Gyengébb szemmel is szemezhetünk az extrém sportokkal

Az éles látás nélkülözhetetlen az extrém sportokban. De melyik sporthoz jobb a kontaktlencse és melyikhez a dioptriás sportszemüveg? Szemügyre vettük a lehetőségeket.

A kifogástalan látás az extrém sportokban is nélkülözhetetlen, hiszen itt már egy apró hiba is végzetes lehet, balesetet okozhat. Nem véletlen, hogy majd minden profi sportoló rendszeresen konzultál látásspecialistával, és rendszeresen ellenőrizteti látását. 
De mi van akkor, ha rosszul lát valaki? Ha nem lát élesen távolra, vagy éppen a közelben lévő dolgokra nem tud tökéletesen fókuszálni?
Akkor már felejtse is el az extrém sportokat?

A válaszunk rövid és tömör: ne tegyen ilyet! Napjainkban ugyanis rengeteg látásjavító vagy szemvédő szerkezet szolgálja a sportkedvelőket: az optikai üzletekben ugyanúgy kapható dioptriás úszószemüveg, mint dioptriás





A sisak védi a szemet
sportszemüveg vagy dioptriás búvárszemüveg.

Titán a titánoknak

Talán a földi sportok esetében (futás, gördeszka, görkorcsolya, mountain bike, stb.) a legkevésbé bonyolult a megfelelő szemüveg megtalálása: a nem jól látónak elég egy dioptriás sportszemüveget keresni a boltokban.
– A dioptriás sportszemüveg lényege, hogy stabilabb a kerete. Ezek elsősroban titánból készülnek – magyarázta munkatársunknak egy optikai szaküzlet eladója.
A szemüveg szára hajlékony, így tökéletesen illeszkedik a fejre, és sport közben sem mozdul el, nem esik le. Ráadául pehelykönnyű, mindössze 1,8 gramm. (Ez a szemüvegkonstrukció már az űrben is megállta a helyét, hiszen az ISS Nemzetközi Űrállomáson a német Thomas Reiter is ezt a szemüveget viselte).

Búvárkodás, wakeboard, jet ski

A vízi, a víz alatti sportok esetében egy kicsit más a helyzet, de megoldás itt is van.
A dioptriás úszószemüveg és a dioptriás búvárszemüveg orvosolja a problémákat; fontos megjegyeznünk: a búvármaszk alatt nem viselhető szemüveg.
Az egyik üzletben lapunknak elmondták: a dioptriás búvármaszkok




Dioptriás maszkok 25.000 Ft-tól
“gyártási tartománya” igen nagy, vagyis akár mínusz 5-6-os látásgyengesség esetében is találhatunk megfelelőt. A dioptriás búvármaszkok ára kb.25.000 Ft-nál kezdődik, és két-három hetet kell várni az elkészültére. 

Általában kontaktlencsét használnak a vízi versenyzők, mert annak sokkal kényelmesebb a viselete – mesélte az extrem.hu-nak Kirsch György, a Magyar Wakeboard és Vízisí Szövetség elnöke. Idefűzzük: a jet ski-ben már múlt világbajnoki érem azon, hogy verseny közben, egy borulás miatt, elcsúszott a sportoló kontaktlencséje, így csak késéssel  tudta folytatni a versenyt.

Labdajátékok, gördeszka, görkorcsolya, lövészet

A labdajátékoknál, illetve a görkorcsolyában, a gördeszkázásban szintén a kontaktlencse viselése ajánlott. Míg a labdajátékoknál a fejelésnél lehet útban a szemüveg, addig a gördeszkánál egy rosszul sikerült esésnél a szemüveg eltörhet, és ez balesetet okoz.

Azt hihetnénk, hogy a koronglövészetben nincs rosszul látó. Pedig épp ellenkezőleg: a koronglövők között vannak a legtöbben azok (a legmagasabb szinten is !!!), akiknek a látásélessége nem éri el az optimális szint alsó vonalát sem.
Hogy mégis mitől találják el a korongot? A magyarázat az lehet, hogy a mozgó célpontra való lövéskor a cél mozgásának kiszámítása fontosabb, mint az amúgy nagyon rövid ideig tartó, inkább reflexeken alapuló célzás közbeni látás.

– A paintball esetében a pontos látáson túl nagyon fontos a szem védelme is. A megfelelő védőeszközök a szemüvegeseket sem zárják kis sportból, ugyanis az arcot borító maszk alá felvehető dioptriás szemüveg – tudtuk meg a paintball.hu egyik prominensétől.

Comments

comments