Eddig tiltott helyekre mászhatnak mostantól az alpinisták. A Himalájában ugyanis 200 olyan 6-7000 méter közötti csúcsra indulhatnak expedíciók, amik eddig tiltólistán szerepeltek.
Az indiai hatóságok múlt heti bejelentése felvillanyozta a nemzetközi hegymászó közösséget. A mászást ezeken a hegyeken eddig azért tiltották, mert biztonsági szempontból érzékeny területen fekszenek.
A kétszáz csúcs egyik fele a pakisztáni, másik része pedig a tibeti határterületen található. India közel negyven éve háborúzik Pakisztánnal, a frontzónában egy hegymászó expedíció úgy hiányzik a hadseregnek, mint ablakos tótnak a hanyatt esés.
A tibeti zóna még egy fokkal kínosabb, ugyanis a szomszédos Kínának állandó fejfájást okoz a tibeti lakosság autonómia törekvése.
Az ázsiai szuperhatalom mindenre ugrik, ami Tibet körül történik.
Ács Zoltán: Utóbbi években a technikás helyszín a menő
“A 7000-es csúcsok is izgalmasak” |
– Hegymászó szempontból nagyon izgalmas egy 7000-es csúcs. Az utóbbi évek trendje, hogy a legnagyobb mászók nem a legmagasabb nyolcezres, hanem a kicsit alacsonyabb, de technikailag rendkívül nehéz hegyekre másznak – mondta el az extrem.hu-nak Ács Zoltán.
A több nyolcsezrest is megjárt magyar hegymászó hozzátette: a mai hegymászás egyik fenegyereke, az orosz Babanov éppen egy nepáli expedíción vesz részt. Új utat másznak a 7600 méter magas Jannu csúcsra.
– Ha sikerül nekik, az elég nagyot fog szólni – mondja Ács Zoli. A legmagasabb csúcsokat már szinte minden oldalról megmászták, ezeken a hegyeken nem nagyon lehet “újat dobni”. Nem is beszélve arról, hogy a 8000 ezres csúcsokon illúzióromboló a zsúfoltság.
Everest = turistaösvény?
A himalájai expedíciók közel 80%-a legmagasabb, 8000 méter feletti csúcsokra indul. A 14 nyolcezres alaptábora már városra emlékeztet, egy-egy jó napon a világ legmagasabb csúcsát, a Mount Everestet annyian másszák meg, mint ahányan egy hétvégén a Normafánál kirándulnak. A tibeti határ közelében lévő csúcsokon viszont szinte a madár se jár.
– Engem nagyon érdekelne egy expedíció valamelyik ismeretlen hétezresre. Itt az ember valóban intim viszonyban lehet a heggyel, és akár új útvonalat is lehet választani, ami érdekesebb, mint a megszokott normál utak – mondja Ugyan Anita, legsikeresebb női hegymászónk.
Ugyan Anita: “Érdekelnek az ismeretlen 7000-esek” |
A kétszáz csúcs között húsz egyelőre mászatlan. Ezekre a következő szezonban, minden bizonnyal már indulnak expedíciók. A csúcsengedélyek pedig egyáltalán nem borsosak, mint a nyolcezres csúcsokon.
A Mount Everest nepáli oldalán expedíciónként 70 000 eurót kell leszurkolni. A második legmagasabb K2-re mindössze 6 ezer dollár a belépő.
A most megnyitott csúcsokért pedig csak néhányszáz dollárt kell fizetni.
Az istenek haragja
Az eddig tiltólistán szereplő csúcsok megmászását merőben új szabályhoz kötik. Az Indiai Hegymászó Szövetség közleménye szerint a az alpinisták csak abban az esetben mászhatják meg a hegyeket, ha beleegyeznek, hogy nem lépnek a csúcsra.
Ezek ugyanis hindu és buddhista szent helyek, az istenek lakóhelyét pedig nem szabad megzavarni…