Az semmiképp sem mondhatjuk, hogy a snowboardcross világkupát két olyan ember nyerte idén, aki nem szolgált rá. Az osztrákoknak legalább ez az egy kristálygömb összejött, a francia győztes pedig az öccsét is magával húzta – felfelé.
Doresia a SBX-os kristálygömbjével Forrás: FIS |
Nagy gömb helyett kis kristálygömb
Az osztrákoknak idén nem sok babér termett a snowboard világkupában. Dobogós helyezés még csak-csak összejött nekik, de a futamgyőzelmeket általában elhalászták előlük a svájciak vagy a franciák. A legsikeresebb riderük, Doresia Krings a minden világkupa számot (alpesi számok, snowboardcross, félcső, Big Air) magába foglaló összetett világkupa győzelemre hajtott, miután 2002-ben a 2., egy évvel később újra a 2., tavaly pedig a 3. helyig jutott. Végül ez megint nem jött össze neki, ugyanis most a svájci Daniela Meuli volt szorgosabb a pontgyűjtésben, ráadásul a svájci hölgy csak az alpesi számokban indult, ott viszont rendre nyert. Így ő volt az egyetlen, aki 10.000 pontnál többet gyűjtött össze.
Persze a 28 éves Doresiának elkeseredésre az összetett második helyével sincs oka, mivel egy kristálygömböt – igaz egy kisebbet – azért hazavihet. A világkupa utolsó versenyén, a svédországi Tandadalenben ugyanis olyan jól ment neki, hogy végül ő lett a 2004-05-ös vk szezon legjobb női snowboardcross-osa.
A tandadaleni női döntősök Forrás: FIS |
Saját elmondása szerint „a rajt Tandadalenben sehogy sem akart összejönni. Minden futamban a 3., 4. helyre szorultam, de szerencsémre ezen a pályán jól lehetett előzni, és a deszkámat is remekül megvaxolták, így végül nyerni tudtam!”
Doresia mögött két olyan versenyző végzett a dobogón, akit ritka vendég a pódiumon. A svájci Mellie Francon először került az első háromba. A kanadai Maelle Ricker már nagyobb név, a januári kanadai vb-n bronzérmes lett snowboardcross-ban, viszont a világkupában idén még nem sikerült dobogóra állnia.
A snowboardcross világkupában az éves összesítésben Doresia Krings mögött a francia Deborah Anthonioz és az olasz Carmen Ranigler végzett. A szezon abszolult legjobbja, az amerikai Lindsey Jacobellis csak az 5. lett. Az ő példája remekül mutatja, hogy a ridereknek túl sok lovat kell megülniük egyszerre. Túl sok a verseny, a legjobbaknak dönteniük kell, hogy min vesznek részt. Lindsey elment Kanadába a világbajnokságra, meg is nyerte a SBX döntőt, aztán Aspenban (USA) az X-Games-en is begyűjtötte az aranyat. A világkupán a versenyek nagy részét kihagyta, csak a Lake Placid-i viadalon állt rajthoz, ahol jól el is vert mindenkit. Az USA-ban azonban a világkupát nem tartják annyira fontosnak, mint a tengerentúli versenyeket, így Lindsey az összetettre nem koncentrált annyira.
Szoros küzdelem a fiúknál Forrás: FIS |
Francia fölény a fiúknál
Nem úgy a franciák!!! Náluk sokkal nagyobb rangja van a Nemzetközi Síszövetség (FIS) által felügyelt világkupának, ennek megfelelően ők apait-anyait beleadtak. Meg is lett az eredménye, ugyanis a franciák legjobb cross-osának, Xavier Delerue-nek sikerült megvédenie tavalyi elsőségét. Idén két versenyt tudott nyerni, egyet Lake Placidban, egyet pedig most a záróversenyen, Tandadalenban. Emellett persze fontos hozzátennünk, hogy Xavier nevéhez fűződik az X-Games győzelem is!! A francia fiúhoz hasonlóan két vk győzelmet aratott idén az alpesi számokban duplázó világbajnok, a kanadai JJ Anderson is, ő a torinoi, 2006-os téli olimpia helyszínén tudott duplázni. Tandadalenben Xavier mögött 2. lett, de éves pontgyűjtése során kevesebb gyűlt a kasszájába, mint a franciának, így övé lett az összetett 2. hely.
A tandadaleni férfi döntősök Forrás: FIS |
A tandadaleni dobogót Xavier öccse, Paul-Henri egészítette ki. A kis Delerue-nek általában akkor megy jól, amikor a bátyja is remekel. Lake Placidban Xavier mögött második lett, a svédeknél még JJ-t is maga elé engedte. Az éves összesítésben csak a 8. lett, de óriási fejlődött az idény során, és jövőre komoly olimpiai esélyei lehetnek. A SBX világkupa éves összesítésében az amerikai Nate Holland végzett a 3. helyen, aki az utolsó előtti versenyen, a spanyolországi Sierra Nevadaban győzött. Nate sikeréhez hozzá tartozik, hogy ő hiába amerikai, az egyik legszorgalmasabb világkupa résztvevő. Minden versenyen ott volt!