Yo-yo: zsinóron rángatják

A yo-yo a türelem és kreativitás játéka. A legutóbbi világbajnokságon 13 helyezést elért Farkas Bálinttal a sportág részleteit elemeztük. Tanácsok, titkok és trükkök.

A yo-yo nagyon összetett sportág, ami – a tapasztaltak szerint – nagy kreativitást és még nagyobb türelmet igényel. Akinek azonban mindkettő megvan, az szemkápráztató trükköket képes megtanulni.
Hiszen yo-yo-val lehet hurkokat “lökni”, lehet oldalra kirakni, lehet vízszintesen mozgatni, bármit. Sőt, lehet a Freehand irányzatot is képviselni, aminek az a lényege, hogy a zsinór nincs rögzítve az ujjhoz, hanem egy ellensúly segítségével lehet új dimenziókat keresni. De lehet az off-string stílust is képviselni, amelyben a yo-yo nincs a zsinórhoz rögzítve, így ebben a stílusban egészen extrém dolgokat is véghez lehet vinni.

Több százan a vébén





Bálint most a 
magyar bajnokságra készül

– A yo-yo-sok eleinte másoktól és a netről tanulták a trükköket. Majd a követő lépés a saját kombinációk megalkotása volt – avatta be az extrem.hu-t a sport rejtelmeibe Farkas Bálint, alias Vooper.

Bálint két és fél éve játszik, de már világbajnoksági szereplés van a referenciái között.
– 110-en kerültünk a selejtezőbe a nyári, orlandói World Yo-yo Contest 2007-en, és végül 22-en mérkőztünk meg a vébé döntőjében – mesélte Vooper, aki végül a 13 helyen végzett a versenyen. Mint mondta, nagyon elégedetlen eredményével, mert sokat hibázott.

Hazánk sincs lemaradva a versenyek tekintetében: idén már az ötödik magyar bajnokságot rendezik majd meg az év végén.
Itthon haladó és profi kategóriában versenghetnek az indulók. A haladóknak másfél, a profiknak három perc a versenyidő. Ezalatt kell a legtöbb és legjobb trükköket bemutatni – tudatta Vooper.

Trükkök minden tudásszintre

A trükköknek több típusa létezik. Van, ami igen könnyen elsajátítható, és van, ami rengeteg gyakorlást igényel. 




Verseny yo-yo-k

A yo-yo-ban is (mint sok egyéb extrém sportágban) a trükkök javarészét alkotójáról nevezik el. Például az idei világbajnok, Yuuki Spencer neve is fémjelez egy nem éppen könnyű mutatványt, a Yuuki Slack-et. De a trükkök között ott van a közepesen nehéz Eiffel Tower, vagy a kezdőknek ajánlott Forward Pass is.

A profi trükkökhöz profi szerkezet kell. Egy igazán menő yo-yo ára 10.000 Ft fölött van.
Kezdőnek azonban nem kell egyből a legdrágábbat megvenni. 6000 Ft körül már vannak jó tanulható yo-yo-k. Az alapok megtanulásához jobb a műanyag yo-yo, mert ezek strapabíróbbak. A profik már vagy teljesen alumínium yo-yo-t használnak, vagy olyat, aminek alumínium a széle és műanyag a teste – mesélte Vooper.

Sebbenzin a tisztításhoz

Ahhoz, hogy a yo-yo-val jól lehessen játszani, és sokáig “egészséges” legyen, nem árt néha az alapos tisztítás sem. Igen ám, de ennek is megvan a maga technikája. A hígító nem tesz jót a csapágyaknak, mert rövidíti az élettartamot. Ezért a sportolók inkább sebbenzint használnak.
A yo-yok-ban ugyanis zsírozott a csapágy, kenőanyag van benne, ezt mossuk ki időközönként. De ez kezdőknek nem feltétlenül ajánlott, mert akkor nem biztos, hogy visszajön a yo-yo, ami tanulóidőben nem hátrány – nevetett a végén Bálint.


Fotók: yo-yo.hu

Comments

comments