„Skitrehopping”-nak, vagyis fa-síugrásnak hívják azt a norvég sportot, ami elsőre kicsit elmebetegnek tűnik. Sőt, másodikra is. Az elugrás egész síugrásnak néz ki, a landolásnál viszont az nyer, aki fán köt ki. Részletek itt.
A magasságot és a kecsességet pontozzák Forrás: VG.no |
Amíg a „klasszikus” síugrás legjobbjai az ún. északi turnén vesznek részt, vagyis Finnországban és Norvégiában hasznosítják a nagysáncokat, addig néhány elvetemült norvég egy extrém szakágban, a fa-síugrásban rendezi meg a saját – immár második – nyílt norvég bajnokságát március 5-én.
A fáma szerint a sportág gyökerei az 1800-as évek elejére vezethetők vissza, amikor a különböző síszakágak kialakultak Norvégiában. A fa-síugrás lényege, hogy egy sáncasztalról (vagyis egy hódombról) elemelkedve „felszállnak”, majd rövid repülés után landolnak. Itt azonban pontlevonás jár a telemarkért, vagyis a síugrásban megkövetelt pontos leérkezésért.
Kapaszkodni sem árt |
Itt az kap magasabb pontot, aki magasabban landol – mármint a fán, és meg is tud maradni rajta. Ez katapulttal sem lenne egyszerű, nemhogy síléccel a lábakon.
Oeystein Lia, az egyik szervező szerint a fa-síugrás nem olyan veszélyes, mint amilyennek tűnik. Persze néhány karcolásra, horzsolásra fel kell készülni. A versenyt Oslo-tól 200 km-re nyugatra, Hallingskarvet lejtőin tartják, ahol keresnek egy-két megfelelő magasságú, jól ugrolható fát, amit aztán némileg megmetszenek a léceikkel.
Mielőtt valaki azt hinné, hogy ez korai április elsei tréfa, az a Dagbladet norvég újság oldalán több videót is megnézhet arról, milyen az, amikor valakinek a lábai közé kerül egy nagyobb ág.
Egy februári norvég dzsemboriról Forrás: bergen-turlag.no |