Magyar hegymászók indulnak a K2-re, 8611 méterre

Az időjárás által tönkretett Everest-szezon még alig múlt el, újabb magyar hegymászók vágnak neki egy 8000 méter feletti csúcsnak. Ezúttal a legnehezebbnek tartott K2-nek. A Mol által támogatott csapatban ott lesz Erőss Zsolt is. Oxigén és magashegyi teherhordók nélkül vágnak neki a csúcsnak!!!

Miért pont K2?
A csúcsról az első feljegyzést egy angol katona, T. G. Montgomerie készítette 1856-ban. Az angol úr megszámozta a látott csúcsokat, K1, K2, K3 stb. néven [K = Karakorum].



Amit K1-ként számozott, az a Masherbrum, ami bár alacsonyabb a K2-nél (amit a helyiek Csogoriként emlegetnek, ami a hegyek királyát jelenti), K2-re ráragadt a név és azóta is ez az elterjedt megnevezése.



Az első megmászás az Ardito Desio vezette olasz expedíció nevéhez fűződik, ők 1954-ben, egy évvel az Everest meghódítása után jutottak fel a világ második legmagasabb csúcsára.

Idén tavasszal Klein Dávid próbálkozott a világ legmagasabb csúcsával. Sajnos – főként az évtizedek óta nem tapasztalt rossz időjárás miatt – nagyon kevés expedíció járt sikerrel, Dávid is kénytelen volt 8500 méterről visszafordulni, miután több mint egy hónapot töltött várakozással az alaptáborban.



Azonban nem kell sok időt magashegyi hírek nélkül töltenünk, június 24-én ugyanis ismét magyar hegymászók indulnak a Himalájába. A Kollár Lajos által vezetett csapat célja Pakisztán, a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 (8,611m), ami Reinhold Messner, a világ talán leghíresebb hegymászója szerint nehezebb és technikásabb az Everestnél. A magyarok egy regionális expedíció tagjaiként indulnak a K2-re, amit a Mol szponzorál, és a cég érdekeltségeit magába foglaló országokból (Szlovénia, Románia, Horvátország) érkező hegymászók egészítenek ki. (A horvát hegymászó közben visszalépett.)



A csapat június 24-én indul útnak autóval Budapestről Bécsbe, ahonnan Dubaiba repülnek. Az Emirátusokból másnap utaznak tovább Pakisztánba, ahol első dolguk a bevásárlás lesz, hiszen a repülőútra fejenként csak 48 kilót vihetnek magukkal.


A K2
Forrás: mountain.ru

Legtöbb felszerelési tárgyat tehát Iszlámábádban fogják majd megvenni, ahol az expedíciók ellátására külön piac épül. Az engedélyek beszerzése után a különítmény elindul a hegyre, immár a poggyászhordó sherpák (120 db) társaságában.



Magashegyi sherpákat nem visznek magukkal, vagyis az alaptábortól (5300 méter) teljesen magukra lesznek utalva. Oxigénpalack sem lesz a csomagban sem, tehát a K2 expedíció esetében útközben sem dönthetnek úgy, hogy ha oxigénpalack nélkül nem megy, akkor oxigénnel teszik meg a legfölső szakaszt.



Kollár Lajos az expedíció sajtótájékoztatóján elmondta, hogy terveik szerint az expedíció minden tagja lehetőséget kap majd a csúcs megmászására, még konkrét sorrendet sem alakítottak ki előre ezzel kapcsolatban. Azt, hogy végül ténylegesen ki juthat fel egészen a K2 csúcsáig, majd az adott körülmények, a résztvevők fizikai és mentális állapota fogják meghatározni.

A csapat visz magával szatelittelefont, amellyel rendszeresen tájékoztatják majd a magyar K2 központot, amit a Sportpiac szerkesztőségében alakítanak ki. Vagyis reményeink szerint a tavaszi Everest szezonhoz hasonlóan a K2 szezonról is rendszeresen beszámolhatunk majd.



A Mol-K2 expedíció magyar tagjai
Forrás: sportpiac.hu

Comments

comments