Egy ugrató megépítése nem igényel különösebb barkács tapasztalatot, csak egy kis odafigyelést. Miután valószínűleg nem kiállítási darabot készítesz, igazából szépnek sem kell lennie. A lényeg az, hogy működjön. Tippek az elkészítéshez!
Az első lépés, hogy kitaláld,
mekkora ugratót akarsz építeni. Az, hogy milyen eszközzel akarsz elugrani majd róla, az befolyásolja a tervezést. Ugyanis minél kisebb a kereke az eszköznek (pl. gördeszka) annál simább felületet kell varázsolnod a kidobónak.
Kezdjünk hozzá! |
Ha megvannak a méretek,
akkor el lehet indulni a beszerző körútra. Mivel senki sem szereti magát nagyobb költségekbe verni, érdemes a környékbeli építkezések körül járkálni, hátha össze tudod kukázni a megfelelő alapanyagokat.
Értelemszerűen, minél kisebb ugratót akarsz, annál kevesebb anyagra lesz szükséged. Egy félcső építéséhez már jelentősen több anyagra van szükség.
Nézzük akkor
a gyakorlati részét! Most egy íves ugrató készítését részletezzük – egy sima egyenes kidobó készítése lényegesen egyszerűbb.
Lehetőleg az oldalfalakat egy darabból vágjuk ki, mert ez sokkal stabilabbá teszi az építményt. Ma már szinte mindenhol az úgynevezett OSB-lapokkal találkozol (építkezések kerítései például…), ezekből biztosan lehet leeső darabokat találni…
Egy kisebb ugrató esetén akkor sincs para, ha több deszkából áll az oldalfal. Az ív kiválasztását szintén érdemes először papíron kipróbálni, nehogy az első ugrásnál vedd észre: nem ez lett az igazi műved. Minél nagyobb sugarú a körív, annál laposabb szögben fog eldobni az ugrató.
Az íveket kivágására alkalmas a legolcsóbb dekopír fűrész is, de csak óvatosan, nehogy a fater pengéit széttörd.
akkor vágd ki a keresztmerevítők helyét! Keresztmerevítőnek a 2X3 cm-es lécek teljesen megfelelőek.
Ezeket a merevítőket elég 20,25 centiméterenként elhelyezni, ezek biztos elbírják a terhelést. Merevítőket még megéri minden sarokra elhelyezni, mert így sokkal stabilabb lesz a szerkezet. Ha ezzel megvagyunk, akkor már csak a borítás hiányzik, amit farostlemezzel egész jól meg lehet oldani. A farostlemez előnye, hogy könnyen hajlik, így jól felveszi az ívet.
Ha van elég anyag, akkor a borítást két rétegben is fel lehet csavarozni a nagyobb teherbírás érdekében.
Ezzel el is készült az ugrató.
Ne feledjétek, védőfelszerelés használatával sok sérülés megelőzhető!
A mi mintadarabunk méretei:
Az ív 180 cm hosszú, és egy 3 m sugarú körnek a szakasza. Az ugrató 110 cm széles, 70 cm magas és kb. 30 fokos szögben ugrasz el róla. Sok sikert!