Wakeboard világbajnokságot rendez Magyarország 2005-ben!!

Vannak Magyarországon világhírű Hungaricumok, és van a másik véglet, amikor egy magyar sikerről külföldön többet tudnak, mint itthon. Ilyen a magyar wakeboarderek sportdiplomáciai sikere. Idén ugyanis Dunaharasztiban lesz a világbajnokság!


Látványos és jók benne a magyarok

Külföldön nagy divat különböző műsorokban csokorba szedni a legjobban őrzött titkokat. Egy ilyen programban helye lenne a cikk címében szereplő hírnek. Bár a wakeboard az egyik legnagyobb itthoni bázissal rendelkező extrémsport (talán csak a snowboard és a görsportok előzik meg), méltatlanul keveset hallani róla.



Pedig a sport „működik”, sőt folyamatosan fejlődik. Van hat jól felszerelt kábeles pálya, helyszínenként 500-1000 fős felhasználói réteggel, vagy egy évek óta működő és jól reklámozott magyar kupa sorozat, sőt, Európa-kupa futamokat is rendeznek itthon.



De ne legyünk pesszimisták! Lehet, hogy 2005. lesz a magyar wakeboard éve, amikor a sport kitör, és a széles nagyközönség is megismeri a legjobbakat. Erre minden esély meg is van, ugyanis Magyarország – pontosabban Dunaharaszti – kapta meg a nemzetközi szövetségtől a 2005-ös világbajnokság rendezési jogát. A részletekről Kirsch Gyurinál, a verseny főszervezőjénél érdeklődtünk.


Nem kell hozzá motoroshajó

A 2003-as – elég rossz szervezésű – ausztráliai vb után még Amerikára készültetek. Ehhez képest nálatok lesz a hazai pálya előnye. Ez egy komoly sportpolitikai győzelem. Mi kellett hozzá?

– Egyrészt a Dunaharaszti pálya múltja, a nagyon sikeres 2002-es Eb-nk, és persze jó helyen kellett lenni, jó időben. Valóban eredetileg Amerikában lett volna a 2005-ös vb, de az ottani szervezés nem haladt kellő ütemben, így a szövetség elvette tőlük a rendezés jogát, és ekkor jöttünk mi a képbe.

– Úgy tudom, Amerikában a motoros vontatású wakeboardozás sokkal népszerűbb, mint a kábeles. A szakág szerepel már évek óta az X-Games nyári műsorán is.

– Ez így van, a kábeles pályákat mostanában kezdtek építeni az Egyesült Államokban.

– Itthon azért lett népszerűbb a kábeles verzió, mert az olcsóbb?

– Olcsóbb is, és egyszerűbb is. A motoros által vontatott wakeboardozáshoz három-négy ember együttműködése kell, míg egy kábeles pályára lemehet a rider munka után akár egyedül is, bemutatja a tagságiját, felcsatolja a deszkát, és már mehet is. Ezt különben a németek fejlesztették ki. Egy ottani cég kapott állami megbízást, hogy a sífelvonók elve alapján fejlesszen ki egy vízisíelésre alkalmas pályarendszert.


Horváth Kinga a 2003-as ausztráliai vb-n
Fotó: Jelisztratov Szergej

– Olyan jól sikerült, hogy már itthon is hat pálya működik. Ha jól tudom, a világbajnokságra a nevezés, a jelentkezés most folyik. Lehet már valamit tudni az indulókról?

– Pontos adatokat még nem tudok mondani, de kb. 150 versenyzőre lehet számítani, mintegy 20-25 országból. Vagyis ha minden jól megy, ez lesz az eddigi legnagyobb világbajnokság. És persze igyekszünk majd kihasználni Budapest közelségét, a külföldiekhez eljuttatott bulletinben is fontos szerepet kapott, hogy nem csak a verseny flott szervezését tartjuk fontosnak, hanem azt, hogy a riderek jól érezzék magukat Magyarországon. Ezért sok kiegészítő programmal készülünk.

– Már csak azt nem értem, hogy erről miért nem hallani többet itthon. Azért nem olyan sok extrémsportban rendeztünk még világbajnokságot!

– Sajnos ez itthon jelenleg úgy működik, hogy nem az az elsődleges, hogy egy sportág mennyire sikeres. Nem jönnek ki a tévék csak azért, mert egy jó verseny lesz, ha nem fizetünk nekik az adásért. Egyszer talán ez is megváltozik.


Kábeles wakeboard vb-k:
2001 – Duisburg, Németország

2003- Logan, Queensland, Ausztrália

2005- Dunaharaszti, Magyaro.

Comments

comments