Milyen szörföt vegyek? Vásárlási szempontok kezdőknek!

Nem mindegy a méret, nem mindegy a deszka minősége, de nem mindegy az sem, milyen a vitorla. A lényeg: a szörf a használójához illő paraméterekkel rendelkezzen. Vásárlási tanácsaink következnek kezdőknek.

Ha minden igaz, még csak most következnek az igazi szeles őszi napok. Úgyhogy segítünk egy frankó windsurf kiválasztásban. Megnéztük: ha teljesen kezdő vagy és a használt felszerelés mellett döntesz, akkor milyen szempontokat érdemes figyelembe venned a vásárláskor.

Deszka: “nem hozzánk illővel nincs sikerélmény”

A vásárlás első szempontja: a szörf mérete. Hiszen ez nagyon nem mindegy. Mégpedig azért nem, mert, ha egy testsúlyban nem hozzánk illő deszkára állunk fel, akkor bizony könnyen szerezhetünk negatív élményeket.
Például egy 80 kg-os embernek kb. 150 literes deszka ajánlott. Az ennél kisebb elsüllyed alatta, vagy éppen csak annyira tartja meg, hogy manőverezni már nem tud megtanulni a deszkán. A túl nagy deszka pedig azért nem jó, mert a vásárlás után 2-3 héttel, amikor már siklani tud, olyan érzése lesz, mintha egy uszályon kellene állnia – avatta be az extrem.hu-t a “titkokba”Horváth Ferenc, aki 17 éve nyomja a sportot.





Hazai vizeken: freestyle a Balatonon

A fűzfői Surfstation munkatársa a második vásárlási szempontként a szörf anyagát említette. – Kezdőknek a törhetetlen anyagú deszka ajánlott, hogy ne tegyen benne kárt, ha a kövekhez veri. Míg a profiknak a karbon-szendvics, ami ugyan nem bírja úgy az ütéseket, de könnyebb. Például egy törhetetlen anyagú szörf mondjuk 15 kg, addig egy karbon 8 kg – emelte ki Ferenc.

Vitorlázat: itt is méret a lényeg

Ha megvan a deszka, akkor jöhet a vitorlázat. Itt is a méret lényeg.
Vannak például olyan vitorlák, amelyek árbócigénye nem magas. Ilyen a Hify X Ride Gaastra vitorla is, ami 460-as EPOXY árbóccal szerelhető. Úgyhogy egy kezdő deszkára, ami 150 literes, mehet egy 7.2-es vitorla az előbb említett EPOXY-ból – élt egy példával Ferenc. 
A vitorlát illetően sem jó az adottságainkat túllépni, és nagyobb vitorlát szerelni a kezdő windsurf deszkánkra – mert mint azt Ferenc mondta -, “a nagy négyzetméteres vitorla könnyen beránthatja a tanulót a vízbe”.

Szörf-tuning

A felszerelés többi része már csak opció kérdése – tette hozzá Ferenc. De azért nem árt egy jó kis neoprém ruházat sem. Ha pedig már biztosan tudjuk a szörföt indítani, fordulni vele, akkor elgondolkozhatunk: majdan milyen trapézt válasszunk beülőst, vagy simát.





Kis idő, mire erre a szintre
eljut a sportoló…

Ha pedig már szinte repesztünk a vízen, akkor jöhet a szörf-tuning. De vajon lehet-e tuningolni egy windsurföt?
Végül is beszélhetünk tuningról a szörfök esetében is. Ebben a sportágban a vitorla és a szkeg méretével lehet variálni. Például, ha a vitorla felülete megnövelt, akkor a szkeg méretét is növelni kell – utalt a lehetőségekre Ferenc.

Széles vagy keskeny test? Árak.

A nagy kérdés persze az, hogy mennyi az annyi. Ugyanis használt deszkákat már 40.000 Ft-tól lehet kapni, míg a legújabb, legmárkásabb 2007-es modell ára 160-180.000 Ft.
Egy márkás felszerelésből egy komplett (deszka+vitorla) felszerelés ára 500.000 Ft is lehet. De használtból egy jót 200.000 Ft-ért már össze tudunk rakni – mesélte Ferenc.

Több éves deszkát már 30-60.000 Ft-ért is kaphatunk, ha a neten keresgélünk. Igaz, ezek a modellek még a régi keskeny változatúak, nem az új design által készítettek, amelyek már sokkal szélesebb testtel rendelkeznek, ami könnyebbé és nagyobb élménnyé teszi a szörfözést.
De olyan szörfös is akad, aki a régi keskeny testre esküszik, mégha ezen nehezebb is a kezdők dolga…



Csússz bele az extrem.hu-n: Windsurf Dosszié

Comments

comments