Balatoni égi verseny

Hőlégballonok a Magyar-tenger felett a III. Stafétagáz Balaton-Átrepülő Nemzetközi Hőlégballon Verseny és Staféta Fiesztán.

Hagyományteremtő szándékkal rendezik meg a Balaton-átrepülő versenyt és fiesztát május 17-21-e között, Siófokon. A háromnapos rendezvényen programok lesznek földön, vízen, levegőben. Ezek közül igazi látványosság lesz a Ballon-night party, vagyis az éjszaka kivilágított ballonok showja.



III. Stafétagáz Balaton-Átrepülő Nemzetközi Hőlégballon Versenyről



Egyedi megmérettetésnek ígérkezik a ballonosok között, mármint, ha az időjárás is megengedi (hiszen erősen szeles időben nem szállnak fel) a hőlégballon Balaton-átrepülő verseny.

A rendezvény bázisa Siófok és környéke lesz. Az átrepülés helyszínei az északi parton a következők lesznek: Balatonfüred, Alsóőrs, Balatonfűzfő és Balatonalmádi.



Az első versenyrepülés a tervek szerint: május 17-én, este. Az utolsó versenyrepülés: május 21-én, reggel.

A megmérettetés a Magyar Repülőszövetség ballon szakbizottsága szakmai felügyelete által lesz lebonyolítva.

A verseny célja egyben a legjobb pilóta meghatározása, valamint a pilóták és légi járműveik, vagyis a hőlégballonozás nemzetközi fejlődésének elősegítése, nem utolsó sorban pedig a Balaton átrepülése.







Rövid ballon múlt



A hadierő is felfigyelt a hőlégballonok jelentőségére, hiszen ennek segítségével a légtérből volt kifigyelhető az ellenség. Ennek okítására külön katonai hőlégballon iskola is nyílt, amikor még nem voltak repülőgépek.

Ballonozásról 1783 óta beszélhetünk, amikor a francia Etienne Montgolfier útnak eresztette az első hőlégballont, melyben azonban egy bárány, egy kakas és egy kacsa ült, ugyanis az állatokkal tesztelték a ballon biztonságosságát.






3000-es ballonba 3 tonna levegő megy

16 km/órás szélben veszélyes felszállni



Repülés előtt a hőlégballonkosárba, üzemanyag gyanánt 2-4 darab 22 vagy 30 kg-os propánbután gázpalack kerül. Mert, a legtöbb modern amatőr ballonban propánégővel felmelegített levegő adja a megfelelő felhajtóerőt. Egy kupola lehet 3000 köbméteres, melybe 3 tonna levegő kell, de van 5000 köbméteres is. Az égővel pedig a kupola belsejébe zárt levegőt olyan hőfokon tartják, hogy a ballon emelkedjen vagy tartsa magasságát. Az utasokat a kupola alatti kosár szállítja, az útvonal pedig csak részben tervezhető. Mert a ballon függőlegesen jól irányítható, de vízszintesen a szél szabja meg az irányt.





A ballonozást nem lehet elég korán kezdeni



– “Érdemes tizenéves korban kezdeni a légi sportokat. Aki azonban hőlégballonos versenyzői babérokra tőr, annak az is ideális, ha az ejtőernyőzéssel indítja sportpályáját” – véli Pálosfalvi Brúnó (70 éves), 17 éve hőlégballon pilóta, oktató. Ő 17 évesen ugrotta első ejtőernyős ugrását. De, 3000 méter magasságból hőlégballonról is ugrott már mélybe ejtőernyővel.









Comments

comments