Milyenek az újhullámos, szabadstílusú deszkák? Mire jó a karbonszálas árboc? Cikkünkben egyaránt találsz technikai újításokat és vásárlási tanácsokat! Katt!
Tavasszal sokakban felmerül, hogy lecserélik, vagy felújítják régi, jól bevált windsurfjüket. Akik most néznek körül a surfpiacon, azoknak szeretnénk tanácsot adni, hogy merre tart a windsurf sport, illetve milyen technikai információk lehetnek fontosak az új surf kiválasztásánál.
Hódít a freesytle
Egyre népszerűbb a freestyle
Napjainkban nemcsak a windsurfben, de minden más sportban egyre nagyobb teret hódít a freestyle irányvonal. Lassan ott tartunk, hogy ez a szó már önmagában is garanciát jelenthet egy termék eladhatóságára.
De mi változott a windsurfökben?
és milyen az igazi freestyle deszka?
– Az úgynevezett újhullámos, szabadstílusú deszkák a régiekhez képest rövidebbek és szélesebbek, hogy a trükköket könnyebben lehessen végrehajtani rajtuk. Fontos változás az is, hogy a deszkák orrát kicsit lecsapták, így a hegyes, hajó formájú deszkák helyett a wakeboardra emlékeztető formák jöttek divatba – magyarázta az extrem.hu-nak Budapest egyik piacvezető windsurf üzletének munkatársa, Simonyi Gyula.
Súlyos kérdések
Az újabb anyagok felfedezésével és ezek felhasználásával a deszkák egyre könnyebbek lettek, aminek előnyeit elsősorban a haladók élvezhetik, akik már ki tudják használni a könnyebb deszkák által nyújtott lehetőségeket. De azért ez mégsem olyan egyszerű…
– A csökkentett súly ugyanis némileg csökkenti az ellenállóképességét a hajóknak, így egy nagyobb esés után könnyen megsérülhet a deszka – részletezett Simonyi.
Árboc és bum
De nézzük a többi újdonságot is. Például: milyen a jó árboc?
Nem kérdés, a jövő kulcsszava a karbonszál. A karbonszálas árbocok megjelenésével ugyanis az árbocok keresztmetszete csökken, ami nagyobb rugalmasságot eredményez. Tehát az árbocok sokkal nagyobb ívben képesek meghajlani, ami nagyobb szabadságot enged a vitorlatervezőknek is. Ezzel együtt azonban a vitorlákat illetően jelentős változások nem történtek az elmúlt években.
– Igaz a bumnak némileg változott a rögzítése, mert idomulnia kellett a kisebb keresztmetszetű árbocokhoz. Ma már kaphatók olyan bumok, amelyek a régebbi, szélesebb és az újabb, keskenyebb árbocokhoz is használhatóak – mondta el az extrem.hu-nak Simonyi Gyula.
Nem mindegy milyen… |
Használt vagy új?
Az az igazság, hogy egyre kevesebb használt termék van a piacon, hiszen a mai surfök sérülékenyebbek, így nem nagyon bírnak ki több tulajdonost. Ezért (ha megteheted), érdemes újat venni, már csak azért is, mert nincs olyan jelentős árkülönbség a használt és új között.
A windsurf felszerelés részei:
– deszka, aminek tartozéka a szkeg és a papucsok
– talp vagy gyök, ami a rigget a deszkához erősíti
– rigg, ami a vitorlából, bumból, kötélzetből és az árbocból áll
A windsurf felszerelés ára változó. A komplett cucc kábé 200.000 Ft-tól indul, de elérheti a félmillió forintot is. Általánosságban elmondható, hogy egy 80 kg körüli embernek a tanuláshoz szükséges ideális deszkája 130 liter körüli. Ezt a méretet nem unja meg egyhamar, de tegyük hozzá azt is: minél nagyobb a deszka, annál könnyebben tudjuk megtenni az első lépéseket.
– Szerencsére a mai vitorlák nagyobb szélerősségben is jól szörfözhetők. Érdemes először egy 7 négyzetméter körüli vitorlát venni, mert ez a tanuláshoz alkalmas, és kisebb szélben is képes siklásba hozni a deszkát. Ugyanakkor erősebb szélben a vitorlát feszesebbre húzva, fölül kienged annyi szelet, hogy még mindig használható – avatta be a részeltekbe az extrem.hu-t Simonyi Gyula.
Az árbocot a vitorlához kell választani. Ezek különböző hosszúságúak lehetnek; általában 4 és 4,5 méter közöttiek. A bumot pedig az árbochoz és a vitorlához kell választani, és amivel az egész rigget a deszkához erősítjük. A talpat a deszkához rögzítjük, és erre,az úgynevezett pohárral vagy árbochosszabítóval csatlakoztathatjuk a rigget.
Ha pedig összeállt a felszerelés, már csak egy jó oktatóra és némi szélre van szükség, aztán irány a vízzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz!
Nézz bele az extrem.hu-n: Windsurf Dosszié