Egy nemzetközi csapat a világtörténelemben először jutott 2000 méternél mélyebbre egy barlangban. A helyszín Abházia, a Kaukázus. A barlangászok hetekig nyomultak előre a sötét, szűk járatokban, járva a Krubera labirintusát, a Föld közepe felé tartva.
A mélység titka Fotó: Stephen L. Alvarez, National Geographic |
Bár maga a világrekorder expedíció 2004-ből datálódik, a National Geographic májusi számának fő anyaga lesz, és ezért most került a médiafigyelem középpontjába a Call of the Abyss (Hív a mélység!) project. 2004 augusztusában 56 barlangász vágott neki a mélységnek, öt tonnányi felszereléssel, és 1840 méterig jutottak. Októberben aztán közülük kilencen visszatértek, és a nyári útvonalat használva végül 2080 méter mélyre jutottak. Ezzel mélységi világrekordot értek el.
A rekord helyszíne a világ jelenleg ismert legmélyebb barlangja, a Krubera, ami a Kaukázus nyugati vonulatában, az Arabika-hegy mélyén található. Alexander Kruber orosz geológusról nevezték el, és először 1960-ban jártak a barlangjárataiban, akkor grúzok 90 méter mélyre jutottak, de már ekkor sejtették, hogy a barlang sokkal mélyebb. 2001-ben ukránok 1710 méterig jutottak és ekkor már mindenki a 2000 méteres álomhatárról beszélt. (Az 1000 méteres mélységet 1956-ban érték el Franciaországban.) A 2000 méter a barlangászok számára olyan álomhatár, mint amilyen a hegymászóknál a 8000 méter. Annyi különbséggel, hogy egy hegynek már megmászás előtt bemérhető a magassága, a barlangoknál azonban ennél komplikáltabb a helyzet.
Nem klausztrofóbiásoknak való! Fotó: Stephen L. Alvarez, Nat. Geo. |
A Call of the Abyss csapata négy éve készül a rekordra. Az 56 fős csoport ukrán, moldáv, spanyol, francia, amerikai, brit, orosz és abház barlangászokból állt. 45 férfi és 11 nő alkotta team közel öt tonnányi felszereléssel indult 2004 augusztusában, hogy Verne nyomdokain ,minél közelebb jussanak a Föld középpontjához.
-700, -1200, -1400 és -1637 méteren egy-egy tábort létesítettek, amik felszerelés elosztópontként és pihenőhelyként is szolgáltak. (Hasonlóan a hegymászók magashegyi táboraihoz a csúcs felé tartva.) A csapat tagjai közül sokan két hétig fel sem jöttek a mélyből.
Lefelé meredek sziklafalakkal, jéghideg víz zuhatagjaival, rendkívül szűk járatokkal kellett megküzdeniük. Végül augusztusban 1840 méterig jutottak.
Két hét lentlét után bántotta a szemüket a fény a kijáratnál Fotó: Stephen L. Alvarez |
Két hónappal később, októberben az expedíció kilenc tagja újra lemászott a Kruberába. Az augusztusi útvonal kellékeit és térképeit használva 17 nap alatt, október 19-ére 2080 méterre jutottak. Ez a legmélyebb pont, amit barlangászok természetes járatokban valaha elértek. (Dél-Afrika bányáiban rendszeresen járnak -3400 méteren, de ők mesterséges bányaaknákban érik el ezt a mélységet.) Persze ez nem azt jelenti, hogy a tengerszint alatt 2080 méteren jártak volna. A Krubera bejárata 2250 méteren van, a legmélyebb megtalált pontja 170 méterre a tengerszint felett. A hidrológusok számításai szerint a barlang összeköttetésben áll a környék 1-50 méter közötti forrásaival, amik a Fekete-tenger partvonalára vezetnek. (Lásd lent a térképen.)
Az expedíció vezetője, Alekszandr Klimcsuk ezért is bizakodó. 2005 augusztusa és októbere között újra visszatérnek a Kruberába, remélve, hogy a barlang-labirintusban még lejjebb jutnak.
A Krubera barlang elhelyezkedése a Fekete-tenger vízgyűjtő medencéjében Forrás: speleogenesis.info |
A barlang alsóbb rétegeinek rajza Forrás: speleogenesis.info |