Mi motiválja az extrém sportolókat, hogy vállalják a veszélyt?

Extrém erőpróbák, melyekben a sportolók a végsőkig feszítik tűrőképességüket. De, mi mozgatja őket, hogy olykor akár az életüket is kockára tegyék az extrém sportok során.

Először azt érdemes tisztázni, hogy mi számít extrémnek. Ugyanis, manapság az “extrém” divatos szónak számít, és könnyen ráhúzzák sok mindenre, ami minimálisan eltér a megszokottól. Holott extrémnek azt tekinthető, ami szélsőséges és végletes.






A freestyle motocrossban nagy a sérülésveszély
Az extrém sportok ilyenek. És sajátjuk, hogy fokozott veszéllyel járnak. Talán éppen ez a lényegük. De, miért van minderre szüksége az extrém sportolóknak? És, mi áll az extrém sportok hátterében? Vagyis, akik extrém sportokat művelnek, miért teszik mindezt? Mi mozgatj őket, hogy sokszor az életveszélyt is vállalják egy-egy extrém kihívás során. Minderről Dr. Gabai György pszichiáter szakorvosjelölttel beszélgettünk.

Motiváció a maximumra való törekvés

Az embernek alapvető igénye, ösztöne, hogy kihasználja a rendelkezésre álló lehetőségeit: az ürest megtöltse, a mozgathatót mozgassa, a megfoghatót megfogja. Ahová pedig el lehet jutni, oda eljusson… és így tovább – tudatta az extrem.hu-val Dr. Gabai György.  Hozzátette: ha pedig már eljutottunk egy szintre, akkor jön a teljesítőképesség határának keresése, és azok tágítása, hogy van-e még tovább.





A földi sportokban is mindennapos a baleset

Gabai azt is elmondta, ez az igény mindenkinél eltérő. Van, aki a nyugodtabb életet részesíti előnyben és van, aki a lehetőségek minden áron való kihasználására törekszik, nem törődve annak kockázatával és esetleges áldozataival. – A maximumra való törekvés alapvető motiváló tényező lehet az extrém sportok választásánál. Melyekben megismerhetjük korlátainkat, illetve azok túlléphetőek és a lehető legmesszebbre ki lehet tolni a teljesítményt, amely olykor már dacol minden eddigi ismeretünkkel – emelte ki a szakorvosjelölt.

A szakember szerint ugyanis, az is igaz, ha fokozottan és minél teljesebben szeretnénk megélni valamit, akkor azt túlzásba kell vinnünk. Időben, intenzitásban… mindegy.
A lényeg, hogy tovább kell mennünk, mint általában. Ekkor enyhülhet csak pl. a szabadság iránti olthatatlan vágy, illetve ekkor felejthetünk el legalább egy pillanatra mindent, amit szeretnénk. Ekkor érezhetjük csak azt, hogy elönti testünket az adrenalin és/vagy az endorfinok… És ezzel már egyre közelebb járunk azokhoz a motivációs tényezőkhöz, aminek nagy szerepe lehet az extrém sportok kiválasztásában,




A téli sportok sem veszélytelenek
művelésében.

A veszély keresése, majd a “megúsztuk” érzés

Az extrém sportoknál a veszély tehát alapvető jelentőségű. – A szervezet vészreakciója ugyanis egészen más és szokatlan állapot a civilizált ember számára. Hétköznapi életünkben fizikailag ritkán kerülünk veszélybe, alig ismerjük ezt az érzést. Éppen ezért az extrém sportok új és érdekes területnek számíthatnak. Mert minden, amit nem ismerünk, vagy nem eléggé ismerünk, az érdekes és felfedezésre váró dolog. És minden, aminek komoly tétje van izgalmas és vonzó lehet – fűzte hozzá Dr. Gabai. Majd, kiegészítette: borzongani, megmenekülni mindig is szerettünk, és ez utóbbira ritkán van lehetőségünk, maximum akkor, ha megnézünk egy horrorfilmet. Éppen ezért az extrém sportolók alkalmat teremtenek az izgalomra, és keresik a veszélyt.

Dr. Gabai György szerint ugyanis, a veszélyhelyzetben “igazán élünk”, utána, pedig megnyugodva elernyedhetünk, mondván: “ezt megúsztuk”. És nem rossz érzés megúszni valamit, még akkor sem, ha magunk előidézte helyzetről van szó. (Persze fontos, hogy azért a végén tényleg megmeneküljünk, ezért használunk védőfelszerelést is.)
Tehát, ha összegeznünk kellene a szakember szavait elmondható: a veszélyes feladat – jelen esetben extrém sport – sikeres teljesítése elégedettséget, örömöt okoz a sportolónak., akinek motivációja, hogy saját határait megismerje, illetve azokat a végsőkig tágítsa.


A következő cikkünkben extrém sportolókat is megkérdezünk majd a szakember szavairól, hogy az extrém sport vajon szimplán szenvedély, magamutogatás, figyelemfelkeltés vagy puszta szórakozás.

Comments

comments