Kite-os vízirepülő

Kite-ernyővel „hajtott” tömör test a vízen, ami a jövő vízi járműveinek egyik lehetséges alternatívája is lehet. Mindez nem más, mint a windjet.


Light szél a megfelelő windjet-es idő

Ha a vitorlázó repülést vízen szeretné művelni, és vegyítené némi kitesurf érzéssel, de semmi képen nem vetne be motoros erőforrást, csakis természetbarát meghajtást, akkor Önnek találták ki a windjet-et.

Igaz, hazánkban talán megdöbbentő látvány lenne, amit a trélerről egy hajó, vagy jet ski helyett egy lapos repülőt formázó testet enged a vízre. Majd, rászereli a kiteernyőt, beszáll a „pilótafülkébe”, és masinájával, vagyis windjet-jével megindul a víz tetején.



A windjet technikáról



Az új fejlesztésű vízi járgány pedig nem csak hánykolódni képes a habokon. Tud jobbra-balra vitorlázni és igen jól boldogul a hullámokon. Az aránylag könnyű test, a maga 160 kilogrammjával a gyorsulásban sem mutat rossz adatokat. Ugyanis, 40 csomó feletti sebességre képes sima, hullámmentes vízfelületen.

Az ernyőt belülről irányítja a pilóta, a test tetején pedig a bumhoz rögzítettek a kite-ernyők. Az irányítást, a hátsó farkrész végén található, vízbe merülő kormánylapát segíti.




A 160 kg-os test

A szerkezet megalkotói gárdájába Naish Kites, a világ egyik kiemelkedő kitesurf-ös versenyzője is betársult, hogy a windjet-hez tartozó kite-ernyő megtervezését segítse. A windjet-hez több ernyő is tartozik, így fékezésnél kioldhatóak további ernyők, amelyek kimenthetik az extrém vízi járgányt az esetleges bajból.



Fejlesztőnek fontos volt a környezetbarát szempont, hogy a windjet semmiféle káros anyagot ne juttasson a vízbe, csakis természeti energiával meghajtott legyen. Az már más kérdés, hogy a vásárlói igényt mennyire mérték fel a windjet megalkotása során.

Comments

comments