Január 30-án kocsik tucatjai sorakoztak a Dunakeszi Reptéren. Snowboardok kerültek elő, meg összetekert ernyők, de mivel semmi szél nem volt, így a találékonyság jegyében a snowkite-ból kocsik és quadok vontatta snowboardozás lett. Újnak tűnhet a sport, pedig nem az!!!
A RedBullos vodka a forralt bor modern verziója |
Egy szörfös mondás szerint ha jó idő van, és szél is van, akkor a versenyt nem Magyarországon rendezik. Ez járhatott Tancsa Péter, a II. Snowkite Rodeo szervezőjének fejében is vasárnap (jan. 30) délelőtt a Dunakeszi Reptéren. A négy feltételből három adott volt. Végre megérkezett a várva-várt hó. Hatékony volt az információ-továbbítás is, kocsik tucatjai sorakoztak fel a reptér havas mezőjén. Az időjárás szinte tökéletes volt, hét ágra sütött a nap, jó volt a hó minősége, a mennyisége is megütötte a minimális szintet, a média is kivonult. Egyetlen dolog hiányzott csak a kitesurf téli verziójának népszerűsítéséhez: a szél.
Anélkül ugyanis akármilyen sok és jó kite-os sorakozik is fel, nem tudják használni az ernyőket. Persze, aki Magyarországon szélsportot űz, az már felkészülten megy a versenyekre. Egy jó könyvvel, egy pakli kártyával, vagy a snowkite esetében egy vontatókötéllel.
Snowboardozni lejtő nélkül is lehet |
Ugyanis szél hiján motorral is biztosítható a haladás. Persze kell hozzá egy kis találékonyság, de a freestyle sportok között amúgy is nagy az átjárás, így semmi meglepő nincs abban, hogy feltalálták a motoros wakeboard téli verzióját, a vontatásos snowboardozást.
Kell hozzá egy motoros jármű (egy személyautó, egy quad vagy egy terepjáró), egy vontatókötél, és egy (lehetőleg nem zsír új) snowboard. Látványra leginkább a wakeboardozásra emlékeztet a snowboardozók mozgása. Megpróbáltunk utánajárni, hogy is hívhatják ezt a sportot, és honnan ered.
Mint kiderült, mindenkinek van egy teóriája a motoros snowboardozás eredetére vonatkozóan. A konzervatív koncepció szerint ez tulajdonképpen a jöring, csak régen lovak húzták síléceken álló északiakat. Mivel a jöring sem éppen ősi magyar szó, tovább keresgéltünk, hátha találunk egy jobb megnevezést erre a tevékenységre. Ahogy azt már fentebb említettük, a snowboardos mozgása leginkább a motorcsónak nyomdokvizében haladó wakeboardosére hasonlít. Wakeboardnak mégsem nevezhetjük a téli verziót, hisz a „wake” nyomdokvizet jelent, az meg a havon kevés van.
Kitewing, szél nélkül a földön tartva |
A hullámlovasok egy része is használ motor erőt, őket jet-skik vontatják. Azt tow-in surfnek hívják. A tow-in-t „vontatásos” szörfnek szokták fordítani, ez legalább magyar szó és a snowboardra is vonatkoztatható, így hívjuk a tevékenységet vontatásos snowboardozásnak.
Azért nem ez volt az egyetlen újdonság, amit a snowkite rodeón láttunk. Ott volt például a kitewing. Ez úgy néz ki, mint egy kisebb windsurf vitorla, a fogása is hasonló. Egy ugrató kell hozzá, plusz egy deszka, és aztán a levegőben felugorva lehet vele siklani egy ideig. Mivel azonban ehhez is szél kell, ezt is csak a földön szemlélhettük meg.
Délután egyre a nézők nagy része feladta, és úgy döntött, eleget napozott, nézgelődött, a szél meg csak nem jön. A snowkite versenyt persze így is meg fogják tartani – az első szeles hétköznapon, de sajnos akkor már jóval kevesebb néző előtt.