270 m mélyen: Új magyar búvár világrekord

Ritczler Gusztáv új palackos mélymerülési világrekordot állított be a múlt héten a világ legveszélyesebb merülőhelyén, az egyiptomi Blue Hole-nál


Blue Hole a titokzatos merülőhely

Ritczler Gusztáv, kedvtelési technikai búvár, magyar mélymerülő, IANTD advanced nitrox oktató, Trimix supervisor neve nem új keletű, ha rekordról van szó, hiszen a sportember 2004-ben járt már a világ egyik legveszélyesebb merülési helyének tartott, a Dahab melletti korallpadban elhelyezkedő, Kék Lyukként emlegetett kráterben. Akkor 214 méter mélyre jutott.



Sikeres rekord: 8 palackkal felszerelkezve



Most ismét visszatért a Kék Lyukként is emlegetett hírhedt egyiptomi merülőhelyre, mégpedig egy még komolyabb rekord megdöntésére vállalkozva.

„A kitűzött cél 240 méteres mélység volt, de 270 méter mélyre elegendő gázkeveréket (Trimixet) vitt magával, 8 darab, 15-20 literes palackban” – tudta meg az extrém.hu a merülés részleteit a mélymerülő üzlettársától Szente Zsolttól.


120 m mély mélyedésben 54 méter körül az átjáró

Magán viszi a felszerelést



Zsolt elmondta, ebben a merülési sportban – melyben Gusztáv most már új világcsúccsal bír a merülő semmilyen segítséget nem használ. Nincsenek előre, adott mélységben bedepózva töltött palackok. A merüléshez szükséges teljes felszerelést a merülő magán viszi, tehát, csak fix levegőmennyiség áll a rendelkezésére.



Vésztervek



A rekord megkezdése előtt a merülés ellenőrei elhelyezték a vezetőkötélen a mélységet igazoló cetliket, melyeket, az adott mélységbe leérve Gusztávnak le kellett lépnie, ezzel bizonyítva, hogy milyen mélyen volt lent.



A merülés előtt természetesen készítettek vészterveket is, arra az esetre, ha valami nem a számítások szerint alakulna, a merülési-expedíció több hónapnyi tervezése után. Majd az adott napon még egy ellenőrzés, hogy a merüléshez szükséges 8 palackból nem enged-e a nyomás és irány a Blue Hole.



Kisebb komlikáció adódott



A merülés során semmilyen nehézség nem adódott, némi komplikáció csak a visszaúton adódott, amikor Gusztáv nem találta a nyílt vízről a Blue Hole-ba bevezető alsó nyílást, így a felső nyílást használta.



Nem híve az oxigéntörésnek



Ritczler Gusztáv nem oxigéntörés párti, vagyis a merülés után a parton nem lélegzett be oxigént.


Átjáróból törés a nyílt vízre

A 270 méteres mélységbe való merülés több mint 8 órát vett igénybe, aminek nagy részét a felfelé tartó út (dekózás) tette ki. Dekózásra a sportoló a 15 literes palackokat használta.



A lefelé tartó út komplikációmentesen volt, de visszafelé Gusztáv nem találta a blue huolba bejrarti bfelfelé vezető úthoz az alsó nyílást, így változtatni kellett az útján, így a felső nyíláson jött felszínre.





Blue Hole: a merülési hely. Eltűnt búvárok



A Blue Hole veszélyessége formájában, de főként mélységében rejlik. A 120 méter mély, tölcsér alakú mélyedésben 54 méter körül van egy átjáró, amin átúszva ki lehet jutni a nyílt tengerre.(Ez az átjáró egy kapu 56m-től 120 m mélységig).



Számos búvár érkezett már ide, ki rekorddöntésre, ki csak merülésre, és sajnos sok búvár örök nyughelyének is számít ez a helyszín.

Ahol búvárok maradványai esetenként elő sem kerülnek, ugyanis 55-60 méteren kifelé a nyíltvízbe kell úszni, vagyis a holtestek elsodródhatnak, lecsúsznak nagyobb mélységbe.



Ritczler Gusztáv a héten érkezik hazánkba. A merülésről részletesen beszámolunk!



Gratulálunk!





Térkép: http://www.blueholeproject.com/maps.html



Comments

comments