Két hét szörfözés után Hawaiiról hazajönni olyan, mint az odaadó szerető karjaiból visszatérni a besavanyodott kapcsolatba. Zombori Csabi most határozta el, hogy csapot-papot itthagy, és irány Maui! Maui, a szörfösök szent szigete.
Hullám Mauin
|
Itthon szörfösnek lenni annyit jelent, mint megélni az állandó hiányt…
Az év használható szakaszában az ember várja a hidegfrontokat, ha pedig tud, elutazik egy-két hétre Kanárira, Dahabra vagy Brazíliába. Hazajönni maga a kiábrándulás… Ezért a hazai szörfös társadalom különböző túlélési stratégiákat alakított ki.
Amikor szél fúj…
A mondás szerint akkor szörfös valaki igazán, ha nem akkor megy a vízre, amikor ideje van, hanem akkor szörfözik, amikor fúj a szél.
Ehhez persze sok pénzzel kell rendelkezni, ha nincs, akkor pedig jobban járunk, ha kötetlen a munkaidőnk. Akinek ez a két verzió nem adatott meg, annak maradnak a hétvégék és az utazások.
Persze így nem sok siklás kerül a tarsolyba, de az illető legalább hasznos tagja a társadalomnak. Vannak viszont a fanatikusok, akik nem a család-gyerek-kutya-telek életcélt tűzték ki maguk elé. Nekik az első a szörf, aztán következik a mindenmás.
Ők szabadúszó életművészek, státuszukat tekintve grófok-bárók és válogatott cigánylegények.
Csabi
Zombori Csabi
|
Zombori Csabi 15 éve reménytelenül beleszeretett a szörfözésbe, így aztán az életét ennek megfelelően rendezte be. Szörfözött már szinte mindenhol a világon – legalább egy budai ingatlan árát elutazta.
Ha visszanéz, egyáltalán nem bánja.
Harmincévesen annyi kalandban volt része, amennyit az átlagpolgár egy egész élet alatt sem él át. Csabival most azért beszélgettünk, mert úgy döntött: ez így nem élet. Néhány nap múlva Hawaiira, pontosabban Mauira utazik, ott próbál egy időre gyökeret ereszteni.
– Itthon kertépítéssel foglalkozom. Ha ezt “át tudom vinni” Mauira, akkor úgy élhetek, ahogy mindig is szerettem volna. Az ember tisztességesen dolgozik, aztán a délutánt kiadós szörfözéssel tölti. Itthon ezt nem lehet megcsinálni. Már csak azért sem, mert nem fúj a szél, no meg itthon a tisztességes munka nem ér véget délután, csak este – avat be bennünket élete nagy dilemmájába Csabi.
Maui afféle szent hely, itt élnek a profi hullámlovasok, kájtosok és szörfösök. Aki valamit is ad magára – sugallják a különböző magazinok és a filmek – annak ide el kell zarándokolnia. A szél minden nap olyan erővel fúj, mint itthon az év legjobb napjain.
– Mauin az a szép, hogy mindenki úgy él, ahogy ez a sport megköveteli. A napnak abban a részében, amikor a szél fúj, akkor mindenki a vízen van. Nagyon baráti és segítőkész a társaság; nekünk egyszer maga Roby Naish segített kiszabadítani a homokban elakadt autónkat. Hawaii és az USA két külön dolog. Hiába tartoznak a szigetek hivatalosan az Egyesült Államokhoz, itt egy teljesen más életformát találunk. Lazaság van, nincs rohangálás és harácsolás – meséli Csabi.
Moszkva tér vs. Maui
A harminc éves szörfös-kájtos meglehetősen tapasztalt Mauit illetően: eddig öt alkalommal járt a szigeten – legutóbb négy és fél hónapot “húzott le” a csendes-óceáni paradicsomban.
– Moszkva téri csövesség, ahogy mi ott élünk – avat be utazási szokásaiba.
– Az ember megérkezik a szigetekre, kimegy valamelyik partra, és egy szörföstől – aki éppen haza utazik – megveszi az autóját. Annál jobban lehet alkudni, minél közelebb van az illető a hazautazáshoz. Olyan autót kell venni, amiben lehet aludni, és akkor a szállásköltséget is megspórolhatod. Igazából semmire nincs az embernek szüksége a kaján kívül, mert reggeltől estig a vízen van. Amikor először mentünk ki, a rutinos arcok azt mondták: olyan napi 10 dollárból ki lehet jönni. Mi háromból kihúztuk…
A mostani út mégis más lesz. Csabi azt mondja, barátnőjével körülnéznek, milyen esély van arra, hogy munkát találjanak – tehát az ottlét necsak egy utazás legyen, hanem egy komplett életforma.
A szabadúszó életművész
|
– Ha egy hónap alatt körvonalazódik valami munka, akkor egy időre ott maradok. Ha nem tudok kertet építeni, akkor persze hazajövök. Igazából abból van elegem, hogy itthon nem tudok igazán annak élni, amit szeretek. Azt pedig már megtanultam, hogy nem érdemes a dolgokat azon a síkon kezelni, ahogy az itthon megszokott. Fura a mai magyar lét, nagyon kizökkent értékei vannak. Én igazából a szörfözésnek köszönhetek mindent, ezen keresztül ismertem meg a világot. Itthon hülyének néznek amiatt, hogy nekem ez a legfontosabb dolog az életemben. Mauin azonban ez magától értetődő – mondja.
Többen megpróbálják
Nem ritka, hogy valamely hazai extrémsport szubkultúra tagjai “politikai menedékjogot” kérnek a világ valamely jobb adottságokkal rendelkező szegletén.
Bertók Attila, az idei év sárkányrepülő-világbajnok, húsz éve él Ausztráliában, Kiss Ildi – az egyik legjobb magyar sziklamászó pedig Chamonix-ba házasodott. Jó pár éve már az Alpok sziklafalaira mászik.
Zombori Csabit pedig nem kell félteni, hogy nem találja meg a számítását Hawaii-n. Igazából minden hájjal megkent életművész, az a fajta, akinek még a jégkocka-árusítás is bejönne.
Az Északi-sarkon…
Comments
comments