Ésszel, de főként vizsgával merülj a víz alá!

Az életével is fizethet az, aki búvárvizsga nélkül merészkedik a víz alá, még akkor is, ha tapasztalt búvár a segítő. Ne feledjük: a búvárkodás komoly sport, amit tanulni kell!

A nyári tengerparti nyaralás során hamar kedvet kaphat az ember egy palackos merülésre. És, ha éppen a csapatban van valaki, aki elregéli, milyen varázslatos a víz alatti világ, akkor pedig igen könnyű elcsábulni,
Ilyenkor a búvár vagy nemet mond, vagy előveszi másik reduktorát, csatlakoztatja a palackjához, tart a parton egy negyedórás felkészítést, és alámerül az ismerőssel.
Ez látszólag és elsőre talán nem tűnhet veszélyesnek, hiszen csak a part mellett úszkál a frissen kiképzett team.





Tanfolyam nélkül ne merülj alá!

Igen ám, de a gyorsmerülés azon kívül, hogy szabálytalan – mert csak oktatóbúvár vihet tanulót a víz alá – életveszélyes is.
Ezt bizonyítja az is, hogy két szomorú eset is történt a közelmúltban, amikor vizsga nélküli búvárt vittek le a víz alá.
Nem élték túl. 

A mélység lett a temető


“A 24 esztendős Timothy Meyers Floridában vesztette életét. A férfi családtagjai és barátai társaságában merült alá, ám valamit nagyon elhibáztak: élettelen testét a fenéken találták meg.
A kórházba szállítást követően állapították meg a halál beálltát” – írta a divecenter.hu.
A helyi rendőr elmondása szerint Timothynak nem volt búvárvégzettsége.

Lake Ontarióban pedig egy 23 éves lány, Bridget Turbeville a család régi barátjának társaságában készült élete első merülésére, ami egyben az utolsó is lett. A merülés során kiderült, a felfújt mellény nem képes felszínen tartani a túlsúlyozott Bridget-et, aki tapasztalatlansága miatt képtelen volt az ólomövét leoldani és a felszínre jönni.
Ettől aztán a másodpercek tört része alatt teljesen bepánikolt, és elmerült a mélységbe. A  pánik miatt nem reagált semmire, így nem tudott rajta segíteni a társ.





Csábító világ

Rosszullét a víz alatt


Kalmár Gábor, divemaster, mentőbúvár is kockázatosnak tartja, ha búvárvizsga nélkül víz alá merüljön valaki. Még akkor is, ha az illető tapasztalt úszó, vagy éppen rendszeres ABC-ző.
Hiába ismerünk valakit, akkor sem tudjuk, miként fog a víz alatt reagálni a merülés során. Például tudja-e majd kezelni a felszerelést, amit kölcsönadunk? Illetve nem tudjuk azt sem: miként viselkedik egy váratlan helyzet esetén a víz alatt. Úgyhogy, amikor engem is megkértek a kollégák az együtt nyaralás során, hogy vigyem őket vízalatti kalandra, akkor mindig nemet mondtam. Illetve, egy alkalommal, sok évvel ezelőtt mégis vállaltam, hogy a rendszeresen szabadtüdőző barátomat 2 méter mélységig levigyem (egy palackkal voltunk és két reduktorral), de meg is bántam. Ugyanis a merülés során a víz alatt rosszul lett. A mozgása bizonytalanná vált, látása homályos lett, szinte úgy kellett partra húzni. A szárazföldön már jól lett, de tanultam az esetből – mesélte az extrem.hu-nak a tapasztalt búvár.

Aki hozzátette: hiába tűnhet egyszerűnek levinni valakit, még csak rövid időre is, ez nagyon kockázatos lehet, és egyik félnek sem szabad vállalni a veszélyt.


Merülj bele az extrem.hu-n: Búvárkodás Dosszié

Comments

comments