Korcsolya élesben: fogós lap a hokisoknak, lekerekített fogózáshoz

Jól megélezett korcsolyával élmény a csúszás, míg az élezetlen, vagy rosszul élezett korival kész szenvedés jégre menni.

A korcsolyázást az első alkalom után vagy megszereti valaki, vagy örökre megutálja. Mert,






az első alkalommal sokszor nem arra megy az ember lába, amerre tervezte. Ugyanis, ha valaki egy kicsit is meglöki a kezdő korist, akkor annyi az egyensúlyának. Vagy, ha meg kell állni, akkor csak sebessége lelassulásában bízhat, a hoki fék távoli álom. Ha pedig kerülni kell valakit, akkor “na, majd én megmutatom” jöhet a koszorú. Igen, ám, de az ember egyik lába jobbra, a másik balra csúszik, és a koris máris elterül. Pedig, a profik milyen egyszerűen is emelik egymás elé/mellé a lábukat, és olyan szép, ívesen fordulnak.
Valamikor én is így kezdtem. De, a lényeg: a sok esésnek az életlen kori is oka lehet ugyanúgy, mint a rosszul megélezett. A Városligeti Műjégpálya egyik köszörűs műhelyében jártunk, ahol Módos László avatott minket a jól élezett korcsolya titkaiba.


Kezdőknek fontos a jó él

A korcsolya jó éle elengedhetetlen a kezdő korisoknál, ugyanis az él segítségével tud




Módos László munka közben
kanyarodni, megállni a sportoló. Míg, az ilyen helyzeteket egy rutinos korcsolyázó életlen korival is megoldja.


Lapos él a profiknak, lekerekített a fogózóknak

A korcsolya élezésnél az első szabály azonban, hogy csak jó szakember kezei közé adjuk sporteszközünket! A második, hogy a köszörűs mesternek érdemes elmondani, hogy milyen a korcsolyázási stílusunk: kezdők vagyunk, gyorsan száguldozók, netán hokis stílusban csúszók, vagy éppen jégtáncosok. Ugyanis, ennek megfelelően mélyre és/vagy lekerekítettre élezi meg a korcsolyánkat.

Van, aki a mélyebb élt szereti, van, aki a laposabbat, attól függően, mit szokott meg – tudta meg az extrem.hu Módos Lászlótól. A fővárosi, Városligeti Műjégpálya legrégebbi élezőmestere szerint az sem mindegy, hogy az él két végén milyen a lekeresítés.
– Az




Kezdőknek fontos, hogy élezett legyen a kori
ívesebbnél fordulékonyabb lesz a kori, a kisebb mértékű lekeresítésnél, pedig gyorsabb. De, az élek milyensége főként fékezésnél jön ki
– tette hozzá László.


Hokisoknak fogós lap, hobbi korisoknak erősen fogós lap ajánlott

Az én saját tapasztalatom, hogy friss élezés után általában majdnem borulás a végé, ha hoki fékkel próbálok megállni. – Akkor, kicsit lágyabb él kell a koridba – mondta a megoldást László.
Majd, hozzátette: akár egyenes lapél is




“A drága koriknak az acél lapja is jobb, mint a párezer forintosoknak”
kérhető, annak, aki már profi koris. – A hokisoknak általában fogós lap ajánlott, a kevés fékezést használó hobbi korisoknak pedig kishóker, vagyis erősen fogós lap, ami beválhat – emelte ki a köszörűs mester.


Érdemes védeni a jó élt

A korcsolya éle azonban addig tart, amíg óvjuk. Mint azt László elmondta, ha kettőt-hármat lép a sportoló a kori élén a betonon, annyi volt a tuti élnek.
Az azonban már korcsolya és egyén függő, hogy kinél meddig tart egy friss él. – A szabadtéri jégpályán például jobban kopik az él, mint fedett jégcsarnokban, ahol a szél nem hord a jég felületére szennyeződést. De, leginkább a befagyott tavak gyötrik a kori élét, amelyeken két-három csúszás is elég ahhoz, hogy ismét mehessünk éleztetni – jelezte László.
De, mikor érdemes éleztetni? Miből tudhatjuk, hogy ráférne korcsolyánkra egy friss élezés? – Például, akkor, ha kicsúszkál, kanyarban nem fog meg, hajtásnál megcsúszik, ilyenkor jobb éleztetni, különben szenvedés lesz jégen lenni – fűzte hozzá László.



Fotó: extrem.hu

Téli sportok az extrem.hu-n, csússz bele: Sí & Snowboard Dosszié




Comments

comments