Felelőtlenség és a hely nem ismerete a legtöbb esetben a vízi balesetek oka. Tájékozódjunk mielőtt vízbe merülünk
Tájékozódjon hol fürdik, milyen veszélyei lehetnek (csak illusztráció) |
A hétvégén három ember fulladt vízbe. Az Omszki-tóban egy 40 év körüli, a régi Veresegyházi strandon egy 50 év körüli, Sárospataknál a Bodrog holtágában pedig egy 26 éves férfi vesztette életét úszás közben.
Elmerült mire a segítők érkeztek
A sárospataki szerencsétlenséggel végződő esetnél a baleset oka, hogy a vízbe merülők nem vették komolyan azt az alapszabályt, hogy alkoholos állapotban, illetve felhevült testtel nem szabad megmártózni a folyó hideg vízében.
Miután vízbe mentek egyikük rövid idő múlva fuldokolni kezdett, ezt észlelve társa azonnal segítséget hívott, de mire a partról úszva és csónakokkal megérkezett a segítség a 27 éves sárospataki férfi már elmerült.
Ha jól megy az uszodában, nem biztos, hogy folyóban is!
„Sajnos a legtöbb esetben emberi felelőtlenség és a hely nem ismerete, illetve a nem megfelelő tájékozódás áll a vízi balesetek háttérében” – tájékoztatta az extrem.hu-t Marosvári Csaba. A Fővárosi Tűzoltóság őrnagya hozzátette: az, hogy valaki biztosan és jól úszik uszodában, nem azt jelenti, hogy feltétlenül jól boldogul folyóvízben is.
A mentés veszélyes lehet a fuldokló pánikolása miatt |
Veszélyforrás: erős sodrás, hirtelen mélyülés és lehűlés
„Egészen más szabályok vonatkoznak ugyanis arra, ha valaki folyóban szeretne megmártózni, esetleg bányatóban (már ha nem tiltott!), vagy állóvízben. A folyóban számításba kell venni a sodrást, bányatóban a hirtelen mélyülést, és a víz hirtelen lehűlését. A Balatonban pedig mély lyukak lehetnek a homokban” – hívta fel a figyelmet minderre az őrnagy. Hozzáfűzte: éppen ezért bányatóba semmi esetre se merészkedjen be úszni nem tudó, de igaz ez a folyókra is, ahol a sodrás könnyen szed áldozatot.
Figyelmesen a mentéssel
„Volt olyan extrém esetünk tavaly, amikor a fuldokló mentésére sietett személy fulladt meg” – jelezte az őrnagy. Elmondva, hogy veszélyes is lehet a mentés a mentő félnek. Ugyanis, a pánikba került személynek megnő az életösztöne, és könnyen víz alá tolhatja az őt menteni szándékozót.
Ha vizet nyelt a kimentett
Tegyük fel, sikeresen partra hoztuk a fuldoklót, aki vizet nyelt, köhög, de, úgy tűnik jobban van. Mi a teendő ilyenkor? Az őrnagy szerint hiába tűnik úgy,legalábbis látszólag, hogy minden rendben a mentett személlyel, mindenképpen HÍVJUK MENTŐT. Ugyanis, ha víz kerül a véráramba, ez másodlagos fulladást okozhat.
Néhány hasznos tanács:
1. Csak az arra kijelölt helyen fürödjön!
2. Mielőtt vízbe menne mérje fel a terepet, milyen veszélyforrás adódhat!
3. Folyó: A sodrás, őrvény ereje kiszámíthatatlan lehet!
4. Bányató: Nagyon hirtelen mélyül, és hűl le! Ezért nem ajánlott víz alá merülni, fejest ugrani!
5. Figyeljen a vízi járművekre! A közelben elhaladó hajó farhullámot vet.
6. Ha jet ski-s is használja a tavat semmi estre se merüljön a víz alá vagy ússzon a víz alatt! Mert, a jet ski-s nem érzékeli, hogy Ön hol bukott a víz alá, és hol fog feljönni!
7. Mindig jelezze kísérőjének, ha úszni indul!
8. Ha bizonytalan a tudásában bányatóba soha ne merészkedjen!
9. A mentőmellény NEM CIKI felnőtteknek sem, mert életet ment!
10.Ha családtagja, gyermeke úszni indul mindig kövesse a szemével a vízben!