A kazahok téli expedícója visszafordult a Makaluról. Simone Moro a 3. tábort építi a Braod Peake-en. Még tart a tél a Himalájában.
Mászás a gerincen |
Az olasz Simone La Terra már december végén visszafordult a Nanga Parbatról, miután az orkánszerű szél elfújta alaptábori sátrát.
A kazah vasemberekből álló expedíció a napokban adta fel a Makalu meghódítását. SImone Moro, az olasz hegymászósztár azonban most kapott hatalmas lendületet a Broad Peak-en.
Gyorsvonatok
“7200 méteren olyan szélviharba kerültünk, mintha másodpercenként húzna el mellettünk egy gyorsvonat” – írta Denis Urubko a téli Makalu expedíció vezetője.
A kazah hegymászók eltökélték, hogy télen másszák meg a világ ötödik legmagasabb hegycsúcsát, a Makalut. A 8463 méter magas hegy a Himalája utolsó nyolcezrese, amelyet a hideg évszakban még nem hódítottak meg.
A kazah expedíció |
“Most egy Sedoa nevű faluban vagyunk, körülöttünk bambusz és banánfák” – írta az orosz hegymászók honlapján az expedíció vezetője.
A kazahok február elején 7800 méteres magasságig jutottak a Makalun, ott azonban a szél visszafordította őket.
“Az utolsó táborban nem bírtuk volna ki sokáig. Olyan erős volt a szél, hogy Sergey-t egész egyszerűen elröpítette. 400 métert 3 óra alatt tettünk meg, fel kellett adnunk a kísérletezést ezzel a heggyel” – közölte Dennis Urubko.
Az expedíció összesen háromszor vágott neki a csúcsnak, ám amikor az előrejelzés jó időt jósolt, akkor is 100-150 kilométeres szél fújt 7000 méter felett.
“Nagyon sajnálom, hogy fel kellett adnunk. Pedig nagyon közel, szinte karnyújtásnyira volt a csúcs” – írta Denis.
Broad Peak
SImone Moro |
Az olasz hegymászósztár a világ legmagasabb hegységrendszerének azon a részén próbálkozik, ahol még senkinek sem jött össze semi.
Simone december végén indult a Broad Peak-re, azonban expedíciója Skarduban vesztegelt.
Az expedíció honlapja arról számolt be, hogy mivel Pakisztánban egyre nehezebb megegyezni a teherhordókkal, ezért helikopterrel érik el az alaptábort.
A rossz időjárás és a kaotikus pakisztáni állapotok miatt az expedíció csak január végén jutott el az alaptáborba.
Himalája télen
Télen, vagyis a hideg évszakban azonban mindenkinek beletört a bicskája, ellentétben többi himalájai nyolcezressel.
Érdekes módon a téli mászásokat az alpinisták nem apránként kezdték. Belefoghattak volna példának okáért a legkönnyebbnek tartott Cho Oyu megmászásába is, ám ehelyett rögtön a legmagasabbat kezdték ostromolni.
1980. február 17-én két lengyel, Krzysztof Wielicki és Leszek Cichy jutott fel a Mount Everestre. Ez volt az első nyolcezres, amit a téli időszakban értek el. Ezt követően sorra dőltek meg a legmagasabb csúcsok, a Kancsenzdönga, a Lothse, a Manaslu. A
Alaptábor |
Az Everest térsége jóval barátságosabb, a monszunövbe tartozó területeken “télen” szárazság van, tehát nem esik túl sok hó. A magyarázat a hegységrendszer földrajzi fekvésben keresendő. A kontinentális éghajlati övbe tartozó Karakoramban nyáron szokás mászni, ugyanis a Pakisztánhoz tartozó hegységben télen nagyon hideg van (akár mínusz 50 fok), ehhez jön még az üvöltő szél, ami néha meghaladja a 200 kilométer/óra sebességet, ráadásul ilyenkor esik az éves csapadékmennyiség legjava.
Simone Moro egyébként reális célt választott.
A 8051 m magas Broad Peak-et az egyik legkönnyebb nyolcezresnek tartják. Persze ez a nyárra vonatkozik, télen még a Magas Tátra vagy az Alpok csúcsai is rázós feladatnak számítanak.
A meredek és ebből fakadóan lavinaveszélyes szakaszok 6000 méter körül vannak. Ha az olaszok ezt sikeresen beveszik, és az időjárás is velük van, összejöhet nekik a csúcs, illetve a Karakoram első téli meghódításával járó dicsőség.