Gyorsasági görkorcsolya, terep- vagy éppen maratoni göri, netán görhoki. Ezek mind görkoris sportágak, melyek mindegyikéhez más cipő dukál. Sportágszemlébe gurultunk!
Régebbi filmekben is lehetett már látni görkorikat a görkoris diszkókban, a sportág azonban a ’80-as évektől indult rohamos fejlődésnek.
Mint minden sportágban, így a görkorizásban is a fejlődés egyet jelentett azzal, hogy újabb és újabb ágak alakulnak ki, sportágon belül.
Ennek megfelelően a sportszergyártók is újabb és újabb termékekkel álltak elő, melyekkel igyekeznek kielégíteni a sportolók igényeit.
Cikkünkben most az egysoros görkorikat vesszük górcső alá, amihez a Marczi Skate görköri szaküzletben kaptunk segítséget.
Fittnes, ami a legolcsóbb
Ha a kategóriákat nézzük, a “legalapabb” a fitness görkori, ami a nagyközönségnek készül. Ezek a korik teljesen alkalmasak a hétköznapi használatra, és az áruk kedvező.
A kategórián belül azért van ármozgás, a minőségi különbségeknek megfelelően.
Ezek a minőségi különbségek megmutatkozhatnak a cipő anyagában és kényelmében, pl. a jobb minőségű cipők általában fűzősek, ami sokkal finomabb állítást tesz lehetővé, mint egy csatos görkori.
A kerekek felfüggesztése is lehet műanyag sínben vagy alumínium sínben. A kettő között a különbséget a hétköznapi használatban valószínűleg nem veszi észre senki, de a fém felfüggesztés azért tartósabb. A leglényegesebb rész a kerék és a csapágyak, ez a lelke minden görkorinak.
Aki azonban nem elégszik meg a korizgatással, az elkezd “szakosodni” valamelyik irányba. De, melyek ezek az irányok.
Gyorsasági gorkorcsolyázás, más cipővel
gyorsasági kori |
Az egyik a maratoni görkorizás a másik a tényleges gyorsasági korizás, amikor pályán gurulnak a versenyzők. A maratoni koriknak kicsit magasabb a cipője és a kényelem itt elsődleges szempont, hiszen sok időt tölt el benne a versenyző.
A gyorsasági koriknak alacsony a cipője, ezzel nagy mozgásteret engedve a bokának, és a kerekek egész hosszan helyezkednek el a cipő alatt, ami nagy sebességnél is segít az iránytartásban.
Vannak olyan gyorsasági korik is, amiket 5 db 90mm-es kerékkel szerelnek, de az újabb modelleken inkább a 4db 100mm-es kerekes megoldást favorizálják, mert ez gyorsabbnak bizonyult, mint az ötkerekes változat.
A gyorsasági korik ára akár a 100. 000,-Ft-ot is meghaladhatja.
Görhoki és az agresszívek
Több éve rendeznek már Magyarországon görhoki tornákat, amihez szintén más korit khasználni. Ezeknek a görhokikoriknak a cipőrésze szinte ugyanolyan, mint a jéghokis tesójuké. Itt ugye nagyon fontos a boka tartása a hirtelen fordulásoknál és megállásoknál.
kapuskori kerekei |
A görhokikorik első két kereke kisebb, mint a hátsó kettő a jobb fordulékonyság érdekében, és a felfüggesztések kivéte nélkül fémből készülnek a nagyobb ellenállóság érdekében. A kapusoknak itt másféle korijuk van, aminek kisebbek a kerekei, így a speciális műanyag pályán oldalra is tudnak csúszni vele, és a cipőrész is más, hogy a boka jobban mozoghasson benne.
Az agresszív arcoknak találták ki az agresszív korikat, amikkel a korlátokon és épített pályákon, pályaelemeken lehet trükközgetni. Ezeknél a koriknál az első és a hátsó két kerék között van némi hézag, hogy oda pont beférjen például egy korlát. Itt a cipők elég magasak és jó tartást biztosítanak a bokának, hogy a nagy ugrásokból való érkezést könnyebben elviselje. A kerekek kisebbek jóval, mint a gyorsasági koriknál, miután itt nem a sebesség a leglényegesebb szempont, és a kisebb kerekekkel a freestyle elemeket sokkal jobban lehet gyakorolni.
És akinek mindez kevés, az még mindig találhat magának göris sportokat, vagy akár terepre is gurulhat. Mert, a fent leírt sportágakon kívül lehet még találkozni terepgörkorival is, ahol a kori két kerekű, terepgumikkal felszerelt.
Gurulj bele az extrem.hu-n: Gorkorcsolya és Gördeszka Dosszié