Ács Zoltán felért a Cho Oyu csúcsára!

Az első csúcstámadás kísérletekor a cél közelében a magyar hegymászó visszafordult, hogy segíthessen egy bajba jutott társán, akit szinte a „hátán cipelt” le az alaptáborig!


A Cho Oyu

Szeptember 25-én kora reggel Ács Zoltán feljutott a Cho Oyu 8201 méter magas csúcsára. Az ismert magashegyi mászó harmadszor jutott el nyolcezres csúcsra. A magyar hegymászók közül ez rajta kívül csak Csíkos Józsefnek, Vörös Lászlónak és Erőss Zsoltnak sikerült.



Mint ismeretes a 2002-es Mount Everest megmászásánál, a csúcstámadásnál Erőss Zsolt is oxigénpalack használatára kényszerült és ugyanez történt most Ács Zoltánnal is, amikor feljutott a Cho Oyu-ra.





Teljesítményét azonban a szakemberek igen magasra értékelik, ugyanis a csúcstámadást két nappal korábban tervezték de akkor, már a csúcs közelében a magyar hegymászó visszafordult, hogy segíthessen egy bajba jutott társán, akit szinte a „hátán cipelt” le az alaptáborig.



Ezután indult el az újbóli csúcstámadásra, amelyet nem csak az előző napi megpróbáltatások nehezítették, hanem a rendkívül rosszra forduló időjárás is.



A Cho Oyu-n 1990-ben Csíkos József, Decsi István, Dr. Nagy Sándor, Koncz Ákos, Pajor István, Reinhard Wlasich, Straub József, Szendrő Szabolcs, Tóth Csaba, Várkonyi László és Vörös László járt. 2004-ben Klein Dávid érte el a 8201 méteres magasságot.



Legutóbb Ács Zoltán azzal a sportteljesítménnyel érdemelte ki a közvélemény elismerését, hogy Kovalcsikné Bátori Krisztinával együtt, első magyarként járt a Déli Sarkon.



Ács Zoltán már elhagyta az alaptábort, 29-én érkezik Katmanduba és várhatóan még szeptember utolsó napjaiban hazaérkezik.

A Cho Oyu Földünk hatodik legmagasabb csúcsa. A világon összesen 14 hegycsúcs magassága haladja meg a 8000 métert. Ezek mindegyike egy gigászi gyûrõdés-lánc mentén – a Hindukus, Karakorom és Himalája hegységek vonulatában – található, Közép-Ázsiában. A Cho Oyu csúcs a Himalájában, Nepál és Tibet határán található. Elsõ megmászói Herbert Tichy, Sepp Jöchler és Passang Dawa Lama voltak 1954-ben, pontosan 50 évvel ezelõtt.



A magyar hegymászó-sport eddig hat 8000 méter feletti csúcs megmászásával büszkélkedhet. A Cho Oyu 1990-ben a második magyar 8000-es csúcs volt.








Comments

comments