Izomhúzódás, vállrándulás, törések – lehetne sorolni a következményeket, ha az extrém sportoló kihagyja a bemelegítést. Jet skizés előtt nyújtás, vadvízi kajak előtt törzskörzés!
A wakeboardosok csak siklanak a vízen, a jet skin csak gázt kell húzni, a vadvízi kajakosokat pedig viszi a víz. Hinnénk. De a helyzet az, hogy komolyan kell venni a sportágakat, mert, ha nem készülünk rájuk, akkor könnyen megsérülhetünk.
Jet ski: nyújtson, de ne nyújtsa el az edzést
Megfelelő fizikai állóképesség nélkül nem érdemes jet skire ülni, mert ez könnyen a sportoló, vagy más életébe kerülhet. Hiszen egy 350 kg-os, 300 LE-s gépet tudni kell irányítani és megállítani. Sok amatőr futott már partra, mert nem tudta megfogni a
Komoly fizikai igénybevétel |
Éppen ezért a jet ski versenyzők állandó edzésben vannak. Sümegi László például télen kezdi az alapozó edzéseket.
A világbajnok bronzérmes elmondta: nemcsak a versenyzőknek, a hobbi sportolóknak is ajánlott bemelegíteni, mielőtt vízre szállnak a jettel, ellenkező esetben izomrándulás, izomhúzódás, zúzódás lehet a vége – jobb esetben!.
– Ezért fontos a nyújtás vízre szállás előtt, és az izmok lelazítása, valamint melegen tartása. Mert a vízen könnyen áthűlnek az izmok – tudatta az extrem.hu-val Sümegi.
Wakeboard: vállak, térdek a gyenge pontok
A kábelpályás wakeboard esetében szintén sérüléseket szedhetsz össze, ha elmulasztod a bemelegítést. Tehát, mielőtt a stégre ülsz és várod, hogy a kötél pályára rántson érdemes átmozgatni a vállakat, térdeket.
– Ez a sport ugyanis olyan izmokat
Farhullámra sem árt a bemelegítés |
A Magyar Wakeboard Szövetség elnöke elmondta azt is, ezen kívül fontos a fokozatosság, nem muszáj az első tanuló napon több órán át vízen/vízben lenni, hiszen, akinek nem szokták izmai ezt a fajta mozgást, az komoly fájdalmakra számíthat másnap.
– Bizony én is jártam úgy, hogy elmulasztottam a bemelegítést, mert annyira siettem a vízre. Nem is úsztam meg izomhúzódás nélkül, ami után napokig nem mehettem vízre. Úgyhogy, bemelegíteni egyáltalán nem ciki. Sőt, a versenysportolók sajátja – tette hozzá György.
Vadvízi kajak: törzskörzés az evezővel
Vadvízen már igazi vad veszélyek várhatnak a sportolóra, ha mielőtt hajóba ült nem mozgatja át a törzsét, vállát, nyakát.
– A tengeri kajak esetében főként a felsőtest viseli a terhet. Ezért egy kajakos sem száll hajóba addig, míg nem végzett törzskörzéseket az evezővel, nem hajolgatott, nem mozgatta át a csuklóját és az ujjait. Hiszen e sportágban a nyakhúzódás és a váll kiugrása jelentheti a fő veszélyt – mondta Nagy Endre, aki már 17 éve kenuzik.
A tengeri és vadvízi kajak túravezető szerint a tengeri túrák előtt nemcsak fizikálisan kell készülni, hanem túlélő csomaggal is.
És ebből pedig nem maradhat ki az izomlazító krém sem…
Evezz bele az extrem.hu-n: Vadvíz & Kajak Dosszié