Múmia legyen vagy sem, kapucnis vagy anélküli, szintetikus vagy pehely töltetű, luxus, vagy fapados? Tanácsok hálózsák vásárláshoz.
Ha nincs kéznél a jó meleg, megszokott ágyikónk, akkor bizony jól jöhet a megfelelő hálózsák. Feltéve, ha az valóban megfelelő…
A szakember szerint a hálózsák vásárlásánál a legfőbb szempont a töltet milyensége.
Máthé Lászlótól, a Mountex Margit krt-i üzletének vezetőjétől megtudtuk: igaz, a pehely kétszer annyiba kerül, mint a szintetikus, de több előnye is van. Például kiválóan szigetel, bár – nem megfelelő használat esetén – elvesztheti szigetelőképességét.
Ezért vigyázni kell rá, ugyanis a vízpárás sátrat nehezen tűri, így hamar sérülhet a szigetelőképesség.
Hálózsák százötvenezerért
Egy extrém zsák |
– A vásárlók elsődlegesen az ár alapján döntenek. A zsákok ára általában 9.000 Ft-tól indul és 60-70.000 Ft-tal zárul. Illetve, vannak az extrém zsákok, amelyek árai a 150.000 Ft-ot is elérhetik. Ezek a zsákok azonban valóban extrém körülményekre készültek, mínusz 30-40 fokos hidegekre – avatta be a részletekbe az extrem.hu-t László, aki a luxus kategóriás hálózsákokról elmondta: ezeknek az ára nem a töltetük miatt drága, hanem “a cellázatuk varrása miatt”.
– Nem mindegy ugyanis, hány sorban vannak a zsák cellázatai, és milyen az eltolásuk, ami a jó hőszigetelés miatt fontos – mondta a szakember.
Márkák és szempontok
A jobb márkák között ki kell emelnünk a Hannah-t, aminek kiváló zsákjai vannak magashegyi túrákhoz, alpesi és sziklamászáshoz. De ott van a Lafuma is, az Ultralight 1200 XL saját fejlesztésű töltettel készül, és mínusz 5 Celsius-fokig ajánlják.
Szintén csúcskategóriás termékeknek számítanak a North Face hálózsákok is.
Nem mindegy, milyen terepre viszed |
5 + 1 szempont a vásárláshoz
1. Azt szinte mondani sem kell, hogy tartós víztaszító képességgel rendelkezzen…
2. Mivel, általában magadon/magaddal cipeled, fontos szempont, hogy pehelykönnyű legyen, azonban mégis minőségi.
3. Legyél múmia! Vagyis olyan hálózsákot válassz, ami jól illeszkedik a testedhez, így megőrzi a meleget. Azonban, maradjon némi hely a testhelyzeted változtatására is. A szűk zsák jobban tartja a meleget, de van, akit zavarhat a mozgásban…
4. Olyan legyen a hálózsák töltése/bélése, ami az adott túrázáshoz illő, mert a töltet nagyban befolyásolja a zsák élettartamát. Legyen könnyű, jól kezelhető; ha nem száraz helyre indulsz vele, akkor jó nedvességtűrő.
5. Nem árt, ha kapucnis, mert ez plusz meleget ad. Ma már a zsákok kilencven százaléka kapucnis.
+1
Ami feltétlenül fontos, hogy érdemes a vásárlás helyén tesztelned! Vagyis ott az adott üzletben belebújni a hálózsákba. De azért a szundítást hagyd meg otthonra…