A téli nordic walking titkai és praktikái

Az ónos esőben is képes szép arcát mutatni a természet – legalábbis a nordic walkingosok szerint, akik a rossz időben sem hagyják ki a természetjárást.

Igaz, a nordic walking (NW) bot havas, fagyos időben inkább segítség a sportolónak, mintsem technikázásra használt eszköz, az “északi-gyaloglás” hívei télen sem mellőzik kedvenc időtöltésüket.
A téli nordic walkingról Wilk Zsófia nordic walking mesteredzővel beszélgettünk.

A hétvégi fagyos, ónos, esős időben a Hármashatár-hegyen gyalogoltunk, és a túra igazi Déli-sarki expedíciós hangulatúra sikeredett. Nem kell tehát messze utazni hazánktól, hogy igazi extrém túrán vehessünk részt – mesélte az extrem.hu-nak Zsófia.






Wilk Zsófia és csapata
téli nordic walking túrán
A mesteredző szerint Magyarország is jó nordic walking terepeket kínál, amit a négy évszak tesz igazán változatossá.

A téli időszakban a hegyi vidék azonban csak a gyakorlott “északi gyaloglóknak” ajánlott terep. Míg a kezdő sportolóknak, kismamáknak, csontritkulásban szenvedőknek inkább a sík terület, a parkok, illetve a Margitsziget lehet jó gyakorlóhely, addig a hegyekben a profik gyalogolnak.

Nem baj, ha sport előtt fázol…

A téli nordic walkingban nem csak a terepválasztás fontos, nagy szerep jut a megfelelő öltözéknek is.
Fontos a réteges, kényelmes viselet. De az sem jó, ha a sportoló túl melegen öltözött, és mielőtt neki kezdünk a gyaloglásnak, cseppet sem fázik. Az ugyanis nem baj, ha már toporog, hogy mikor indul már a túra, hiszen a nordic walking közben kellően átmelegszik az ember – tudatta Zsófia.
Az öltözetnek fontos pontja a cipő is.
A tornacipő, futócipő elfelejthető. Helyette a téliesített gyalogló cipő, vagy a rugalmas talppal rendelkező túracipő javasolt – emelte ki Zsófia.





A nordic walking
hótalpas változatban

Edzővel ajánlott kezdeni

Ha pedig már megvan a megfelelő viselet és a megfelelő bot is, akkor indulhat a túra. Természetesen edző segítségével, aki megtanít a bot használatára, illetve a helyes mozgásra.
Mint azt Zsófia elmondta: sajnos sokan gondolják úgy, hogy megveszik a nordic walking botot, és már nyugodtan neki is vághatnak az erdős terepnek, nem lesz probléma.
Az autodidakta módon elkezdett nordic walking azonban sok veszélyt rejt magában.
A nem megfelelő lépéshossz derékfájdalmakat okozhat, a nem jó talajfogás a láb izmait viselheti meg. De a túl nyújtott és túl hajlított karú bothasználat is problémát okozhat – hívta fel a figyelmet az edző.

A nordic walking technikákat azonban csak egyszer kell jól elsajátítani, utána egyéni felfedezőútra is indulhatunk. Hiszen – mint azt korábbi cikkünkben is írtuk – ez nem korhoz kötött sportág, a túlsúlyosok is művelhetik, vagyis minden az egyénhez igazított.  
 – Most jelentkezett be a kezdők közé egy 7 hónapos kismama, de időskorúakból álló csoportot is okítok. Ők azonban a téli időben nem a meredek hegyi ösvényeken tanulják a sportág alapjait, hanem a biztonságos Margitszigeten – nyugtatott meg bennünket Zsófia.


Információk nordic walking tanfolyamokról, programokról: nordicwalkingsport.hu

Comments

comments