A humanitárius hullámlovasok képregénnyel is harcolnak

Egy amerikai orvos néhány éve Indonéziába utazott szörfözni. A klassz hullámok mellett mást is talált: nyomort és betegségeket. Dr. Dave Jenkins ezért létrehozott egy segélyszervezetet, amit hullámlovasok működtetnek.





Közlekedés Indonéziában
Azok, akik a harmadik világba utaznak nyaralni, általában egy dologgal nem szeretnek szembesülni: a realitásokkal.

Ezek az emberek a napfényt keresik, a remek kiszolgálást, a kényelmes medencéket, de mereven elzárkóznak Thaiföld, Nepál, Indonézia vagy Kenya “valóságos” részeitől.
A turizmusból származó bevételekből a helyiek keveset látnak, vagy éppen éhbérért dolgoznak a szállodákban.
 
Talán nem közhely, de az extrém sportolók hajlamosak többet befogadni egy-egy ország kultúrájából. Ez pusztán abból fakad, hogy nem kizárólag az izolált üdülőterületekre utaznak, hanem oda, ahol a legjobb hullámokat, a legjobb széljárást vagy a legjobb lejtőket találják. Ha valaki egy indiai vagy brazil faluban tölt el egy hónapot, óhatatlanul valamiféle kapcsolatba kerül a helyi lakossággal. Vagyis az illetőnek van némi fogalma a valóságról.

Hillary step






Sir Edmund Hillary
A múlt héten elhunyt Edmund Hillary, az Everest első megmászója egyike volt azon keveseknek, akik tettek valamit azért a térségért, amelyben kihívásokat kerestek.
Hillary 1953-as expedícióján összebarátkozott Tenzing Norgaj serpával, akivel közösen hódították meg a világ legmagasabb hegycsúcsát.
Az új-zélandi hegymászó alaposan megismerte a nepáli serpa népcsoport életét. Hillary ismertségét és népszerűségét később arra használta fel, hogy felhívja a világ figyelmét a himalájai népek életének nehézségeire.
Létrehozott egy alapítványt, amely a serpák tanulmányait, egészségügyi kezelését támogatja.
A szervezet emellett egy idősek otthonát is működtet, valamint környezetvédelmi támogatásokat is nyújt a meglehetősen nehéz körülmények közt élő népnek.

Díj az Alpinist Filmfesztiválon






Védőnő a Mentawai-szigeteken
– Azok a helyek, amelyeket a kihívások miatt vagy spirituális okokból felkeresünk, gyakran szorulnak segítségre – írja az hegymászó és hullámlovas filmeket felvonultató Alpinist Filmfesztivál honlapja.
– Minden évben bevételünk egy részét egy nonprofit szervezetnek ajánljuk fel. Idén a SurfAid nevű szervezetnek adományozunk 20 ezer dollárt – írják.
Az Alpinist történetében ez az első alkalom, hogy egy humanitárius szervezetnek nyújtanak támogatást. Eddig szinte kizárólag természetvédelmi projektek munkáját segítették.

A SurfAid

1999-ben egy amerikai hullámlovas, Dr. Dave Jenkins az Indonéziához tartozó Szumátra nyugati partjain, egészen pontosan a Mentawai-szigeteken kereste a legjobb hullámokat.

Az utazás minden képzeletet felülmúlóan jól sikerült.
Jenkins persze mást is talált, nem csak hullámokat. Az orvost az döbbentette meg, hogy a Szumátra partjain élő lakosságot olyan betegségek tizedelik meg, amelyek egy egy védőoltással megelőzhetőek lennének. Jenkins létrehozta a SurfAid elnevezésű szervezetet, amely a kis falvak és közösségek egészségügyi ellátását segíti.

A SurfAid jelenleg 243 faluban tevékenykedik, összesen




Hálóosztás
100 ezer embert látnak el. Missziójuk célja, hogy a világtól elzárt, szegény települések lakóinak a hullámlovasok hasznos segítséget adjanak. 

A szervezet munkája pont azért hatékony, mert a szörfösök szeretik és ismerik e helyek sajátosságait. Tudják, hogyan kell beszélni az emberekkel, éppen ezért könnyebben megértetik a helyi lakossággal, hogy bizonyos esetekben mi a teendő. Sokszor pont az jelent előnyt, hogy nem olyan merev keretek szerint gondolkodnak, mint a legtöbb nyugati ember, ez pedig jó alap arra, hogy működőképes segélymódszereket dolgozzanak ki.

Módszerek

“Egyszerű dolgokról van szó”, írja a SurfAid.
– Például kitűztük azt a célt, hogy maláriamentessé tesszük a régiót. Ebben a legnagyobb segítséget a moszkítóhálók jelentik. Ezt a védekezési módszert itt nem használták eddig. A falvak vezetőivel és a lakosokkal megértettük, hogy ez fontos. Fontos, hogy legalább a gyerekek ne fertőződjenek meg. Ezután szétosztottuk a hálókat – részletezi a módszereket a SurfAid.






A sámán képregényt olvas
Ez az alternatív segélyszervezet néha meglepő módszereket alkalmaz.
Az egyik ilyen a katasztrófa-forgatóköny elkészítése.
Indonézia geológiailag meglehetősen aktív terület, gyakori a földrengés, a cunami, a trópusi ciklon.
A helyi lakosság jelentős része nem tud írni-olvasni, ezért az ilyen esetekre nem lehet hagyományos cselekvési tervet kiosztani.
A Surfaid képregényt készített, hogy mindenki tudja, mi a teendő akkor, amikor beüt a baj.

A szörfösök által működtetett szervezet meglehetősen jól végzi munkáját. Az Alpinist Filmfesztivál előtt a Nem Kormányzati Intézmények Nemzetközi Szövetsége ( WANGO) a legjobb segélyszervezetnek minősítette.

Comments

comments