A kínaiak úgy vélik, az Everest mégsem 8850 méter, sőt nem is 8848. Így egy csapat földmérő radarok és GPS segítségével tavasszal újra leméri a hegy magasságát. Szerintük a hegy ugyanis összement, méghozzá a globális felmelegedés hatására!!
8840 vagy 8848 vagy 8850 méter? |
Az iskolai földrajzórákon az egyik bemagolandó adat a világ legmagasabb csúcsának magassága. Aki nemrég tanul földrajzot, az az Everest magasságaként 8850 métert adna meg. Aki kicsit korábban, az 8848-at. Aki pedig még 1954 előtt, az 8840-et. És fennáll annak a lehetősége, hogy aki 2005 után, az megint más magasságot fog majd megtanulni. Hogy hogyan változhat ennyit egy ilyen fontos hegy magassága?
Az Everest magasságát először 1856-ban állapította meg Sir Andrew Waugh, a Brit Birodalom Indiában állomásozó főföldmérője, aki elődjéről, Sir George Everestről nevezte el a hegyet. Sir Andrew számításai szerint a hegy magassága 29,000 láb volt, de mivel ezt túl kerek számnak találta, és úgy vélte, hogy nem fogják elég tudományosnak találni, így hozzáadott két lábnyit. Vagyis 29,002 láb, azaz 8840 méter lett a hegy hivatalos magassága.
Feljutottak, de milyen magasba? |
1954-ben, az Everest körül 12 mérőállomást állított fel az indiai B.L. Gulatee földmérő, és ezek segítségével 8848 méternek mérte az Everestet. Ez az adat volt érvényben egészen 1999-ig, amikoris egy amerikai expedíció GPS pozícionáló rendszer és szatellitek segítségével a hegy tetejéről mérte újra a pontos magasságot. Náluk 8850 méter jött ki, és azóta ez a hivatalos adat.
Abban mindenki egyetért, hogy alapvetően a hegy nő, mivel az indiai tektonikus lemez Nepál és Kína felé halad, és így a Himaláját felfelé tolja. A geológusok számításai szerint ez évente kb. egy centiméterrel növeli meg az Everest magasságát. Vagyis évszázadonként egy métert nő!
A kínaiak mégis azért indulnak útnak 2005 tavaszán, hogy bebizonyítsák, hogy a hegy magassága csökkent. Hogy hogyan lehetséges ez? A kínaiak szerint a globális felmelegedés egész Tibetben mérhető mértékben csökkenti a gleccserek nagyságát, és ez igaz az Everesten található gleccserekre is. Vagyis tulajdonképpen a hegy magasságának kiszámításakor a tetején található jégréteg is beleszámít. Ez a jégréteget 1992-ben mérte egy olasz tudós, és ő 2,55 métert állapított meg. A kínaiak most úgy saccolják, hogy a globális felmelegedés 1,3 méterrel csökkentette a hegy magasságát.
Hogy pontosan mennyit számolnak majd a kínaiak és hogy érdemes lesz-e emiatt újra átírni a földrajzkönyveket, az még kérdéses.