SD-kártyás változat is, 5 óra üzemidővel.
Ja, és van hozzá pink bőr védőtok is!
Ára: 40.000 – 50.000 Ft.
Pedálfordulat számlálóval
Kerékpárosoknak ideális lehet a Garmin Edge 305 GPS alapú személyi edzőpartner és kerékpárkomputer.
Leírása szerint a készülék tökéletes túrázásra és terepre is.
A készülékben személyre szabható szívritmus-érzékelő van és sebesség/pedálfordulat
Egy Cessnában |
Ezen kívül van benne barometrikus magasságmérő is.
A szerkezet méri a pedálfordulatot, szívritmust, sebességet, távolságot, időt, elégetett kalóriát, magasságot, emelkedést/süllyedést, valamint egyéb dolgokat is.
Ára: 75.000 – 90.000 Ft körül.
Ellenvélemény a magasságmérőről
Ellenvéleményt is olvastam az egyik kerékpáros fórumban a magasságméréses GPS-ekről.
Azt írta a hozzászóló, hogy “nem tud olyan szoftverről, ami kapásból megadná egy track összes szintemelkedését és süllyedését. Legalábbis az alapszoftverben nincs benne, emiatt még egy másikat is használni kell, ami elég körülményesnek tűnik”.
Majd hozzátette: a fő probléma a GPS-vétel minősége.
Ugyanis az egyszerűbb szerkezetek elég érzékenyek a vételi zavarokra, és ha gyenge a jel, akkor még a lat/lon pozicionálás is pontatlan, nemhogy a magasságérték…