Jó zene, tuti társaság és főként 17 technikásan megépített út várta az amatőr és profi mászókat a szombati II. Boulder Kupán, a Mountex ház Boulder Clubjában. A verseny egyben felkészülés is volt a tavaszi, nyári szabadtéri mászásokra
Kombinációkészség, erőnlét, merészség, ügyesség és nulla magasságfélelem. Aki e-tulajdonságok birtokában van remek mászó lehet. A hobbimászásban azonban külön kell venni a sportmászást, a boulderezést, az expedíciózást és a jégfalmászást.
Mountex Boulder-terem |
A boulderezés teremmászást jelent, a sziklamászás beltéri változata, amit a sport megszállottjai hívtak életre kiegészítő edzés gyanánt. A boulderezés lényegének a kunszt számít, vagyis a falon teljesíteni egy-egy megépített utat, vagyis a meghatározott fogásokon és lépéseken, lezuhanás nélkül feljutni a „top” pontig. A kunsztok pedig különböző nehézségűek lehetnek (A Mountex-ház boulder-termében versenyen kívül a mászó magának is építhet utat, akár laza VII-est vagy extrém nehéz X-est.)
A hétvégi verseny nem Magyar Kupa volt, mégis annyi indulóval büszkélkedhetett, mind a hazai kupaforduló. A nevezettek száma pedig jól példázta, hogy egy valamire való mászónak (még ha gyakorlott is) igenis szüksége van szezonnyitóként a terepmászás előtt egy jó ki teremmászásra. – Sok technikát megtanul a mászó boulderezés során, hogy milyen helyzetben hogyan mozgassa a testét, hogyan lépjen egy lépésre és azon miként fordítsa el a lábát. Ezek a mozdulatok rögzülnek, és szabadtéren előhívhatóak – mesélte Bodrogi Zoltán, aliasz „Bobbi”, a kupa főbírója, többszörös Aggtelek Kupa győztes.
A versenyzők már kora reggeltől birtokba vették a boulder-terembe, a sok induló miatt pedig déltől kezdve már csak külön csoportokban vehették be a pályákat. Mindegyik csoportnak 2-2 órája volt, hogy teljesítse a Bobbi irányításával kiötölt kemény, technikás kunsztokat, szám szerint 17-et.
A mászásra váró utak/kunsztok között akadtak az áthajló falon nehezen megfogató és éles fogások, de a könnyebb, kerék fogások is erősen megdolgoztatták a sportolók izmait és idegeit.
Juhász Gyula – aki több mint 20 éve mászik, számos Magyar Kupa futam győztese, de technikai nehézségi mászásban is vannak érdemei – tapasztalt versenyzőként az első versenyzőkkel indult a műfalra. Gyula lelkileg is készült minden egyes kunsztra, mert szerinte egy kijelölt út sikeres teljesítésében a pszichikai rákészülés ugyanolyan fontos, mint az erőnléti. Mielőtt neki kezdett a versenypálya egy-egy útjának fogkeféjével gondosan megtisztította a fogásokat, ezzel a sajátságos rituáléval hangolva magát a szakaszra. Precízségének a nap végére meg is lett az eredménye, hiszen dobogós helyen végzett.
Sikter Barbara |
A versenyről a női sportolók sem hiányoztak. És, mint azt Bobbi mesélte, ha egy nő belekezd a mászásba sokkal kifinomultabb, lágyabb mozdulatokkal teszi mint egy férfi sportoló. Sikter Barbara, aki 12 éves korára már Sportmászóbajnokság II helyének birtokosa, barátnőjével, Szilviával ostromolta a versenyszakaszokat, és próbálták a termen kívül hagyni influenzájukat. Őket leginkább a plafon „top-fogás”a gyötörte meg. – Koncentrálni kell egy szakasz megkezdése előtt, előre felmérni az utat, mert bizony a bírók szeme egyből kiszúrja, ha egy zónafogást kihagyunk, vagy nem érintjük a „top-fogás”-t – ecsetelte Szilvia, majd a műfalon egy út teljesítésébe kezdett.
A II. Boulder Kupa mezőnye férfi és női kategóriákra volt felosztott, egyéb korosztályi és tudásszinti besorolás nem volt. Aki ott volt szép kunsztokat és mászóteljesítményeket láthatott.
Végeredmény, fiúk:
1. Kámvás Bálint
2. Varga Róbert
3. Juhász Gyula
Lányok:
1. Király Nóra
2. Nagy Szilvia
3. Sikter Barbara